+A A
Piektdiena, 22. Janvāris, 2021
Austris

Brīvprātīgi sakopj pirmā pasaules kara apbedījumu vietas

14.06.2016

Jelgavas novada pašvaldībā Valgundes pagastā jau teju divas nedēļas 25 brīvprātīgie no Vācijas uzkopj I Pasaules karā kritušo atdusas vietu pie Kalnciema-Klīves evaņģēliski luteriskās baznīcas. Tradīcija uzkopt kapus “Vācu karavīru kapu aprūpes Tautas apvienībai” aizsākās jau 1993. gadā, kad sakārtotas tika pirmās vācu karavīru atdusas vietas Latvijā. Darbi pie baznīcas noslēdzās šo piektdien – 17. jūnijā ar svinīgu ceremoniju, kurā piedalījās arī pašvaldības vadība un Valgundes pagasta un baznīcas pārstāvji.

Latvijā no Pirmā pasaules kara laika ir vairāk nekā 200 kapu vietas. Vietējām pašvaldībām nereti trūkst līdzekļu, lai apbedījumu vietu sakopšanai pievērstu pastiprinātu rūpību. Jau no 1993. gada Latvijā ierodas brīvprātīgie no Vācijas, lai apkopotu informāciju par Latvijā apbedītajiem kara upuriem un sakoptu apbedījumu vietas. Jelgavas novadā brīvprātīgo grupas ierodas regulāri jau vairāku gadu garumā, - pērn Kalnciema pagastā darbojās jauniešu grupas, šogad pieaugušie sakopšanas darbus aizsākuši pie Kalnciema-Klīves evaņģēliski luteriskās baznīcas. Divu nedēļu laikā viņi izlīdzinājuši zemi un restaurējuši krustu rindas, kā arī notīrījuši sūnas no akmeņiem un krustiem. Tautas apvienības oficiālais pārstāvis Latvijā Jānis Raciņš stāsta, ka šoreiz grupai visu neizdosies pabeigt, - kapu teritorija ir plaša, tāpēc atlikušos darbus brīvprātīgie ieradīsies Latvijā pabeigt nākamgad.

“Pie Kalnciema-Klīves evaņģēliski luteriskās baznīcas apglabāti 380 vācu karavīri un 51 krievu armijas karavīrs, kuri krituši 1917. gadā. No kapakmeņiem iegūto informāciju viņi apkopo un ievieto datu bāzē. “Vācu karavīru kapu aprūpes Tautas apvienība”  ir sabiedriska organizācija, kas tiek atbalstīta valstiskā līmenī. Šī organizācija nodarbojas ar vācu karavīru kapu kopšanu visur, kur bijušas cīņas, visur, kur ir kritušie vācu karavīri. Tās ir vietas visā Eiropā, kā arī Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā un pat Āfrikā. Kopumā Latvijas un Vācijas sadarbību vērtējama ļoti pozitīvi. Esmu pārliecināts, ka šāda veida sadarbība turpināsies vēl daudzus gadus, stāsta J. Raciņš.

Brīvprātīgie, kas ierodas, lai iesaistītos darbos vācu karavīru apbedījuma vietu sakopšanai, pārstāv cilvēkus no trīs dažādām mērķauditorijām. Vieni ir brīvprātīgie Vācijas iedzīvotāji senioru vecumā, otri - vācu armijas karavīri un trešie - jauniešu grupas. Jāpiebilst, ka senioru vecuma grupas brīvprātīgie cilvēki ir piesaistīti tādi, kas bijuši konkrēta aroda profesionāļi ekonomiski aktīvajā vecumposmā – piemēram, ainavisti, arhitekti, mūrnieki. Tādējādi paveiktais darbs, sakopjot kapu vietas, ir ar samērā augstu pievienoto vērtību – prasmīgi atjaunojot betonēto kapu kopu maliņas vai apcērpjot apstādījumu krūmiņus.

Konkrētajos darbos iesaistītie Kalnciemā darbojas katru dienu 5-6 stundas. Šovasar visā Latvijā kopā strādās vēl trīs vācu brīvprātīgo grupas – divas vācu armijas grupas atjaunos kritušo karavīru vietas Valles un Staburaga pagastos, savukārt jaunieši dosies uz Siguldu. 

Brīvprātīgi sakopj pirmā pasaules kara apbedījumu vietas