Ceturtdiena, 14. Novembris, 2019
Fricis, Vikentijs

Pakāpeniski ieviesīs jaunā standarta LVS77 ceļa zīmes apdzīvotu vietu norādīšanai

29.08.2016

Līdz ar jaunā ceļa zīmju standarta LVS77 Ceļa zīmes stāšanos spēkā šogad ir ieviestas jaunas ceļa zīmes, kas informē par apdzīvotas vietas sākumu un beigām. Šādas zīmes tiek izmantotas visā Eiropas Savienībā un tagad arī Latvijā. Atjaunojot savu laiku nokalpojušās ceļa zīmes, turpmāk par apdzīvotas vietas sākumu vai beigām norādīs zīme ar tornīšiem, kas arī liecinās par nepieciešamajiem ātruma ierobežojumiem – 50 km/h, savukārt uz apdzīvoto vietu administratīvās teritorijas robežas tiks uzstādītas zīmes ar vietas nosaukumu uz zila fona, kas neregulēs ātruma režīmu.

Arī turpmāk apdzīvoto vietu administratīvās teritorijas sākums un beigas tiks apzīmētas ar ceļa zīmēm ar nosaukumiem. Atbilstoši jaunajam standartam ceļa zīmes ar vietu nosaukumu būs ar zilu fonu, savukārt pārejas periodā saglabāsies arī vecā standarta zīmes ar melniem burtiem uz balta fona.

Ja iepriekš apdzīvotas vietas nosaukums uz balta vai zila fona nozīmēja ātruma režīmu konkrētā vietā, tad tagad to nosaka grafiskais pilsētas siluets, vai apdzīvotās vietas nosaukums uz balta fona. Zilā zīme arī turpmāk var tikt izmantota, lai norādītu apdzīvotas vietas robežu, taču tā vairs neregulē ātruma režīmu.

Ir noteikts pārejas periods, kurā vienlaikus ar jau esošajām ceļa zīmēm, kuras apzīmē apdzīvotas vietas beigas un sākumu (melns uzraksts uz balta fona un pārsvītrots šāds uzraksts), apdzīvotas vietas beigas un sākumu var apzīmēt ar jaunā standarta ceļa zīmēm (melnu ēku kontūrās uz balta fona un pārsvītrota kontūra). Pārejas perioda laikā ir spēkā abi apdzīvotas vietas zīmju varianti.

VAS Latvijas Valsts ceļi aicina pievērst uzmanību tam, ka jaunās zīmes, kuras apzīmē administratīvās teritorijas sākumu un nosaukumu, ne vienmēr ir tajā pašā vietā, kur jaunās zīmes, kas norāda uz nepieciešamību ievērot ātrumu 50 km/h. Jaunās zīmes, kas norāda uz ātruma režīma maiņu (melnu ēku kontūrās uz balta fona un pārsvītrota kontūra), var būt gan pirms apdzīvotās vietas administratīvās robežas, gan aiz tās.

Ar visiem jautājumiem par jaunā standarta ceļa zīmēm autovadītājus aicina vērsties VAS Latvijas Valsts ceļi pa diennakts bezmaksas uzziņu telefonu 80005555. Iedzīvotājus aicina arī informēt par gadījumiem, kad apdzīvotās vietas sākumā vai beigās ir noņemtas vecās vietu nosaukumu zīmes, bet jaunās nav uzliktas.

Ceļa zīmes uz ceļiem liek ceļa īpašnieki – uz valsts ceļiem zīmju uzstādīšanu nodrošina VAS Latvijas Valsts ceļi un VAS Latvijas autoceļu uzturētājs, savukārt uz pašvaldību un privātajām vai juridiskajām personām piederošajiem ceļiem – pašvaldības un attiecīgās privātās vai juridiskās personas.

Pārejas periods jauno zīmju ieviešanai ir astoņi gadi.

Atgādinām, ka, sākot ar šī gada 1.janvāri uz Latvijas valsts ceļiem tiek pakāpeniski ieviestas jaunas ceļa zīmes – Nr. 518B un 519B. Jaunās ceļa zīmes norāda apdzīvotas vietas sākumu vai beigas, kur stājas spēkā attiecīgie ceļu satiksmes noteikumi. Savukārt, apdzīvotas vietas nosaukumu norādīs jau iepriekš pazīstamās ceļa zīmes ar baltiem burtiem un zilu fonu (Nr. 520 un 521).

Zīmju nomaiņa pakāpeniski tiek veikta visā Latvijā un turpmāk apdzīvotas vietas sākumu un beigas apzīmēs divas ceļa zīmes: