+A A
Otrdiena, 28. Janvāris, 2020
Spodris, Kārlis
80008083
Bezmaksas ierosinājumu un atsauksmju tālrunis

Apseko latvāņu skartās teritorijas

08.08.2016

Drīzumā Jelgavas novada pašvaldībā noslēgsies latvāņu skarto teritoriju apsekošana. Īpašuma pārvalde sadarbībā ar pagastu pārvaldēm apzina īpašumus – gan pašvaldības, gan privāto zemju, kas ir invadēti ar latvāni. Saraksts ar latvāņu invadētajām teritorijām tiek veidots un katru gadu papildināts no jauna. Pašvaldības īpašumā atrodas 14 zemes vienības, kas ir invadētas ar latvāni – Vircavas, Vilces, Zaļenieku, Svētes, Platones, Lielplatones un Elejas pagastos.

Par latvāņu ierobežošanu pašvaldības zemēs gādā SIA “Jelgavas novada KU” un pagastu pārvaldes, savukārt privātās teritorijās tas ir īpašnieku pienākums. Jelgavas novada Īpašuma pārvaldes Vides aizsardzības speciāliste Līga Solosteja sadarbību ar privātīpašniekiem latvāņu apkarošanā kopumā vērtē kā labu.

“Latvāņu skarto zemju īpašniekiem informatīvas vēstules pašvaldība izsūtīja jau agrā pavasarī, aicinot nodrošināt šo augu izplatību ierobežojošus pasākumus. Galvenais ir nepieļaut, lai nogatavinās sēklas, un tas nozīmē, ka latvāņi ir ļoti laicīgi jālikvidē, pielietojot dažādas ierobežošanas metodes. Tiesa, ne visi zemju īpašnieki šo nosacījumu apzinīgi ievēro, un, teiksim, šobrīd, kad latvāņi jau izziedējuši, ar pļaušanu vairs nebūs līdzēts – ziedkopas ir jānogriež un jāsadedzina,” skaidro L. Solosteja, atklājot, ka šobrīd noslēgumam tuvojas apzināto latvāņu skarto teritoriju – gan pašvaldības, gan privāto – apsekošana klātienē.

Pašvaldības īpašumos esošo latvāņu apkarošanu, ierobežošanu veic pagastu pārvaldes – agrā pavasarī tiek izdurtas, izraktas latvāņu saknes, vēlāk tiek uzsākta to pļaušana, vietām izmantojot herbicīdus, piemēram, raundapu. Visvairāk latvāņa invadēto teritoriju ir Zaļenieku, Vilces, Elejas un Glūdas pagastos.

Ja apsekošanas laikā speciālisti konstatē, ka latvāņi nav nopļauti vai veikti citi to izplatību ierobežojoši pasākumi, sadarbībā ar Pašvaldības policiju tiek veiktas pārrunas, īpašniekam dodot laiku problēmu novērst. Ja tas netiek izdarīts, var tikt piemērots sods.

“Līdz šim zemju saimnieki, kuru īpašumā tomēr esam fiksējuši latvāņus, bijuši izprotoši un gatavi situāciju nekavējoties labot, un mūsu rīcībā jau ir vairākas adreses, kuras varam apsekot atkārtoti, jo īpašnieki mūs ir informējuši, ka problēma novērsta,” stāsta L.Solosteja, akcentējot, ka visas latvāņu invadētās teritorijas, kurās fiksēti pārkāpumi, sadarbībā ar Pašvaldības policiju tiks apsekotas atkārtoti.