Svētdiena, 16. Maijs, 2021
Edijs, Edvīns

Jelgavas novads pārstāvēts Polijas NVO festivālā

23.05.2017

Ar plašu kultūras programmu, NVO festivālu un Ģildes 60.gadadienas svinībām noritējis Wodzislawas rajona (Polija) maija vidū rīkotais pasākums “Amatniecības tradīcijas Eiropā”, uz kuru bija aicināti apmēram 30 starptautiskie sadarbības partneri no Zviedrijas, Vācijas un Latvijas. Jelgavas novadu līdztekus oficiālajai delegācijai pārstāvēja Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas pasniedzēja Liene Āboma un Sesavas pagasta pārvaldes vadītājs Staņislavs Matuss, kuru gleznas tika izstādītas NVO festivālā. Lielu festivāla apmeklētāju atzinību izpelnījās arī tradicionālajos rakstos un krāsās izadītie dūraiņi un vilnas zeķes, kuras darinājusi TLMS “Staļģene” dalībniece Rita Indrikova.

NVO festivālā ir pārstāvētas vietējās biedrības – gan cilvēku ar vajadzībām, gan ugunsdzēsēju un citas, kas rāda savu veikumu, darinātos amatniecības izstrādājumus, gan uzstājas ar priekšnesumiem. Pasākuma dalībnieki un apmeklētāji tiek cienāti ar poļu tradicionālo zupu grochówka, kas pagatavota lauka virtuvē un kūkām, kas tradicionāli tiek pasniegtas kāzu svinībās.

Atzīmējot Ģildes 60 gadu jubileju, svinīgā Wodzislawas apgabala domes sēde tika veltīta uzņēmējdarbības jautājumu analīzei reģionā. Viena no organizācijām, kas sekmē uzņēmēju aktivitāti un sniedz tiem atbalstu, ir Amatnieku un citu uzņēmēju Ģilde. Wodzislawas ģildē šobrīd ir 256 biedri, kas pārstāv celtniecības nozari, frizierus, kokapstrādi, metālapstrādi, automobiļu ražošanu, pārtikas ražošanu. Ģilde veic uzņēmējdarbības veicināšanu gan valstī, gan ārzemēs, sniedz konsultācijas nodokļu un likumdošanas jomā, organizē izstādes, gadatirgus, apmācību braucienus, marketinga aktivitātes, sadarbojas ar pētniecības iestādēm, lai veicinātu jauno tehnoloģiju ienākšanu uzņēmējdarbībā. Ģildei kopš 2004.aga ir sadarbības ar līdzvērtīgu amatniecības pārstāvjus apvienojošu organizāciju – Kreishandwerkerschaft – un tās ietvaros notikuši vairāki pieredzes apmaiņas un apmācību braucieni Ģildes biedriem. Līdztekus apgabalā darbojas arī tirdzniecības palāta, Firmu Forums un Uzņēmējdarbības parks.

Kā interesantu piemēru var minēt Jaunā uzņēmēja karti, kas vērsta uz jauno uzņēmēju līdz gadu vecumam atbalstu. Kartes mērķis ir radīt labvēlību biznesa vidi ar atlaižu un priekšrocību sistēmas palīdzību. Šajā programmā apvienojušies 68 partneri, tajā skaitā pašvaldības, nodokļu administrēšanas institūcijas, izglītības iestādes, bankas u.c., un tajā piedalās vairāk nekā 100 jaunie uzņēmēji. Darbs pie partneru piesaistes turpinās. Uzņēmējdarbības attīstības pieredze varētu tikt pārņemta, veidojot Jelgavas novada Uzņēmēju konsultatīvo padomi.

Vizītes laikā tika apmeklēta arī darba terapijas darbnīca jauniešiem ar garīgiem traucējiem, kur viņiem katru dienu tiek organizēts transports, lai nokļūtu uz šo darbnīcu un mājās. Jaunieši veido dažādus amatniecības izstrādājumus, to uztur Caritas labdarības organizācija.

Jozefa Kovaļska ģimenes uzņēmums nodarbojas ar marmora un granīta apstrādi. Uzņēmums pastāv jau 40 gadus, tas ir veiksmīgs savā tirgus nišā un pat eksportē produkciju uz Vāciju, Slovākiju. No apstrādātajiem materiāliem veido kāpnes, mēbeļu detaļas un virsmas, kā arī kapu pieminekļus un piederumus. Uzņēmums eksportē granītu no Ķīnas, Spānijas, Indijas, ir iepircis modernu griešanas un pulēšanas tehniku.

Barosza Gwimeta uzņēmumā bija iespējams apskatīt metāla detaļu ražošanas cehu, kurā top dzinēju korpusi Volvo un Opel marku automašīnām. Uzņēmums darbojas trijos virzienos – metāla daļu lējumi, detaļu un konstrukciju izgatavošana un iekārtas un to aprīkojums. Uzņēmums ar iekārtām aprīkojis arī darbnīcu Wodzislawas Tālākizglītības un Profesionālās izglītības centrā, lai ļautu apgūt CNC programmētāja amatu, izmantojot jaunākās pieejamās tehnoloģijas. Centrā tiek apmācīti gan jaunieši, gan pieaugušie, uzsvaru liekot uz tehnoloģiju apgūšanu, mehatroniku, mehāniku, 3D printeru projektēšanu un raktuvju strādnieku jeb ogļraču sagatavošanu. Skolai ir sava imitētā pazemes šahta, kur piedāvā arī ekskursijas un tradicionālās vakariņas ogļraču stilā, atzīmējot Sv. Barbaras – ogļraču patroneses dienu.

Savukārt Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas pārstāvēm bija iespēja apmeklēt Wodzislawas mākslas liceju, kur papildus standarta izglītības programmām tiek piedāvāta padziļināta vizuāli plastiskās mākslas apguve bērniem no 12 līdz 18gadu vecumā. Tikšanās laikā pārrunāta skolu turpmākās sadarbības iespējas – mākslas konkursu un nometņu organizēšana.

Jelgavas novads pārstāvēts Polijas NVO festivālā