Pirmdiena, 25. Septembris, 2017
Rauls, Rodrigo

Restaurēs Lielplatones muižas glazēto podiņu krāsni

10.03.2017

Jelgavas novada vēsturiskajam objektam - Lielplatones muižai gūts apstiprinājums projekta finansējumam 4000 EUR apmērā Valsts kultūrkapitāla fonda Kultūras mantojuma nozares rīkotajā konkursā. Līdz ar to Lielplatones muižas kungu nama podiņu krāsns piedzīvos restaurāciju laika posmā no šī gada aprīļa līdz decembrim.

Lielplatones muižas pils ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Pērn veiktajā muižas kungu mājas atsevišķo telpu arhitektoniski mākslinieciskajā Inventarizācijā tika secināts, ka  Lielplatones muižas vienīgajai podiņu krāsns kā kultūrvēsturiska objekta saglabāšanai nepieciešama restaurācija.

Lielplatones kunga mājā sākotnēji bijusi krāsns apkure, bet šobrīd ievilkta centrālā apkure un saglabājusies tikai viena šāda krāsns. Tā veidota no balti glazētiem, gludiem podiņiem ar figurālu cokollīsti, frīzi un dzegu. Domājams, ka krāsns datējama ar 1845 gadu, taču pastāv iespējamība, ka tā uzmūrēta 1859.-60.gadu pārbūvēs.

“Restaurējamā podiņu krāsns atrodas kādreizējā barona guļamistabā, līdz ar to viss telpas noformējums saglabāts vēsturiskajā stilā, veidojot Kungu telpu. Telpā atrodamas arī citas vēsturiskas detaļas, kuras paredzēts saglabāt un atjaunot. Jāpiebilst, ka plānots veidot arī šāda pat tipa Dāmu istabu. Podiņu krāsni nebūs iespējams pilnībā atjaunot, jo izmantotos Berlīnes podiņus praktiski vairs neražo. Pilnībā tiks atjaunoti krāsns vizuļi. Kopskatā krāsns nepazaudēs savu vēsturisko izcelsmi, tikai iegūs jaunas tās nokrāsas. Projekta realizācija priecēs gan iedzīvotājus, gan citus interesentus” tā par Lielplatones muižas podiņu krāsns restaurāciju atsaucas Lielplatones pārvaldes vadītāja Līga Rozenbaha.

Pils/kungu māja - Kungu māja celta 1838. gadā. Projektu izstrādājis Kurzemes guberņas arhitekts E.J.A.Štrauss. Ap 1860. gadu pils pārbūvēta un paplašināta nenoskaidrota arhitekta vadībā. Muižas kompleksā ietilpst 20 ha liels parks, kalpu māja, veļas māja  “Vešūzis”, kapela, dīķis, Hānu dzimtas kapi u.c. Šobrīd muižas ēkā atrodas pirmskolas iestāde un pagasta pārvalde.

Valsts kultūrkapitāla fonds atbalsta cilvēkus ar vēlmi darboties kultūras jomā. Fonda rīkotajos konkursos ir iespēja saņemt finansējumu dažādiem projektiem, kas veicinātu kultūras mantojuma saglabāšanu un kultūras jaunrades procesu.

Par projekta norisi un realizāciju rūpēsies Jelgavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas kultūras un sporta projekta vadītāja Ella Jerofejeva, kā arī pieaicinātais podnieks ar vairāk kā 30 gadu pieredzi Arvīds Zirnis. Kopumā projektā nepieciešami 4433,56 EUR, kur 4000 EUR ir Valsts kultūrkapitāla fonda finansējums, bet atlikušo nepieciešamo summu līdzfinansē Jelgavas novada pašvaldība.