Ceturtdiena, 4. Marts, 2021
Enija, Alise, Auce

Godinās kāzu jubilārus apaļajās jubilejās

07.12.2016

Kā skaistu tradīciju pirms septiņiem gadiem aizsākot un reizē godpilnu pienākumu īstenojot, Jelgavas novada pašvaldība sestdien – 10. decembrī plkst. 13:00 Jelgavas pils Sudraba zālē organizē ikgadējo pasākumu, lai godinātu Jelgavas novada laulātos pārus, kam šogad atzīmējamas apaļās laulības gadadienas - sudraba, koraļļu, safīra, zelta un smaragda kāzas.

Jelgavas novada pašvaldība stipro ģimeņu godināšanas pasākumu organizē kopš 2009. gada. Sākumā atsevišķi tika sveikti vien Sudraba – 25 gadu kāzu pāri, bet vēlāk, pateicoties cilvēku atsaucībai un ieinteresētībai, uz godināšanas pasākumu aicināti arī nākamo apaļo gadadienu pāri.

“Tradīcijas pirmsākumos nebija viegli pielāgot svinības tādam laikam, kad uz pasākumu ierastos pēc iespējas vairāk pāru. Sākumā šos ģimeņu svētkus svinējām, gadam noslēdzoties, - janvārī. Bet pēdējos sešus gadus esam nolēmuši pieturēties pie tā, lai šis pasākums notiktu decembrī, kad gads noslēdzas, jo cilvēki dažādu iemeslu dēļ nevēlas svinēt jubilejas iepriekš”, skaidro Jelgavas novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Anda Strautniece.

Šogad svinīgajā pasākumā kopā tiks godinātas 20 Jelgavas novada stiprās ģimenes. Viens laulātais pāris savā kopdzīvē šogad atzīmē 55 gadus, svinot smaragda kāzas. Vēl trīs pāri šogad svin zelta kāzas – 50 gadus. Pieciem pāriem ir sudraba kāzas (25), septiņiem pāriem pērļu kāzas (30), trīs pāriem koraļļu kāzas (35) un vienam pārim - safīra kāzas (45).

“Ģimenes, kurām aprit laulību jubilejas, svinībām tiek aicinātas pieteikties pašas, jo apzināt visu novadā deklarēto pāru laulību reģistrācijas datus ir laikietilpīgs un sarežģīts process. Turklāt tā ir katra pāra izvēle, vai viņi vēlas piedzīvot simbolisku atkārtotu un mazliet karalisku kāzu ceremoniju, lai godinātu savu laulību. Jāteic, ka septiņu gada laikā šī tradīcija mūsu novadā ir ieviesusies un nostiprinājusies ļoti labi. Ja pirmajā gadā godinājām vien septiņus pārus, tad pēdējos gados sveicamo skaits “turas” ap divdesmit. Patiess prieks, ka šī tradīcija arvien vairāk “iesakņojas” novadniekos, piemēram, šogad pasākumā godināsim vienu no zelta pāriem, kuri savu kāzu jubileju svinēs kopā ar savu bērnu apaļajām laulību gadadienām. Proti, pasākumā viņu meita atzīmēs Pērļu kāzas un dēls sudraba kāzas,” stāsta A. Strautniece

Līdz šim pieredzējušākais pāris, ko pašvaldība sveica 2012. gadā, bija laulātie ar 70 gadu kopdzīvi.

“Šim pārim šogad laulībā aprit jau 74 gadi. Pērn pasākumā sveicām arī pāri, kuri laulībā dzīvo jau 60 gadus. Katrs sumināmais pāris, atsaucoties uz aicinājumu pasākumam, sniedz  īsu savu mīlestības aizsākuma stāstu, atklāj bērnu un mazbērnu skaitu, kā arī lakonisku savu dzīves moto. Tieši šīs iesūtītās vēstules mums atklāj divu cilvēku mūža un mīlestības ceļu. Tās atklāj, ka laulība ir kas vairāk par divu cilvēku vēlmi būt kopā. Tās pierāda, ka ģimene ir viena no mūsu sabiedrības pamatvērtībām,” teic A. Strautniece.

Tradicionāli šajā pasākumā ir padomāts gan par pils atmosfērā atbilstošu koncertu, fotosesiju profesionāla fotogrāfa vadībā, gan laulībām jeb kāzām ierasto šampanieti un kūku baudīšanu.