Ceturtdiena, 6. Maijs, 2021
Didzis, Gaidis

Skolēni jaunatklāj nacionālo dārgumu - Zemessardzi

25.04.2016

20.aprīlī, iniciatīvas “Nacionālo dārgumu jaunatklāšana’’ ietvaros, vairāk nekā sešdesmit skolēnu iepazina Zemessardzes 52. Kājnieku bataljonu. Šīs iniciatīvas ietvaros, klašu kolektīviem no Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadiem ir iespēja iepazīt un veikt uzdevumus nacionālās un lokālās nozīmes objektos, vienlaikus sacenšoties par balvām. Iniciatīva tiek realizēta kā dāvana Latvijai simtgadē.

Zemessardzes 52. Kājnieku bataljons Jelgavā skolēnus uzņēma ar lieliski sagatavotu piecu posmu piedzīvojumu, kur katrā no tiem skolēni varēja iepazīt kādu nozīmīgu Zemessardzes darbības aspektu. Noslēgumā, malkojot tēju, pārrunāja redzēto, dzirdēto un pieredzēto. Jāteic, ka pat pēc tējas skolēni nesteidzās doties prom, bet vēlreiz devās uz posmiem, kas tiem visvairāk bija patikuši un daudzi nepalaida garām arī iespēju pirms došanās mājup nomaskēties ar īpašo maskēšanās līdzekli.

Skolēni atzina, ka negaidīti interesanta ir bijusi prezentācija par Zemessardzi un tās darbību, ko vadīja virsleitnante Agrita Stankeviča. Iniciatīvas organizatori novēroja, ka jauniešu interese bija neviltota, jo skolēnu jautājumi nerimās vēl ilgi pēc prezentācijas. Īpaši daudz jautājumu un komentāru bija no skolēniem, kuri jau darbojas Jaunsardzē vai plāno tajā iesaistīties. Jāatzīmē, ka gandrīz no katras Jelgavas skolas Jaunsardzē darbojas kāds skolēns, arī novadu skolēni ir aktīvi.

Ar sakaru ierīcēm skolēnus iepazīstināja štāba virsseržants Egils Hibšmanis, kurš mācīja darboties ar rācijām - pieņemt un nodot ziņojumus. Skolēni atzīmēja, ka apmeklējuma laikā bija patīkami, ka visu ļāva izmēģināt, līdz ar to atklājot, ka daudzas lietas nemaz nav tik vienkāršas kā sākotnēji šķiet. Piemēram, sākotnēji skolēni domājuši, ka rācijas lieto tāpat kā mobilos telefonus, bet atklājās, ka rācijas ne tikai ir jātur savādāk, bet arī ziņojumu nodošanā un saņemšanā ir īpaši knifi.

Plašu apbruņojuma arsenālu iepazīt aicināja virsseržants Ivars Spalva. Šis bija viens no posmiem, kurā skolēniem bija ļoti plašs potenciālo aktivitāšu loks un katrs varēja atrast ko interesantu. Dalībniekiem bija iespējams ne tikai aplūkot dažāda veida apbruņojumu, bet arī izmēģināt un pielaikot dažādus Zemessardzes atribūtus. Skolēni atzina, ka ir ļoti interesanti dzīvē aplūkot un izmēģināt lietas, kas līdz šim redzētas tikai filmās.

Ar kaujas, medicīnas un administrācijas transportu iepazīstināja kaprālis Dainis Gribs. Skolēni atzinīgi novērtēja iespēju iepazīt daudzveidīgo tehniku. Turklāt īpaši atzīmēja, ka patikusi atsaucība un pretimnākšana no visiem Zemessardzes pārstāvjiem un to, ka atbildes tika sniegtas uz visiem jautājumiem.

Militāro stafeti pārraudzīja virsseržanti Oskars Karls un Ainārs Goldmanis. Stafetes ietvaros skolēniem bija iespējams ne tikai pārbaudīt savas individuālās spējas, bet arī komandas darba nozīmi. Īpaši skolēniem patika stafetes posms, kurā varēja izmēģināt savas prasmes šaušanā un stafetes posms ar gāzmaskām. Skolotājas īpaši piezīmēja, ka šī diena ir bijusi ļoti interesanta skolēniem, jo tos aizrauj jaunas informācijas iegūšana un interaktīvas darbības iespējas un tā visa šajā Zemessardzes organizētajā pasākumā bija pārpārēm.

Atzinīgus vārdus par pasākumu teica daudzi pasākuma dalībnieki, uzsverot, ka ir grūti izvērtēt, kas ir bijis pats vērtīgākais, jo katrā posmā ir bijušas ļoti interesantas aktivitātes un informācija. Jaunieši atzina, ka pēc pasākuma vēl ar lielāku apbrīnu lūkosies uz Zemessargiem, jo šis pasākums ļāva novērtēt, ka visiem, kas darbojas Zemessardzē, šis ir sirds darbs un aicinājums.

Zemessardzes pārstāve - kaprāle Karīna Suruda pēc pasākuma atzina, ka  visiem ir prieks censties, ja tas tiek pozitīvi novērtēts, uzsverot, ka arī turpmāk ne tikai iniciatīvas ietvaros, bet arī ārpus tās, turpinās izglītot un informēt jauniešus par Zemessardzi.

Iniciatīvas pārstāvji kopā ar pasākuma dalībniekiem vēlas teikt lielu paldies Zemessardzes 52. Kājnieku bataljonam par lielisko pasākumu un novēl arī turpmāk darboties ar tikpat lielu aizrautību, kā to varēja novērot pasākuma laikā.

Pasākuma fotogalerija šeit: https://www.flickr.com/gp/142169437@N06/x396yM

Iniciatīva lepojas ar patroneses Ivetas Vējones un aizbildņu- Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadu pašvaldību atbalstu. Jaunatklāšanas procesā īpašus piedzīvojumus sagādājuši 20 nacionālie dārgumi: Gaujas Nacionālais parks, Ķemeru Nacionālais parks, Latvijas Nacionālais Arhīvs, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestri, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālā operu un balets, Rāznas Nacionālais parks, Slīteres Nacionālais parks, Mākslas muzejs ‘’Rīgas Birža’’, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, i/z Arsenāls, Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta ‘’Airītes’’, LKA Rīgas Kino muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Zemessardze, Ziemassvētku kauju muzejs. Plašāka informācija par iniciatīvu mājas lapā - www.nacionaliedargumi.lv.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Miķelsone
Iniciatīvas ''Nacionālo dārgumu jaunatklāšana'' vadītāja