Ceturtdiena, 17. Jūnijs, 2021
Artis, Artūrs

Pasniegta Ziemassvētku kauju kolekcijas monēta trīs muzejiem

02.01.2017

Tuvojoties Ziemassvētku kauju atceres pasākumiem, Jelgavas novada pašvaldībai uzticēta Latvijas Bankas kolekcijas monētu nodošana Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejam, Latvijas Kara muzejam un Ziemassvētku kauju muzejam. Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune 5. janvārī tās pasniedza triju muzeju vadītājiem līdz ar konferences “Ziemassvētku kaujām 100 gadi. Toreiz un tagad – kultūrvēsturiskais mantojums” atklāšanu. Ņemot vērā, ka Ziemassvētku kauju piemiņai šogad atzīmējama 100. gadadiena, Latvijas Banka izlaidusi kolekcijas monētu kā veltījumu Ziemassvētku kauju varoņiem – latviešu strēlniekiem – un viņu nemirstīgajam ieguldījumam nākamības vārdā. 

Kā liecina Latvijas Bankas informācija, kolekcijas monētas priekšpusē redzama latviešu strēlnieku grupa, kā arī latviešu strēlnieku bataljonu kareivja krūšu nozīmē attēlotās saules stilizēts atveids ar sarkanas krāsas klātu centru, astoņiem lauztiem stariem un slīpi vietotu zobenu. Monētas aizmugurē redzama sniegpārsliņa, lodes trāpījuma atveids un uzraksts "Ziemassvētku kaujas". Kolekcijas monētas "Ziemassvētku kaujas" grafisko dizainu veidojis Kristaps Ģelzis, bet plastisko veidojumu – Ligita Franckeviča.

Latvijas Banka monētu izlaida 6. decembrī, un tās pirmā daļa (aptuveni puse no kopējās 5000 tirāžas) jau ir izpārdota. Tuvāko mēnešu laikā tiks piegādāta otra monētas tirāžas daļa, un to varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs, kā arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās.

Rūpējoties par kultūrvēsturiskā un mākslinieciskā mantojuma saglabāšanu, kolekcijas monētas tradicionāli tiek nodotas arī muzeju rīcībā. Arī kolekcijas monētas "Ziemassvētku kaujas" gadījumā monētu izvietošanai savās ekspozīcijās saņems muzeji, kas savā darbībā ir cieši saistīti ar Ziemassvētku kauju piemiņu un vēsturisko faktu izziņu. Tādējādi Jelgavas novada pašvaldībai, kas Ziemassvētku kauju atceres pasākumus tradicionāli organizē un piemiņai uztur jau 26 gadus, uzticēta monētu pasniegšana Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejam, Latvijas Kara muzejam, kā arī Ziemassvētku kauju muzejam.

Jau ziņots iepriekš, ka līdz ar Ziemassvētku kauju piemiņas 100. gadadienu, atceres pasākumi plānoti no 5. līdz 7. janvārim.

5. janvārī Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā konferences laikā uzstājās 10 lektori ar dažādiem stāstījumiem par Ziemassvētku kauju nozīmību Latvijas vēsturē, to skatījumu mūsdienās, par šo cīņu atspoguļojumu tolaik presē, utt. Konferencē tika aicināts piedalīties ikviens, kuram interesē vēsture un tās liecības.

6. janvārī tiek organizēts piemiņas pasākums Rīgas Brāļu kapos.

Savukārt pasākumiem bagātākā diena būs 7. janvāris, kas tiks atklāts ar Ziemassvētku kauju orientēšanās komandu sacensībām – rogainingu. Jau plkst. 10.00 ikviens aicināts ierasties pie Kalnciema vidusskolas, kur dalībnieki varēs piedalīties distancēs, kas vedīs gar vēsturiskajām vietām, kur pirms 100 gadiem notika Pirmā pasaules kara kaujas. Interesentiem tiks piedāvāta iespēja doties trīs vai sešu stundu rogainingā, kā arī velo rogainingā, kas ilgs sešas stundas. Komandām būs jāpārvietojas apvidū un noteiktā laika periodā brīvi izvēlētā secībā jāapmeklē izvietotie kontrolpunkti, kuriem piešķirtas noteiktas vērtības, cenšoties savākt pēc iespējas vairāk punktu noteiktajā laikā. Jāmin, ka šis ir maksas pasākums, kuru organizē orientēšanās klubs “Alnis” sadarbībā ar Jelgavas novada Sporta centru un Ziemassvētku kauju muzeju “Mangaļi”. Pieteikties sacensībām var līdz 3. janvārim Jelgavas novada Sporta centra mājas lapā www.jnsc.lv vai www.rogaining.lv/r/Jelgava

Nedaudz vēlāk -  7. janvārī plkst. 13.00 notiks piemiņas dievkalpojums Jelgavas Svētās Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Plkst. 13.30 – Kritušo strēlnieku piemiņas brīdis Babītes novada Antiņu kapsētā.

Kā jau ierasts arī šogad Ziemassvētku kauju muzejā, Jelgavas novada Valgundes pagasta “Mangaļos” tiks rīkota Pirmā pasaules kara kaujas rekonstrukcija.  Bet par godu apaļajai gadskārtai  “Mangaļu mājas” plkst. 15.00 šogad atklās jaunu brīvdabas ekspozīcijas elementu – betona ugunspunktu. Muzejā jau līdz šim bija skatāmi daļēji atjaunotie vācu nocietinājumi, bet, lai apmeklētāji vēl labāk izprastu latviešu strēlnieku grūtības, muzeja vadība atjaunojusi arī betona aizsargbūves paraugu.

Šogad plānots arī lāpu gājiens, proti, pēc solījuma “Mangaļos” jaunsargi kopā ar zemessargiem dosies septiņus kilometrus garā lāpu gājienā uz Ložmetējkalnu. Gājienā aicināts piedalīties ikviens, kurš gatavs aptuveni divu stundu garai pastaigai, kas vedīs gar vairākiem piemiņas akmeņiem, uz kuriem iegravēti latviešu strēlnieku pulka nosaukumi. Lāpu gājiens noslēgsies Ložmetējkalnā, kur pasākums turpināsies ar svinīgu atceres koncertu un atmiņu ugunskuriem. Dalību svētku kulminācijas pasākumā Ložmetējkalnā apstiprinājis arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune simboliski nozīmīgo Latvijas Bankas kolekcijas monētu pasniegs dāvinājumā arī Valsts prezidentam.

Uz atceres pasākumiem 7. janvārī no Jelgavas pilsētas tiks nodrošināts bezmaksas transports. Plkst. 14.00 transports izbrauks no Jelgavas Svētās Annas baznīcas uz “Mangaļiem” Valgundes pagastā, savukārt aptuveni plkst. 21.00 autobuss dosies no Ložmetējkalna uz Jelgavu.

Ziemassvētku kauju atceres pasākumu vietām noteikta transporta kustības kārtība, kā visi dalībnieki pēc iespējas ērtāk organizēti varētu gan iebraukt, gan izbraukt. Autotransporta kustība noteikta vienā virzienā, iebraucot un vienā virzienā izbraucot, tāpēc lūgums ikvienu ņemt vērā, kā organizēties braucienam.   

Pasniegta Ziemassvētku kauju kolekcijas monēta trīs muzejiem

Ziemassvētku kauju kolekcijas monētas pasniegtas konferences “Ziemassvētku kaujām 100 gadi. Toreiz un tagad – kultūrvēsturiskais mantojums” atklāšanas daļā. Monētas nodotas Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejam, Latvijas Kara muzejam un Ziemassvētku kauju muzejam.