Ceturtdiena, 12. Decembris, 2019
Otīlija, Iveta

Mūzikas un mākslas skolai iegādāts 3D printeris

29.11.2016

Jelgavas novada pašvaldība, izmantojot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piešķirtās mērķdotācijas, iegādājusies Mūzikas un mākslai skolai inovatīvu tehnoloģiju – trīs dimensiju printeri, lai nodrošinātu skolas audzēkņiem iespēju mūsdienīgi un kvalitatīvi apgūt mācību procesu vizuāli plastiskās mākslas nodarbībās.

Atsaucoties uz Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas direktores Daces Laures teikto, ierīce iegādāta, lai jauniešos radītu interesi par trīsdimensiju attēliem. Printeris kalpos kā instruments radīt saikni starp datoru, kurā objekts ir skatāms vizuāli, un izprintēto objektu, kas ir padarītā rezultāts.

“Faktiski šis pirkums ir veikts ar skatu nākotnē, jo industrija spēcīgi attīstās un arvien vairāk lietas, sākot no priekšmetiem mājām un beidzot ar sirds transplantiem, tiek printēti ar 3D printeriem. Mums kā izglītības iestādei, kurā tiek apgūtas arī mākslas nodarbības, ir ļoti svarīgi, lai varam jauniešiem radīt vismaz nojausmu par to, kas tas 3D printeris tāds vispār ir un ko ar to var paveikt. Šādus printerus pielieto jau vairākās Latvijas skolās gan robotikas pulciņos, gan informātikā, gan mājturībā, kā arī citos mācību priekšmetos un pulciņos, lai attīstītu telpisko domāšanu,” skaidro skolas direktore Dace Laure.

Pašreiz jaunā ierīce tiks pielietota vizuāli plastiskās mākslas programmā, kurā jaunieši no 3D printera iegūtos objektus varēs mākslinieciski apstrādāt. Bet jau no nākamā gada skolā plānots uzsākt mācību priekšmeta Datorgrafika apguvi izglītības programmas Vizuāli plastiskā māksla ietvaros.

Jauniegūtā ierīce būs lielisks palīgs topošajiem datorgrafiķiem. 3D printeris ļauj printēt ne tikai iestatītas lietas un figūras, bet pieļauj opciju arī pašam veidot dažādus objektus. 3D printēšana ir starpdisciplinārs pasākums, jo 3D objektu iegūšana sākas ar skici, rasējumu, darbu ar programmatūru un beidzas ar 3D printēšanu, objekta pulēšanu, lakošanu, krāsošanu un skrūvēšanu. Printeris ir spējīgs izprintēt praktiski jebkuru objektu, kurš tiek uzprojektēts datorā. Iespējas, kā savu fantāziju realizēt, esot neierobežotas. “Esam izprintējuši jau sniegpārsliņas, bumbas, svilpi un gredzenus. Jāteic, ka printeris ir pārvietojams, mēs to varēsim izmantot arī Mūzikas un mākslas skolas mācību punktos, piemēram, Zaļeniekos, kur mācās restauratoru palīgi”, stāsta D. Laure.

Printeris izmaksājis 3000 EUR, kas iegādāts par līdzekļiem  pašvaldības piešķirtajām mērķdotācijām no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Pirkums iegādāts no Latvijas kompānijas SIA “Mass Portal”.

Jāpiebilst, ka šajā gadā VARAM mērķdotācijas kopā piešķirtas piecām Jelgavas novada pašvaldības aktivitātēm. Līdzās 3D printerim Mūzikas un mākslas skolai par 3000 EUR iegādāti arī vairāki mūzikas instrumenti. Biedrībai “Jelgavas novada seniori” piešķirti 1500 EUR projektam “Latviešu kulinārā mantojuma realizēšana”. Valgundē par 3000 EUR, ārsta mājā “Tīreļos”, izveidota muzejistaba par Kalnciema vēsturisko pagastu, bet par 1000 EUR Jaunsargu kustībai novadā iegādāts inventārs orientēšanās apmācībai.

3D printera demonstrācija Mūzikas un mākslas skolā