Trešdiena, 12. Maijs, 2021
Valija, Ina, Ināra, Inārs

Novada lauksaimniekam piešķirts augstākais apbalvojums – Atzinības krusta III šķira

27.04.2017

Ik gadu, kopš dzimušās Latvijas, valsts godāta tradīcija ir valsts svētku dienā pasniegt augstākos valsts apbalvojumus cilvēkiem, kuri kalpojuši valsts labā. Šogad, 31. martā  Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Ordeņu kapituls lēma par triju Latvijas valsts vēsturisko apbalvojumu  – Triju zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta piešķiršanu, cilvēkiem par dažādiem ieguldījumiem, dažādās sfērās.  Atzinības krusta III šķira piešķirta un par Atzinības krusta komandieri iecelts Zaļenieku pagasta SIA “Mežacīruļi” vadītājs, veterinārārsts Juris Cīrulis.

Jura Cīruļa kungam piešķirtā valsts augstākā apbalvojuma oficiālajā pamatojumā rakstīts, ka Atzinības krusta III šķira piešķirta un par Atzinības krusta komandieri viņš iecelts par ilggadējo nozīmīgo ieguldījumu lauksaimniecības attīstībā Latvijā. Valsts augstākajam apbalvojumam J. Cīruļa kungu pieteikušas vairākas lauksaimnieku organizācijas, bet konkrēti, kuras to Ordeņu kapituls neizpauž.

Līdz ar neatkarības atgūšanu ir atjaunoti trīs Latvijas valsts vēsturiskie apbalvojumi: Triju Zvaigžņu ordenis, Viestura ordenis un Atzinības krusts.   Atzinības krusts (Croix de la reconnaissance), kas dibināts 1710.gadā Liepājā, Latvijas Republikā nodibināts 1938.gadā par piemiņu Kurzemes un Zemgales hercogistes slavas laikiem un atjaunots ar Valsts apbalvojumu likumu 2004.gadā. Atzinības krusta devīze ir Pour les honnêtes gens - Godaprāta ļaudīm. Atzinības krustam ir piecas šķiras un triju pakāpju goda zīmes: ar ordeņa pirmo šķiru apbalvotais tiek iecelts par ordeņa lielkrusta komandieri, ar ordeņa otro šķiru apbalvotais — par ordeņa lielvirsnieku, ar ordeņa trešo šķiru apbalvotais — par ordeņa komandieri, ar ordeņa ceturto šķiru apbalvotais — par ordeņa virsnieku un ar ordeņa piekto šķiru apbalvotais — par ordeņa kavalieri.

Ar Atzinības krustu apbalvo par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā. Par nopelniem uzskatāma uzticīga un uzcītīga kalpošana valsts vai pašvaldības dienestā, priekšzīmīga un godīga darba izpilde, ikviena sabiedriska kalpošana, tautas gara, pašdarbības un saimniecisko spēku attīstīšana

Latvijas Valsts prezidenta mājas lapā skaidrots, ka Latvijas valsts apbalvojumi ir viena no mūsu Latvijas vēstures lappusēm. Valsts apbalvojumi no to dibināšanas brīža līdz šodienai stāsta par cilvēkiem, kuru vārdus un nopelnus Latvijas valsts labā atceramies un cildinām, kuru vārdi, piešķirot apbalvojumu, tiek ierakstīti valsts vēsturē. Šodien valsts apbalvojumi ir kā cieņpilna valsts pateicība ne vien pašam ordeņa saņēmējam, bet arī viņa ģimenei. Valsts prezidents Raimonds Vējonis pauž gandarījumu, ka Latvijas valstī šādā veidā ir iespēja pateikties cilvēkiem, kuri ar savu devumu veicinājuši valsts izaugsmi. “Gan svētkos, gan ikdienā apzināsimies, ka mēs ikviens ar savu darbu, enerģiju, apņēmību un mērķtiecību veidojam Latvijas valsti. Un kopā mēs patiešām varam paveikt daudz,” atzīst Raimonds Vējonis.

Augstāko valsts apbalvojumu pasniegšanas ceremonija notiks 2017. gada 3. maijā Rīgas pilī.

Informācija sagatavota atsaucoties uz Latvijas Valsts prezidenta kanceles ziņu avotiem