+A A
Otrdiena, 2. Jūnijs, 2020
Lība, Emma

Dižgaru piemiņa un talka Jaunsvirlaukas muižā

21.11.2016

Atsaucoties biedrības “Iepazīsim sevi” aicinājumam, 18. novembrī Jaunsvirlaukas muižā notika  teritorijas un parka taku sakopšanas talka, Latvijas valsts dzimšanas dienu atzīmējot sabiedriski derīgā darbā un pieminot dižgarus, kuri Jaunsvirlaukas muižā dzīvojuši pirms 160 gadiem.

Interesanti, ka galvenais motīvs, kas brīvdienā talciniekus bija uzvedinājis mērot tālus ceļus uz Jaunsvirlaukas muižu, šoreiz bija saistīts ar brāļu tautu lietuviešiem. Vēstures liecībās atrodami fakti, ka 19. gadsimta vidū Jaunsvirlaukas muižā, bēgot no cara represijām, bija izveidojies tā laika lietuviešu tautas kultūras darbinieku centrs, atmodas laika domubiedru kopa, kuras materiālais atbalstītājs bija Jaunsvirlaukas muižas nomnieks, ārsts un nacionālās kultūras mecenāts Petrs Smuglevičs. Zināmākie no lietuviešu kultūras dižgariem, kuri vairākus gadus dzīvojuši Jaunsvirlaukā, bijuši - lietuviešu zinātnieks, folklorists un dzejnieks Simons Daukants; viņa draugs un skolnieks Mikolajs Akelaitis; kā arī lietuviešu studenti no Tērbatas un Pēterburgas. Lietuviešu kultūrā Daukanta personībai esot tāda pati vieta kā Rainim un Baronam latviešu kultūrā. Vēsturnieki ir izpētījuši, ka tieši Jaunsvirlaukā kaimiņu tautas nacionālās kultūras pamatlicēji kādu laiku ir jutušies neatkarīgi no spaidiem un vajāšanas, un tieši Latvijas teritorijā, viņiem varētu būt dzimusi ideja par brīvas, neatkarīgas no aristokrātiskās un reliģiski konservatīvās valsts radīšanu - ideja par mūsdienu Lietuvas valsts izveidošanu.

Iedvesmoti ar šādiem vēstures faktiem, talcinieki Jaunsvirlaukas muižā nostrādāja vairākas stundas. Pēc tam pasākums turpinājās turpat muižas pagalmā, spēcinoties ar svaigā gaisā gatavotu, sātīgu “Brīvības zupu”, kā arī brīvā gaisotnē mainoties viedokļiem par Latvijas un Lietuvas likteņiem, vēsturisko mantojumu un sadarbības iespējām nākotnē. Lietuvas valsts tāpat kā Latvija, Igaunija un Somija savu dibināšanas simtgadi atzīmēs 2018. gadā. Lietuvas Republikas neatkarības proklamēšanas diena ir 16. februārī.  Piekļuves takas modernās Lietuvas valsts idejiskajam šūpulim Jausnvirlaukas muižā tagad ir attīrītas.

Teritorijas un parka taku sakopšanas talka Jaunsvirlaukas muižā