Piektdiena, 24. Novembris, 2017
Velta, Velda

Lielvircavas muižā norit atjaunošanas darbi

30.03.2017

SIA „Zemgales Būvserviss” uzsācis Lielvircavas muižā atjaunošanas darbus vairākās telpās, kas iemantos jaunu un tomēr senatnīgu sienu toni, restaurētas logu ailes, atjaunotu durvju dizainu un grīdu. Cenšoties saglabāt vēstures vērtības, darbu procesā noritēs gan restaurācija, gan atjaunošana.

Īstenojot Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (EFLA) projektu, atsevišķās telpās muižā grīdām uzsākta dēļu konstrukciju atjaunošana. Tā  kā kādreizējo parketu restaurēt nav iespējams, jo ar gadiem tas nodeldēts gluži vai līdz papīra biezumam, grīdas klājumam izmantos masīvkoka dēļus.

Savukārt, vienā no telpām, noņemot veco apmetumu sienām, atrasts saglabājies tapetes fragments, datējams aptuveni no 1830.-1860. gada. Tapetes fragmentu plānots saglabāt un to varēs apskatīt ekspozīcijā, bet sienas krāsojumu veidos, ņemot vērā oriģinālā dizaina toņus. Visā atjaunošanas procesā liela uzmanība vērsta uz objektu vēsturiskā izskata maksimālu saglabāšanu, ko paredz arī projekts. Tādēļ, piemēram, logu koka ailes plānots restaurēt, saglabājot to oriģinālo izskatu jau kopš muižas pirmsākumiem.

„Remontdarbu rezultātā viss muižas labais spārns būs brīvi pieejams un izstaigājams, jo kā zināms senās būvēs telpas caurstaigājamas pa riņķi. Līdz šim neatjaunotās telpas traucēja muižas labo spārnu izmantot pilnvērtīgi. Atjaunošanas procesā, cik vien iespējams, cenšamies saglabāt vai atdarināt objektu vēsturisko dizainu. Pilnvērtīgi oriģinālā izskatā muižā varētu būt saglabājamas logu ailes, durvis un krāsnis” tā par atjaunošanas darbiem Platones pagasta pārvaldnieks Vladislavs Pogožeļskis.

Atjaunošanas darbu noslēgumā muižas labajā spārnā izvietos Jelgavas novada muižu un baznīcu izstāžu zāles. Tāpat tur plānots organizēt izstādes, koncertus, seminārus un citus izglītojošus, publiskus, tostarp starptautiska mēroga pasākumus, tādējādi popularizējot novada un Latvijas kultūras mantojumu pasaulē un citzemju kultūru novadā.

Projektu koordinatore Inese Cinovska par turpmākajiem plāniem muižas atjaunošanā, stāsta: „Secīgi, noslēdzot ELFLA projektu, Jelgavas novada pašvaldība muižā plāno veikt vēl citus atjaunošanas darbus. Piemēram, muižas kāpnēm atjaunos pakāpienu virsmu un restaurēs margas, aizvietojot iztrūkstošās ar jaunām. Papildus, iecerēts veikt arī kreisā spārna telpu atjaunošanu, pielāgojot telpas modes vēstures ekspozīciju izvietošanai”.

Jau ziņots, ka pērn oktobra sākumā Jelgavas novada pašvaldība guva apstiprinājumu Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) programmā, kas sniedza iespēju atjaunot vairākas telpas Lielvircavas muižā. Piedaloties biedrības Lauku partnerība „Lielupe” izsludinātajā atklātajā projektu konkursā (ELFLA Latvijas Lauku attīstības programmas apakšpasākumā “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju”), Jelgavas novada pašvaldība iesniedza projektu “Saglabāt, lai nepazaudētu - Lielvircavas muižas telpu vienkāršotā atjaunošana”.

Jelgavas novads ir bagāts ar kultūrvēsturiskajiem resursiem. Lielvircavas kungu māja (vietējas nozīmes kultūras piemineklis nr. 5240) celta klasicisma stilā 19.gs. vidū. Kopš 1924. gada muižas ēkā darbojas skola. 2013.gadā tika veikta muižas telpu rekonstrukcija KPFI projekta ietvaros, kad atjaunoja muižas zāli, ēkā uzlaboja ventilāciju, pieslēdza pie siltumapgādes, uzstādīja energoefektīvu apgaismojumu, muižas ēkas zālei ielika jaunas koka durvis, nomainīja grīdu, kā arī labiekārtoja virtuvi, ēdamzāli un aktu zāli. Izstāžu telpās atsedza senā parketa fragmentu, kas datēts ar 1860.g. Atjaunotās telpas ar finansējumu no Lauku attīstības programmas veidotas kā izstāžu zāles un šobrīd aktīvi nodrošina norisi pasākumiem.

No 2014.gada muiža ir tūrisma apskates objekts un gada laikā to apmeklējuši aptuveni 600 cilvēki gan dažādu pasākumu ietvaros, gan ar tūrismu saistītās aktivitātēs. Pērn -  2016.gadā muižā organizēti semināri un pasākumi, ko kopumā apmeklējuši jau 989 cilvēku, no tiem 607 apmeklētāji saistīti ar tūrisma aktivitātēm, pārējie 382 – kā pasākumu apmeklētāji. Tāpat muiža iesaistīta Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizētajā Leģendu nakts pasākuma apritē, kas piesaista arvien vairāk interesentu un dalībnieku.

Projekta “Saglabāt, lai nepazaudētu-Lielvircavas muižas telpu vienkāršotā atjaunošana”  īstenošanas laiks ir plānots līdz  2017.gada augusta beigām.

Projekta kopējais finansējums ir 18 490,71 EUR, tai skaitā publiskais finansējums (ELFLA līdzfinansējums) ir 13 913,60 EUR , bet pašvaldības finansējums ir 4 577,11 EUR.

Iepirkuma procedūrā Lielvircavas muižas atjaunošanas darbiem starp 13 būvfirmām konkursā uzvarēja SIA „Zemgales Būvserviss”. Firma darbus apņēmās veikt par EUR 13 781.58 bez PVN.

SIA „Zemgales Būvserviss” līguma izpildes termiņš ir 2017.gada 12. jūnijs, savukārt projekta būvdarbu laikā būvuzraudzību veiks SIA " LERIX".

Lielvircavas muižā norit atjaunošanas darbi