Trešdiena, 8. Decembris, 2021
Gunārs, Vladimirs, Gunis

Šopavasar pagasti mazāk piegružoti, cilvēki pievēršas labiekārtošanas darbiem

25.04.2016

Kā visur citur Latvijā Lielās talkas ietvaros 23. aprīlī arī Jelgavas novada iedzīvotāji aktīvi iesaistījās atkritumu savākšanas, apkārtnes sakopšanas un labiekārtošanas darbos. Jelgavas novadā oficiāli reģistrētās talkošanas vietas bija teju 50, kurās kopā strādāja aptuveni 960 talcinieki. Pagastu talkas atbildīgie atzīst, ka pēdējos gados piesārņotība ir mazāka, tādēļ priecē tas, ka iedzīvotāji vairāk sāk pievērsties labiekārtošanas darbiem stādot, piemēram, dažādus kokus, puķes, nokrāsojot un atjaunojot bērnu rotaļu laukumus vai apzaļumojot skolu un kultūras namu teritorijas.

Visaktīvāk talkas dienā rosījušies  Vilces pagastā, kurā tika pieteiktas 10 talkas vietas – gan daudzdzīvokļu māju pagalmi, gan skolas, bibliotēkas, gan parki, kapi, ceļmalas un citas apkārtnes.

Kā zināms, daudz resursu talkā tiek tērēts, lai savāktu citu atstātos atkritumus. Bet pēc pagastu talkas atbildīgo novērojumiem pēdējos gados savākto atkritumu skaits ir stipri sarucis. Ja novadā bija gadi, kad viens pagasts uz poligonu nogādāja vairāk kā 20 tonnas atkritumu, tad šogad savākto drazu svars mērāms ne vairāk kā 5 tonnas no viena pagasta.

Lielās talkas mērķis ir līdz Latvijas 100.dzimšanas dienai padarīt mūsu valsti par tīrāko un sakoptāko vietu pasaules kartē – dot iespēju dabai atveseļoties, attīrot to no atkritumiem, kā arī mudināt iedzīvotājus pašiem rūpēties par vidi sev apkārt. Tieši šī mērķa vadīti talcinieki novadā ne tikai vāca drazu, bet arī stādīja krūmus, puķes un kokus. Vircavas pagastā šogad upes malā tika stādītas krastmalas kļavas, kā arī pie bērnudārza skolēni ar ģimenēm iestādīja ap 260 dažādiem apstādījumiem. Bērzi, priedes un kadiķi tika stādīti arī Zaļenieku pusē pie pagasta kultūras nama.  Savukārt Glūdas pagastā tika veidota ziedu cepure vietējam uzkalniņam. Dažādi koku stādi tika stādīti arī Jaunsvirlaukas un Līvbērzes pagastos. Kopā ar jaunsargiem priedes Lielplatones “Tīsu bāzē” stādīja arī Jelgavas novada pašvaldības darbinieki.

Paralēli koku un puķu stādīšanai novadā notika arī vairāki labiekārtošanas darbi. Sesavas pusē talcinieki remontēja tiltu, uzlika tam jaunas margas, atjaunoja pakāpienus un attīrīja pamežu. Kalnciemā, Svētē un Zaļeniekos vietējie iedzīvotāji pārkrāsoja un uzlaboja bērnu laukumu konstrukcijas. Savukārt, Elejnieki rosījās Elejas muižas teritorijā, atjaunojot zālāju pie jaunuzceltā Elejas tējas namiņa.

Savukārt, pagastu atbildīgie, caur kuru teritorijām stiepjas noslogoti auto ceļi, noskaņoti skeptiskāk, jo ceļmalas un grāvmales arvien tiek pamatīgi piegružotas. Lai mainītu autobraucēju attieksmi pret „izmest pa logu” rīcību, nepieciešamas valsts mēroga kampaņas, jo paši novada iedzīvotāji ir pavisam neliela daļa, kas ikdienā izmanto, piemēram, tādus valsts nozīmes ceļus kā Lietuvas šoseja Jelgava-Eleja posmā.

Lielā talka ir valsts mēroga aktivitāte, kas tika aizsākta 2008. gada 13. septembrī ar mērķi darīt tīrāku un koptāku Latviju, vienlaikus veidojot kopējo apziņu un atbildību par savu rīcību un tās ietekmi uz vidi. Tuvojoties mērķim, organizatori paredz atkritumu samazināšanos Latvijā kopumā. Līdz ar to katru gadu piešķirto atkritumu maisu skaits sarūk. Talkas organizatori talku norisi šādā formātā paredzējuši rīkot līdz 2018. gadam.

Lielā talka