Trešdiena, 23. Jūnijs, 2021
Līga

Elejas vidusskolas skolēni izzina Latvijas vēsturi

27.05.2016

Jau otro gadu pēc kārtas Elejas vidusskolas skolēnu mācību gads noslēdzas ar vēsturiski patriotisku ekskursiju. Šogad ekskursijā brauca 8. klases skolēni un papildināja savas zināšanas Latvijas vēsturē par tēmu "Ceļā uz brīvu, neatkarīgu Latviju (1915. – 1919)”.

Šī ir otrā reize, kad vēstures skolotājai Baibai Atmanei izdodas realizēt Monreālas Latviešu sabiedriskā centra atbalstīto ekskursiju projektu "Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi”.
Agrā 17. maija rītā priecīgi satraukti un nepacietīgi pie skolas autobusu  gaidīja 44 skolēni. Pirmais apskates objekts - skolēniem tika piedāvāts Jelgavas novadā esošā Latvijas kara muzeja filiāle "Ziemassvētku kauju muzejs”. Tajā sagaidīja divi atraktīvi gidi strēlnieku tērpos. Ekskursija sākās ar nelielu stāstu par Ziemassvētku kaujām, pēc tam interaktīvas nodarbības “Latviešu strēlnieks Ziemassvētku kaujās” laikā skolēniem bija jāiejūtas strēlnieku “ādā”, pildot dažādus kaujas uzdevumus. Agneta saka: "Ziemassvētku kauju muzejs kā vienmēr ir interesants, gids lieliski prot, savu darbu. Ļoti interesanti".

Turpinājumā ceļš veda uz “Lāču” maizes ceptuvi, jo katra karavīra spēka ēdiens ir rupjmaize, tāpēc arī skolēni ekskursijas laikā dzirdēja un redzēja, kā top īsta latviešu rupjmaize, kā arī prieku sagādāja sava laimes cepuma veidošana un cepšana. Pa ceļam uz Rīgu tika apskatīts Ložmetēju kalns, lai iepazītu latviešu strēlnieku cīņas vietas, uzkāptu 27 metrus augstajā skatu tornī un nopētītu šo sīvo cīņu lauku no putna lidojuma.

Visaizraujošākā un interesantākā vieta skolēniem šķita Latvijas Nacionālais teātris – vieta, kur tika pasludināta Latvijas valsts neatkarība. Daļai skolēnu tā bija iepazīšanās ar teātri pirmo reizi, bet citi to bija paguvuši iepazīt kā skatītāji, taču neviens nekad nebija bijis aizkulisēs. Elīna no 8. a klases saka: “Visvairāk man patika Latvijas Nacionālais teātris, kur varēja redzēt aizkulises, uzkāpt uz skatuves, redzēt aktieru ģērbtuves un satikt tādus Latvijā zināmus aktierus kā Jakovs Rafalsons un Jānis Āmanis.”

Noslēgumā skolēni apmeklēja interaktīvu nodarbību par bermontiādi Latvijas Kara muzejā. Nodarbības laikā skolēniem bija jāatšifrē slepenais ziņojums, jāizstrādā 1919. gada 11. novembra kaujas taktika, kā arī jāiepazīstas ar savu vienaudžu atmiņām par bermontiādi un jāpiešķir tiem Lāčplēša ordenis par varonību kaujās. Vineta saka: "Man visvairāk patika nodarbība kara muzejā, jo tur es labāk sapratu un uzzināju par Bermontiādi". Kāds no puišiem turpina "Bet man vislabāk patika tas, ka nodarbības laikā varēja iepazīties ar ieročiem, kurus bija iespējams pat paturēt rokās".

Vēlā pēcpusdienā mērojām ceļu uz mājām, visi noguruši, bet ar pozitīvām emocijām uzlādēti. Diāna bilst: "Šī bija viena no labākajām ekskursijām, kurā esmu bijusi. Uzzināju daudz jauna un pabiju tur, kur nebiju domājusi, ka tikšu, tāpēc ceru, ka būs izdevība vēl kādu reizi uz kaut ko tādu tikt".

Elejas vidusskolas skolēni, skolotāji un administrācija saka lielu paldies Monreālas Latviešu sabiedriskajam centram par sadarbību un finansiālu atbalstu jaunās paaudzes patriotiskajā izglītošanā.

Projekta vadītāja: Vēstures un sociālo zinību skolotāja B. Atmane