Piektdiena, 25. Jūnijs, 2021
Maiga, Milija

Video pamācībā skaidro kā pareizi šķirot atkritumus

03.11.2016

Atkritumu šķirošana ir vienkāršs process, kas neprasa nedz daudz laika, nedz arī kādus speciālus resursus. Šķirojot atkritumus, galvenais ir no sadzīves atkritumiem atdalīt tos atkritumu veidus, kurus iespējams nodot otrreizējai pārstrādei.

„Zaļā josta” iesaka kopējo atkritumu plūsmu sadalīt šādās frakcijās:

  • Iepakojums (plastmasa, stikls, papīrs/kartons);
  • Metāls;
  • Baterijas;
  • Elektroiekārtas;
  • Videi kaitīgie atkritumi;
  • Medicīnas atkritumi;
  • Bioloģiski noārdāmie atkritumi;
  • Atkārtoti izmantojamas lietas;
  • Lielgabarīta atkritumi un celtniecības atkritumi;
  • Sadzīves atkritumi, kas nav piemēroti otrreizējai pārstrādei.

Plastmasas iepakojuma atkritumi. Tie ir: pārsvarā tās ir tukšas PET pudeles, trauciņi, kastītes, plēves (LDPE) un maisiņi, HDPE plastmasas iepakojums.Kā vākt: otrreizējai pārstrādei sagatavo, izskalojot un atbrīvojot no piemaisījumiem, piemēram, no pārtikas paliekām, iespēju robežās saplacinot. Otrreizējai pārstrādei der: saplacinātas plastmasas dzērienu pudeles, plastmasas maisiņi, LDPE plēves, plastmasas kastītes no PET un HDPE. Pārstrādei neder: netīri plastmasas izstrādājumi, eļļas pudeles, jogurta, krējuma vai margarīna trauciņi, rotaļlietas, saimniecības preces, sadzīves priekšmeti. Kur nodot: jebkurā dalītās vākšanas konteinerā plastmasas atkritumiem (parasti dzeltenā krāsā) vai speciāli ierīkotā EKO laukumā.

Kā pareizi šķirot atkritumus? Plastmasa:

Papīra un kartona atkritumi. Tie ir: visi papīra iepakojumi, kartona izstrādājumi, avīzes, žurnāli, grāmatas, pierakstu papīrs, olu bretes u.c. papīra/kartona izstrādājumi - kastes, kastītes utt. Kā vākt: otrreizējai pārstrādei sagatavo, atbrīvojot no piemaisījumiem un iespēju robežās saplacinot. Otrreizējai pārstrādei der: avīžpapīrs, kartons, rakstāmpapīrs, grāmatas, nešķirots papīrs, visa veida papīra/kartona izstrādājumi, arī saskavoti. Pārstrādei neder: papīrs un kartons, kas ir slapjš, netīrs, satur pārtikas piejaukumus, ir laminēts. Kur nodot: jebkurā dalītās vākšanas konteinerā papīra atkritumiem (parasti zilā krāsā) vai speciāli ierīkotā EKO laukumā.

Kā pareizi šķirot atkritumus? Papīrs:

Stikla iepakojuma atkritumi. Tie ir: visa veida stikla burkas, burciņas, pudeles. Kā vākt: otrreizējai pārstrādei sagatavo, izskalojot un atbrīvojot no piemaisījumiem, piemēram, no pārtikas paliekām. Otrreizējai pārstrādei der: stikla burkas, pudeles. Pārstrādei neder: spoguļstikls, auto stikls, eļļas pudeles, balzama pudeles (no māla), logu stikls, stikla lauskas. Kur nodot: visas burkas un pudeles jebkurā dalītās vākšanas konteinerā stikla atkritumiem (parasti zaļā krāsā) vai speciāli ierīkotā EKO laukumā.

Kā pareizi šķirot atkritumus? Stikls:

Metāla atkritumi. Tie ir: visa veida metāla izstrādājumi, kā arī metāla iepakojums, piemēram, skārdenes vai konservu kārbas. Kā vākt: otrreizējai pārstrādei sagatavo, atbrīvojot no piemaisījumiem, piemēram, no pārtikas paliekām, iespēju robežās saplacinot. Otrreizējai pārstrādei der: visa veida metāla izstrādājumi bez piemaisījumiem. Pārstrādei neder: taukaini, netīri metāla iepakojumi. Kur nodot: jebkurā EKO laukumā vai specializētos metāllūžņu uzpirkšanas punktos, saņemot pretī attiecīgu samaksu.

Izlietotās baterijas un akumulatori. Tās ir: visa veida baterijas un akumulatori no dažādām elektroiekārtām. Kā vākt: vāc atsevišķi no citiem atkritumiem, sargājot no mitruma iedarbības. Otrreizējai pārstrādei der: jebkuras baterijas un akumulatori, arī tādas baterijas, kas ir „iztecējušas”. Kur nodot: jebkurā specializētajā bateriju vākšanas konteinerā, kas izvietoti bateriju tirdzniecības vietās - veikalos, kā arī izglītības iestādēs, valsts iestādēs un specializētajos EKO laukumos.

Nolietotas elektroiekārtas. Tās ir: jebkādas (lielas vai mazas) elektriskās un elektroniskās iekārtas, kas ir darbināmas ar strāvas avotu. Kā vākt: otrreizējai pārstrādei sagatavo, atvienojot no strāvas. Pirms nodošanas pārstrādei nedrīkst pašrocīgi izjaukt. Ja iekšā atrodas baterijas, tās izņem un nodod pārstrādei atsevišķi. Otrreizējai pārstrādei der: jebkāda veida elektroiekārtas. Kur nodot: jebkurā EKO laukumā. Izmantojiet izdevību sazināties ar nolietotu elektroiekārtu savākšanas uzņēmumiem, kas bez maksas izvedīs nolietotu elektroiekārtu no Jūsu dzīvesvietas. Ja iegādājaties jaunu elektroiekārtu, pārdevējam atbilstoši likuma prasībām ir bez maksas jāpieņem no Jums tāda paša veida nolietotā elektroiekārta un jānodrošina tās utilizācija.

Videi kaitīgi atkritumi. Tie ir: nolietotas tehniskās eļļas, eļļas filtri, nolietotas auto riepas. Kā vākt: vāc specializētos konteineros, ko nodrošina videi kaitīgu preču apsaimniekotājs uz līguma pamata. Riepas vāc bez kādiem speciāliem noteikumiem. Otrreizējai pārstrādei der: videi kaitīgi atkritumi bez piemaisījumiem. Kur nodot: speciāli ierīkotā EKO laukumā vai videi kaitīgu preču pieņemšanas vietās. No privātpersonām bez maksas tiek pieņemtas līdz 4 auto riepām. Ja vēlas nodot vairāk nekā 4 riepas, tad tas ir maksas pakalpojums.

Medicīnas atkritumi. Tie ir: visa veida medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš. Kā vākt: vāc atsevišķā maisiņā. Raugās, lai pudelītes būtu cieši noslēgtas un visas asās daļas droši nosegtas, lai nesavainotu cilvēkus. Utilizācijai der: jebkādi medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš, vai kuri vairs netiks lietoti. Nedrīkst: noskalot medikamentus kanalizācijas sistēmā, kā arī atdāvināt neizmantotos medikamentus citām personām. Kur nodot: jebkurā bīstamo atkritumu pieņemšanas punktā vai tuvējā aptiekā.

Bioloģiski noārdāmie atkritumi. Tie ir: jebkuri dabīgas izcelsmes atkritumi – augļu un dārzeņu pārpalikumi, olu čaumalas, biopolimēru iepakojums, arī slapji papīra atkritumi. Kā vākt: vāc atsevišķā traukā, sagatavojot kompostēšanai. Kompostēšanai neder: piena produktu un gaļas izstrādājumu pārpalikumi, kas sadalīšanās procesā izdalīs nepatīkamu smaku un veicinās baktēriju vairošanos. Kur nodot: kompostējiet piemājas dārzā, izveidojot komposta kaudzi vai komposta kasti.

Atkārtoti izmantojamas lietas. Tās ir: apģērbs, apavi, saimniecības preces, tekstilizstrādājumi, mēbeles u.c. lietas, ko var lietot atkārtoti. Kur nodot: ziedojiet labdarībai, Sarkanajam Krustam vai bērnu namiem, pansionātiem. Vecās sedziņas un nonēsāts apģērbs noderēs dzīvnieku patversmēm.

Lielgabarīta atkritumi un celtniecības atkritumi. Tie ir: vecās salūzušās mīkstās un korpusa mēbeles, jebkādi remontdarbu atkritumi. Kur nodot: Jums ir jāsazinās ar atkritumu apsaimniekotāju, ar lūgumu nodrošināt Jums speciālu savākšanas konteineru šiem atkritumiem. Tas ir maksas pakalpojums.

Sadzīves atkritumi, kas nav piemēroti otrreizējai pārstrādei. Viss pārējais, ko vairs nevar klasificēt pie kādām no otrreizējai pārstrādei piemērotām atkritumu grupām, ir sadzīves atkritumi. Tie metami parastajā atkritumu konteinerā nešķirotajiem atkritumiem – tie tiks noglabāti atkritumu poligonā un netiks pārstrādāti.