Pirmdiena, 11. Decembris, 2017
Valdis, Voldemārs, Valdemārs

Vircavas vidusskolas 9.klase uzvar nacionālo dārgumu jaunatklāšanā

09.06.2016

Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadu jauniešu iniciatīvas “Nacionālo dārgumu jaunatklāšana’’ ietvaros vairāk nekā 24 klašu kolektīvi izmantojuši iespēju iepazīt un veikt uzdevumus nacionālās nozīmes objektos, vienlaikus sacenšoties par balvām.  Iniciatīva tiek realizēta kā dāvana Latvijai simtgadē.

Pirmajā posmā par balvām sacentās 24 klases no 9 skolām, kuras līdz 31. maijam bija ievadījušas datus par objektu apmeklējumiem. Jelgavas novadā 5.-9.klašu grupā ar 180 punktiem uzvarējusi Vircavas vidusskolas 9. klase, bet no tās daudz neatpalika Kalnciema vidusskolas 5.klase. Vircavas vidusskolas 9.klase ne tikai ieguva visvairāk punktus no Jelgavas novada klasēm, bet arī apmeklēja kopumā četrus nacionālos dārgumus. Papildus klase piedalījās konkursā #bildepretbildi, bet nedaudz veiksmīgāka izrādījās Jelgavas tehnikuma 108.grupa, iegūstot klases foto sesiju pie Latvijā pazīstamā fotogrāfa Jāņa Mickēviča.

Pirmajā posmā ir apmeklēti 19 no 20 nacionālajiem dārgumiem. Visapmeklētākais no nacionālajiem dārgumiem iniciatīvas ietvaros ir bijis Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, ko kopumā apmeklējuši 169 iniciatīvas dalībnieki (9 klases), bet 6 grupas apmeklējušas Zemessardzes atvērto durvju dienu. Īpaši apmeklēti bija arī Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejs (110 apmeklētāji), Ķemeru Nacionālais parks (106 apmeklētāji), Ziemassvētku kauju muzejs (92 apmeklētāji), Gaujas Nacionālais parks (90 apmeklētāji), Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (87 apmeklētāji), Latvijas Nacionālais teātris (84 apmeklētāji), mākslas muzejs “Rīgas Birža” (82 apmeklētāji). Iniciatīvas organizatori vēlas uzsvērt, ka reālais iniciatīvas dalībnieku skaits ir lielāks, jo ne visi klašu kolektīvi pirmā posma noslēgumā ir ievadījuši datus par apmeklējumu interneta platformā, lai sacenstos par balvām.

Iniciatīvas organizatori uzskata, ka četru mēnešu ilgais pirmais posms ir bijis lielisks, lai pārbaudītu iniciatīvas ideju realitātē. Tests ir bijis veiksmīgs un jau nākamajā mācību gadā iniciatīvas ietvaros klases tiks aicinātas ne tikai apmeklēt 20 iniciatīvā iekļautos nacionālos dārgumus, bet arī pieteikt un apmeklēt lokālos dārgumus Jelgavas pilsētā, Jelgavas un Ozolnieku novados. Organizatori tic, ka līdz 2018.gada novembrim ikviens Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadu skolēns būs iesaistījies nacionālo dārgumu jaunatklāšanā un radis daudz jaunu vietu, lietu un iepazītu cilvēku, ar kuriem lepoties gan lokālā, gan nacionālā līmenī. Nacionālo dārgumu jaunatklāšanas process ir dāvana skolēniem un skolām un Nacionālo dārgumu jaunatklāšanas noslēgumā skolēni un skolas pasniegs dāvanu Latvijai – laika kapsulu, kurā būs laba vēlējumi valstij un dokumenti par iniciatīvas norisi. Iniciatīvas organizatori uzskata, ka šī laika kapsula, kas tiks dāvāta Valsts prezidentam 2018.gadā, būs dāvana Latvijai nākotnē, ar vēlējumu - to  atvērt valsts 150. dzimšanas dienā, tādējādi ikviens iniciatīvā iesaistītais kļūst ne tikai par nākotnes, bet arī vēstures vēstnesi.

Iniciatīvas atbalstītāju loks kļūst arvien plašāks un organizatori  īpašu paldies vēlas teikt SIA ‘’Karameļu Darbnīca’’ kolektīvam un fotogrāfam Jānis Mickēvičam, kas pirmajā posmā klasēm un iniciatīvas sekotājiem dāvāja brīnišķīgas balvas.  Iniciatīvas potenciālu apliecina arī 2016.gada maijā iegūtais  finansējums no Valsts Kultūrkapitla fonda mērķprogrammas ‘’Latvijai – 100’’, kas tiks izmantots projekta popularizēšanai un attīstībai. Iniciatīva īpaši lepojas ar patroneses Ivetas Vējones un aizbildņu - Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadu pašvaldību atbalstu. Jaunatklāšanas procesā īpašus piedzīvojumus sagādājuši 20 nacionālie dārgumi: Gaujas Nacionālais parks, Ķemeru Nacionālais parks, Latvijas Nacionālais Arhīvs, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālā opera un balets, Rāznas Nacionālais parks, Slīteres Nacionālais parks, Mākslas muzejs ‘’Rīgas Birža’’, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, i/z Arsenāls, Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta ‘’Airītes’’, LKA Rīgas Kino muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Zemessardze, Ziemassvētku kauju muzejs. Plašāka informācija par iniciatīvu mājas lapā - www.nacionaliedargumi.lv

Vircavas viduskolas 9.klasi apbalvoja 11. jūnijā, balvā Izglītības pārvalde pasniedz organizētu eksursiju uz Latvijas 1. prezidenta Jāņa Čakstes dzīvesvietu “Aučos” un tikšanos ar Jelgavas novada pašvaldības pārstāvjiem Elejas tējas namiņā - 13. jūnijā.

Vircavas vidusskolas 9. klase uzvar "Nacionālo dārgumu jaunatklāšanā"