Eiropas Jaunatnes dienas 2016

30.06.2016

2015.gada rudenī Latvijas Jaunatnes padome (LJP) ieguva iespēju organizēt un vadīt jauniešu delegāciju braucienam uz Eiropas Jaunatnes dienām 2016, Strasbūrā, Francijā. Šī gada maijā pienāca ilgi gaidītais notikums! Braucienā devās divdesmit Latvijas Jaunatnes padomes izvēlēti jaunieši, starp kuriem bija arī Strukturētā dialoga vēstnieki no Jelgavas, Cēsu un Salaspils novadiem, kā arī divdesmit jaunieši no Madonas novada. Organizējām kopīgu braukšanu, jo tā taču ir, ka kopā – jautrāk!

Sākums
Latvijas jauniešu vēlme piedzīvot klātienē Eiropas Jaunatnes dienas 2016 sākās 18.maija agrā rītā, iespējams pareizi būtu teikt 17.maija vakarā, kad jaunieši kravāja ceļa somas un no dažādām Latvijas pusēm – Tērvetes, Nītaures, Madonas, Cesvaines, Jelgavas, Cēsīm, Vecpiebalgas, Jūrmalas, Iecavas, Bauskas, Rēzeknes, Ludzas, Rīgas un citām vietām, gatavojās kāpt autobusā, lai ļautos nedēļu garam piedzīvojumam, kura mērķis apmeklēt Eiropas Jaunatnes dienas 2016, kas notika Francijā, Strasbūrā – vienā no Eiropas Parlamenta mājvietām!

Lieliska kompānija
Būtisks priekšnoteikums, lai brauciens lieliski iesāktos, ir apziņa, ka kopā autobusā ir 40 interesanti cilvēki, kuri smaida, ir laipni un izpalīdzīgi, ir jautri, priecīgi, zinātkāri, atvērti izaicinājumiem, ambiciozi, ar dažādu dzīves pieredzi, oriģināli un dažādiem talantiem apveltīti. Arī pirmais iespaids par brauciena līderiem ir svarīgs, un, manuprāt, mums ar viņiem paveicās. Lai gan biju viens no viņiem, uzskatu, ka līderu komanda – Liene, Mārtiņš un Ārija – bija tikpat lieliska, kā kopējā atmosfēra. Un tā, četrdesmit jauniešu lielā grupa, kurā lielākā daļa viens otru nepazīst devās 2000 km tālajā ceļā uz vienu no skaistākajām vietām Francijā, Elzasas reģiona pilsētu – Strasbūru, lai ļautos piedzīvojumiem un mainītu Eiropu kopā ar vēl 7500 tūkstošiem jauniešu Eiropas Jaunatnes dienās 2016, kuru sauklis – kopīgiem spēkiem mēs varam radīt pārmaiņas!

Piedzīvotais
Mūsu 2000 km un 6 dienu garais brauciens bija piedzīvojumiem bagāts! Lai gan lielākā daļa brauciena pagāja autobusā, mums bija daudz interesantas aktivitātes: bija spēles un konkursi, “kluso telefonu” spēle par Eiropas Parlamenta deputātiem, stāsti un fakti par Strasbūru, Franciju un Eiropas Parlamentu, viktorīna par Eiropas Savienību, mēs daudz smējāmies, dalījāmies saldumiem un kopīgiem spēkiem uzturējām draudzīgu atmosfēru. Lieliskā noskaņojumā divu dienu laikā godam izbaudītas “Eiropas Jaunatnes dienu 2016” piedāvātās aktivitātes, kuru klāstā ikviens varēja atrast sev tīkamu nodarbi. Brauciena laikā katram bija iespēja par savu aktivitāti un erudīciju dabūt kādu dāvanu no īpašā brauciena balvu fonda, kurā dāvanas bija sarūpējuši dažādi partneri un atbalstītāji.

Dalībnieku atziņas par piedzīvoto
Strukturētā dialoga vēstniece Ramona Goba braucienā laikā secinājusi, ka ir ļoti svarīgi, ka jaunieši var skaidri paust savu viedokli un nostāju. To varēja novērot gan grupas ietvaros, gan diskusiju laikā Strasbūrā. Lekcijas, debates, diskusijas Eiropas Jaunatnes dienu 2016 ietvaros bija interesantas. Visvairāk patika saruna par tēmu “Negaidi sapņu darbu, radi to”, bija vērtīgi uzzināt dažādu ekspertu viedokli un patika, ka jaunieši paši daudz dalījās savā pieredzē. Festivālā norises pilsētu Strasbūru Ramona raksturo īsi un konkrēti: skaista arhitektūra, izpalīdzīgi cilvēki, “super pozitīva” gaisotne.

Arnita Žukauska, kas ir Strukturētā dialoga vēstniece no Jelgavas novada par festivālu raksta šādi: “20. un 21. maijā man un vēl 40 Latvijas jauniešiem bija iespēja piedalīties EYE2016 – Eiropas jaunatnes dienās, kur Eiropas Parlamentā Strasbūrā šajās divās dienās bija sapulcējušies jaunieši no visas Eiropas. Mums bija dota iespēja piedalīties aktivitātes un debatēs, kurās uz mūsu jautājumiem atbildēja arī Eiropas Parlamenta deputāti. Šo dienu laikā tika apspriestas daudzas tēmas, viena no tām bija par nākotnes darba iespējām Eiropā un kā savu biznesa ideju virzīt tālāk, un padarīt to ienesīgu. Ārpus debatēm darbojās arī Jauniešu ciemats, kur varēja apmeklēt informatīvas lekcijas un laboratorijas. Šis festivāls, manuprāt, bija lielisks veids kā iepazīstināt jauniešus ar lēmumu pieņemšanas procesu Eiropā, kā arī veids kā iepazīstināt Eiropas Parlamenta deputātus ar Eiropas jauniešu viedokļiem un idejām, kā uzlabot Eiropu.”

Viens no jaunākajiem brauciena dalībniekiem bija Strukturētā dialoga vēstnieks no Salaspils – Mārtiņš Pokromovičs, kurš kā vienu no ieguvumiem min to, ka varēja stiprināt savas zināšanas par Eiropas Parlamentu un dažādajām iespējām, kā jaunieši, arī nepilngadīgi, var izstrādāt priekšlikumus, tos aizstāvēt un virzīt vērtēšanai. Arī vidusskolas vecuma jaunieši Eiropā ir drosmīgi un festivāla ietvaros diskusijās aktīvi debatēja, prezentēja savas ieceres un citādi aktīvi līdzdarbojās. Pašam Mārtiņam ir plaša pieredze par situāciju dažādās Eiropas valstīs jauniešu jomā, jo piedalījies daudzos Erasmus+ projektos. Patika diskusijas par iespējām, kuras pieejamas skolās visā Eiropā, par iniciatīvu Euroscola, kas paver iespējas skolas vecuma jauniešiem iepazīt Eiropas Savienību, parlamentu, kā arī doties uz Eiropas Parlamentu, lai klātienē parādītu līdzdarbošanās prasmes.

Brauciena dalībniece Ligita secina, ka ir ļoti daudz drosmīgu jauniešu, kuri spēj izteikt savu viedokli politiķu un lielas auditorijas priekšā, jaunieši gatavi apvienoties un panākt savu. Ligita norāda, ka, lai gan EYE pasākums ir labs pasākums, tomēr tas nav labākais veids kā būt sadzirdētiem. Biežāk aktīviem jābūt ikdienā, mazākos sastāvos un vietējos pasākumos. Noderīgas bija aktivitātes ārpus parlamenta teritorijā. Bija iespēja praktiski darboties, uzzināt jaunu informāciju, kā arī piedalīties diskusijās. Ligita atceras, ka vienā no diskusijām bija jāizvēlas viena problēma, kas šobrīd svarīgākā pasaulē, un kopīgiem spēkiem rast šai problēmai risinājumu. EYE bija lieliska vieta, lai dibinātu kontaktus, atrast sadarbības partnerus un arī iegūt investorus savām biznesa idejām. Jaunieši ir drosmīgi un prieks, ka uz Eiropas Parlamentu atbraukuši ar savām biznesa idejām, lai tās prezentētu plašākai auditorijai. Ligitu un arī citus jauniešus pārsteidza Eiropas Parlamenta vērienīgums un iespēja apmeklēt telpas, kur top visai Eiropai nozīmīgi lēmumi.

Santa no Nītaures: “Mani ļoti uzrunāja diskusijas Eiropas Parlamenta lielajā plenārsēžu zālē. Īpaši patika, ka jaunieši ir drosmīgi un spēj lielajā zālē piecelties un izteikt savu viedokli par būtiskiem Eiropas mēroga jautājumiem. Tāpat mani iedvesmoja diskusija “Negaidi savu sapņu darbu – radi to”, kur bija iespēja uzzināt dažādus piemērus par mērķu sasniegšanu un ideju realizēšanu. Īpaši atmiņā palikusi tikšanās ar meiteni no Bulgārijas festivāla pilsētiņā, kura man uz rokas uzzīmēja netradicionālu koku, ļoti skaistu rokas zīmējumu. Interesantākais ir tas, ka viņa nolasīja manas domas par to, ko vēlos.”

Eiropas Parlamenta apmeklējums bija un paliks viens no iespaidīgākajiem dzīves notikumiem, tā braucienu raksturo Linda no Vecpiebalgas novada. Linda norāda, ka pats brauciens bija profesionāli noorganizēts, norāda uz daudzajām interesantajām aktivitātēm brauciena laikā un iespēju gūt balviņas, kas palīdzēja garo braucienu ātrāk un interesantāk pavadīt. Linda norāda, ka ir iedvesmas pilna turpināt darbu ar jauniešiem savā pašvaldībā, jo iegūtas daudz vērtīgas atziņas. EYE 2016 ietvaros apmeklēju plenārsēdi, kurā izskanēja viedokļi par to, ka būtu nepieciešamas jaunas metodes, kā informēt jauniešus par Eiropas Savienību. Lindai īpaši atmiņā palicis Vācijas jaunietes viedoklis, ka nepieciešama jauna devīze, kas uzrunātu jauno paaudzi. Uzzināju par Eiropas programmu jaunajiem uzņēmējiem. Iedvesmoja pieredzes stāsti, jauniešu raksturotās problēmas, ar kurām saskaras biznesa vidē. Patika arī dažādi pārdomāti sīkumi, piemēram, vienā no diskusijām viens no spīkeriem novilka žaketi, lai tādējādi “būtu tuvāk jauniešiem”.

Liene no Iecavas. Šī bija vienreizēja iespēja pabūt Eiropas Parlamentā, kur strādā arī mūsu valsts pārstāvji. Esot vienai no 8000 jauniešiem, sajutu to spēku, ka kopā un ar vienotu mērķi mēs tiešām spētu daudz ko mainīt. Arī Liene norāda, ka pozitīvi, ka pasākuma ietvaros jaunajiem uzņēmējiem tika dota unikāla iespēja prezentēt savas biznesa idejas. Prieks, ka varējām apmeklēt tās diskusijas, kuras gribējām, un nebijām spiesti apmeklēt to, ko nevēlamies. Un ļoti pozitīvi, ka bija plašs aktivitāšu piedāvājums. Paldies laipnajam Eiropas Parlamenta personālam un brīvprātīgajiem.

Brauciena dalībniece Marta novērtē iespēju iepazīties ar citiem jauniešiem gan no Latvijas, gan no Eiropas. Pirmā viesošanās Eiropas Parlamentā atstāja ļoti pozitīvu iespaidu, arī papildus informācija par Eiropas Parlamenta darbu, deputātu ikdienu un citām lietām mainīja priekšstatu par parlamentu. Ikdienā dzirdot ziņas, lasot informāciju vairs nebūšu vienaldzīga par notiekošo, būs interese papētīt vairāk. Darbīgu jauniešu un organizāciju netrūkst ne Latvijā, ne Eiropā.

Daiga no Rēzeknes puses ir ar plašu pieredzi un zināšanām Eiropas lietās. Daigas interesējošās tēmas EYE 2016 ietvaros bija saistītas ar migrāciju, demokrātiju, sieviešu tiesībām, dzimumu līdztiesību, jauniešu bezdarbu, ES – Krievijas attiecībām un Eiropas nākotnes attīstības scenārijiem. Daiga aktīvi iesaistījās dažādās diskusijās un centās gūt no pasākuma tik, cik iespējams. Viena no diskusijām, kurā aktīvi Daiga iesaistījās, bija “Democracy ranking: Learning from the top countries”. Tika apskatīti labākie demokrātijas piemēri: Zviedrija, Dānija u.c., pārrunāti hibrīddemokrātiju piemēri: Itālija, Grieķija. Dalībnieki, kuru vidu bija arī Daiga, norādīja uz kritērijiem kādi būtu jāiekļauj un jāpilnveido, lai demokrātijas izvērtēšanas kritēriji pielāgotos mūsdienu pasaules struktūrai. Ikdienā pieaug dažādu problēmu klāsts, līdz ar to ir tikai loģiski, ka vērtēšanas kritēriji jāpilnveido, tā norāda Daiga. Daiga diskusijā dalījās ar Latvijas piemēriem, kā arī ar novērojumiem Eiropā un pasaulē. Eiropā ir zema politiskā līdzdalība un daudz cilvēku joprojām uzskata, ka nav spējīgi ietekmēt politisko situāciju. Joprojām pasaulē ir valstis, kurās ir autoritārais režīms, un kurās dzīvo daudz cilvēki, un kurās ir vārda brīvības, pulcēšanās brīvības ierobežojumi, liela korupcija un ierobežotas sieviešu tiesības. Arī uz interesanto situāciju Latvijā, kurā sabiedrība sadalīta divās grupās – latviešos un krievos, norādīja ne tikai Daiga, bet arī paneļdiskusijas vadītāji. Daudz tika runāts par propagandas spēku, informācijas pieejamību un kritisko domāšanu. Diskusijas bija vērtīgas, un prieks, ka jauniešiem par katru tēmu bija viedoklis. EYE 2016 ietvaros aktivitāšu bija tik daudz, ka daudzas pārklājās, un visas pat nevarēja apmeklēt, īpaši uzteicamas bija “Yo village” aktivitātes. Daiga vēlas uzsvērt, ka šis pasākums bija vērtīgs jauniešiem.

Emīls no Jūrmalas norāda uz diskusijām, kas bija par ļoti nopietnām tēmām: migrācijas politika, demokrātijas stiprināšana. Eiropas Savienībai ir jāvērtē riski, jārisina problēmas. Problēmu risināšanai ir jābūt prioritātei. Nākotnē Eiropas Savienībā būs nepieciešami inovatīvi līderi, kas mācēs darboties robotikā, spēs iet līdzi laikam līdz ar mākslīgās inteliģences attīstību. Tas, ka attīstās intelektuālais darbs un mazāk paliek fiziskais darbs, ir problēma ar ko Eiropas nākotnē saskarsies. Arī bezdarba problēmas nāksies risināt tad, kad robotika pārņems lielu daļu fiziskā darba.

Brauciena laikā svarīga bija jauniešu saliedēšanās, to uzsver Matīss no Amatas novada. Dažādās iespējas, dažādās darba grupas, dažādie jaunieši, dažādie viedokļi – viss bija interesants. Lai gan bija vilšanās par nesakārtoto transporta sistēmu pilsētā pēdējās dienas pasākumu laikā, kā arī likās, ka drošība varēja būt vēl stingrāka, kopējā pasākuma atmosfēra bija lieliska. Pats aktīvi diskutēju, nekautrējos izteikt viedokli, ja tāds bija. Centos godam pārstāvēt viedokli par situāciju Latvijā. Matīsam īpaši patika internacionālā kopiena, kas ļāva iepazīties ar jauniem cilvēkiem un uzzināt viņiem aktuālās problēmas un situācijas. Noteikti vēlos turpināt interesēties par Eiropas Savienības mēroga procesiem un Eiropas Parlamenta darbu, kas zina, varbūt kādreiz strādāšu tieši tur. Strasbūra ir skaista pilsēta, noteikti vērts kādreiz šeit vēlreiz iegriezties.

Laura no Rīgas izmantoja “Eiropas Jaunatnes dienas 2016”, lai to ietvaros prezentētu savu biznesa ideju. Priecājos, ka izturot konkursu, es spēju tikt starp tiem laimīgajiem, kuriem izdevās ideju prezentēt īpašai komisijai, potenciālajiem investoriem. Iegūta neatkārtojama pieredze, iegūti vērtīgi padomi, kas noderēs turpmākajās gaitās. Bija prieks iepazīties ar kolēģiem un potenciālajiem biznesa partneriem arī no citām valstīm. Bija lietas, ko jau zināju, bija informācija, kas bija jauna. Iedvesmoja stāsts Eiropas Parlamenta plenārzālē par 200 dienām kosmosā. Fantastiski. Skatījums uz kosmonautu ikdienu bija vērtīgs un paplašināja redzesloku. Brīvajā laikā apmeklēju Yo! ciematiņu, kurā bija daudz aizraujošu aktivitāšu. Viennozīmīgi vēlētos vēlreiz piedalīties šādā pasākumā.

Mārtiņš Šteins, kas bija viens no brauciena līdzorganizatoriem, norāda, ka bija prieks, ka spējām nodrošināt draudzīgu atmosfēru. Iepazīstoties ar visu jauniešu atklāsmēm, atziņām, novērojumiem, kritiku var secināt, ka pasākums bija bagāts ar iespējām, kuras ikviens varēja izmantot. Brauciens bija vērtīgs ar plašo informāciju, ko bija iespējams gūt gan brauciena laikā, piedaloties viktorīnās, konkursos, gan apmeklējot Eiropas Parlamentu. Vēlme izzināt, vēlme iesaistīties, griba darīt bija jauniešu virzītājspēks pieteikties un doties šajā braucienā, līdz ar to, ja katrs ieguvis lielāku izpratni par Eiropas Parlamentu, par dažādām katram aktuālajām tēmām, tā kopumā ir vērtība, kas gūta no pasākuma. Šāda mēroga festivāls noteikti jāorganizē arī turpmāk, lai jauniešiem būtu platforma diskusijām, prezentācijām un viedokļu apmaiņai Eiropas mērogā. Grupas vārdā vēlos daudzus paldies! Tie visi apkopoti zemāk.

Pateicības
Visu jauniešu vārdā, vēlos teikt lielu paldies Eiropas Parlamentam, Eiropas Parlamenta informācijas birojam Latvijā, personīgi Jolantai Bogustovai un Mārim Graudiņam par iespēju doties uz Eiropas Jaunatnes dienām 2016. Paldies Latvijas Jaunatnes padomei par uzticību koordinēt braucienu, paldies brauciena sadarbības partnerim SIA “Iespēju darbnīca”, ceļojumu sajūtu aģentūrai “Travel Biiz” un Lienei Lotei Grizānei par visu brauciena tehnisko jautājumu koordinēšanu. Paldies Eiropas Parlamenta deputātiem Inesei Vaiderei, Sandrai Kalnietei un Robertam Zīlem par laba vēlējumiem un dāvanām, ar ko tika papildināts brauciena konkursu balvu fonds. Paldies par dāvanām un noderīgiem materiāliem brauciena laikā Izglītības un zinātnes ministrijai, Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūrai un Eiropas Savienības mājai. Sirsnīgs paldies skolotājai Ārijai Fārtei un Madonas novada jauniešu grupai par draudzīgo kopā būšanu brauciena laikā!

Atziņas, foto pieejamas arī sociālajos tīklos zem mirkļbirkas #jaunietisEP un #EYE2016!

Programma.

LTV žurnālistes Evas Ikstenas skatījums: “Jauniešiem rūp Eiropa”: http://www.lsm.lv/lv/raksts/zinju-analiize/zinas/eva-ikstena-jauniesiem-rup-eiropa.a185243/

Informācija no Latvijas Jaunatnes padomes mājas lapas.

Eiropas Jaunatnes dienas 2016

Foto: Arnita Žukauska, Strukturētā dialoga vēstniece Jelgavas novadā