Pirmdiena, 9. Decembris, 2019
Sarmīte, Tabita

Zemgales kultūras dzīvi bagātinās 67 projektu ieviešana

26.04.2016

Valsts Kultūrkapitāla fonda Padomē apstiprināti Zemgales 2016. gada Kultūras programmas projektu konkursam iesniegtie un atbalstītie darbi.

No šogad saņemtajiem 118 projektu pieteikumiem ekspertu komisija, astoņu cilvēku sastāvā, pavisam apstiprinājusi 67 projektus, kas ir nedaudz vairāk nekā pirms gada, kad atbalstu no 103 pieteikumiem guva vien 58 projekti. Tiesa, Zemgales Kultūras programmas finansēšanai ar akciju sabiedrības „Latvijas Valsts meži” atbalstu šogad pavisam piešķirts 75 000 eiro, par 5 000 eiro vairāk nekā iepriekšējā gadā. Toties pietikumu iesniedzēju pieprasītais atbalsts šogad bija ievērojami lielāks – pavisam 303 738,09 eiro. Tāpēc lielākā daļa projektu, ekspertu vērtējumā, atbalstīti tikai daļēji.

Visvairāk projektu, atbalstīts abās lielajās pilsētās, Jelgavā pavisam 14, bet Jēkabpilī - septiņi. Savukārt no novadiem - seši Jelgavas, bet pieci – Dobeles novadā. Mazāk, viens līdz četri projekti, atbalstu guvuši Bauskas, Rundāles, Vecumnieku, Pļaviņu, Auces, Tērvetes, Jēkabpils, Neretas un vēl citos novados. Kopumā, no visām 22 reģionā ietilpstošajām pašvaldībām, pavisam atbalsta saņēmēju vidū pārstāvētas ir 19 pašvaldības. No atbalstītajiem un līdz 15. decembrim īstenot plānotajiem kultūras pasākumiem, vairāki ir tradicionāli un ar starptautisku skanējumu, piemēram, starptautiskais koka skulptūru festivāls „Balti” un lielformāta keramikas Uguns skulptūru festivāls Jelgavā, kamermūzikas festivāls „Sansusi” Aknīstes novadā, tautas mūzikas festivāls „Lustes Jēkabpilī” Jēkabpilī, kamermūzikas dienas Pļaviņās un vēl citi.

Tāpat daļēju finansiālu atbalstu guvuši projekti, kuru ieviešana saistīta ar reģionam nozīmīgu kultūrvēsturisku faktu un notikumu atzīmēšanu, piemēram, ar Ziemassvētku kauju 100. atceri Jelgavas novadā, Augšzemes Mazā bānīša gaidāmo simtgadi Viesītes novadā un selekcionāra Pētera Upīša 120. jubilejas pasākumiem Dobeles novadā. Starp citu, Pētera Upīša piemiņas muzejs un Dārzkopības institūta ceriņu dārzs ar tradicionālajiem Mūzikas svētkiem pērnajā gadā vien spējis pulcināt vairāk nekā 32 000 apmeklētāju.

Bez tam, ieviešot jaunos Zemgales Kultūras programmas projektus, Rundāles novadā, piemēram, notiks piektais Zemgales Stāstnieku festivāls un Mežotnes Pilskalna10. svētki , jauniešu koris „Balsis” organizēs koncertu – pārbraucienu ar laivām pa Daugavu un tematisku koncertu Īles baznīcā, Vecumniekos izskanēs novada ceturtie Dziesmu un deju svētki, Bauskas novadā – koncertu cikls „Dzimuši Bauskai”, Auces novadā atzīmēs Baltu vienotības dienu un papildinās Vecauces pils vēstures ekspozīciju, Jelgavas novadā notiks Zemgales ērģeļu dienas, izstrādās Lielplatones muižas ansambļa ēkas „Vešūzis” tehnisko projektu, Vilces pagastā taps vietējās muižas vēsturiskā ekspozīcija, Vecumnieku novada Skaistkalnē notiks pūtēju orķestru sadraudzības dienas „Šēburgas taures”, Jēkabpils novadā organizēs ceļojumu pa Jāņa Akurātera literārā mantojuma takām, bet Aknīstes novadā veiks Gārsenes pils vērtību izpēti. Šīs un vēl citas projektos ietvertās aktivitātes gandrīz visa gada garumā sniegs būtisku pienesumu reģiona kultūras dzīves bagātināšanā, Zemgales specifisko kultūras vērtību saglabāšanā, pieejamības nodrošināšanā, kā arī popularizēšanā.

Juris Kālis, ZPR sabiedrisko attiecību speciālists