Trešdiena, 12. Maijs, 2021
Valija, Ina, Ināra, Inārs

Skolēni izzina uzņēmējdarbības uzsākšanas un attīstības iespējas laukos

20.06.2016

Lai skolēnos radītu interesi un izpratni par lauksaimniecības nozari un uzņēmējdarbības iespējām laukos, sadarbībā ar SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Jelgavas nodaļu mācību gada izskaņā notika trīs dienu pasākumu cikls. Informatīvajā dienā piedalījās divas Jelgavas novada skolas - Elejas vidusskola un Vilces pamatskola, kurā skolēniem bija iespēja uzzināt par lauku uzņēmējdarbības attīstību, iespējām, lauksaimniecības tradicionālajām un netradicionālajām nozarēm un nelauksaimniecisko darbību.

Jaunieši aktīvi piedalījās konkursā “Lauksaimnieka pavasaris”. Vērtīga pieredze un spraigs darbs turpinājās praktisko darbu dienā un izbraukuma nodarbībās zemnieku saimniecībās un uzņēmumos, kur abās dienas piedalījās Elejas vidusskolas skolēni. Praktisko darbu dienā skolēni līdzdarbojās Zemgales uzņēmēju – vietējo ražotāju ģeogrāfiskās kartes izzināšanā, uztura piramīdas veidošanā no laukos ražotiem produktiem, interaktīvās aktivitātēs – “Jaunais lauku uzņēmējs”, kur ar dabas materiālu un skolēnu ideju palīdzību tika radītas jaunas biznesa idejas.

Jauniešiem bija unikāla iespēja tikties ar aktīviem un radošiem uzņēmējiem, piedaloties amatu prasmju demonstrējumos un jaunu produktu degustācijās. Tiekoties ar uzņēmēju Initu Babrāni, SIA “Pārlielupes pirtnieki”, skolēni iepazina tūrisma iespējas laukos - pirtniecības nozari un aktīvās atpūtas iespējas uz ūdens. Ar jaunā uzņēmēja stāstu pieredzē dalījās uzņēmēja Kristīne Ozoliņa, “Pupu kraukšķi” radītāja. Uzklausot pupu kraukšķu ražošanas procesa nianses, skolēni iesaistījās uzņēmuma attīstīšanā – degustatora un kritiķa lomā. Izbraukuma nodarbībās jaunieši viesojās pie  ZS “Gaidas” saimnieces Daces Drošprātes. Saimniecība lepojas ar bagātiem augļu dārziem, ražīgām tomātu un garšaugu siltumnīcām, kā arī saimniecība ļauj ielūkoties vistkopības nozares ikdienā. ZS “Terēni” saimniece Lolita Duge viesmīlīgi uzņēma “Piparmētru namiņā” un  iepazīstināja ar dažādām mētru tējām un mājražošanas procesā iegūtajiem piparmētru pārstrādes produktiem. ZS “Dārziņi-2” saimniece Indra Prieciņa piedāvāja iespēju iepazīties ar puķu audzēšanas procesu, ielūkoties lielajās siltumnīcās, kā arī izzināt ziedu žāvēšanas tehniku floristikas materiāliem. Noslēgumā jaunieši apmeklēja SIA “Karameļu darbnīca” - Baltijā vienīgo atvērtā tipa karameļu darbnīcu, uzzinot vairāk par karameļu izstrādi un izmantotajām izejvielām, piedaloties karameles izveides procesa demonstrējumos un karameļu degustācijā.

Skolēni pasākumu ciklu vērtē ļoti atzinīgi, jo bija iespēja padziļināti iepazīt nozari, piedalīties praktiskajās nodarbībās un tikties ar uzņēmējiem, kā arī saskatīt iespējas attīstībai savā novadā. Pasākums noteikti palīdzēs veidot savu karjeras ceļu nākotnē.

Par pasākuma organizēšanu liels paldies LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultantei Margaritai Lāžei.

Pasākums notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Informāciju sagatavoja: Dace Vīpule-Kuļika, galvenā speciāliste karjeras izglītības jautājumos.

Skolēni izzina uzņēmējdarbības uzsākšanas un attīstības iespējas laukos