+A A
Pirmdiena, 30. Novembris, 2020
Andrejs, Andrievs, Andris

Pieci “JĀ”, kāpēc Tu gribi un vari šķirot atkritumus

06.07.2017

Argumentus par to, cik kaitīgi videi un nākamajām paaudzēm ir mūsu saražotie atkritumi, Tu noteikti esi dzirdējis. Bet, kamēr tas neskar tieši katru no mums un kamēr no atkritumiem izvairīties pavisam nav iespējams, tas var šķist pārāk sarežģīti un varbūt ne visai vajadzīgi. Projekta “Šķiro mazs un liels” īstenotāji ir pārliecināti, ka šķirot ir ērti, lēti un jautri, un aicinās Ozolnieku, Jelgavas un Olaines novadu iedzīvotājus to darīt, organizējot aktivitātes bērnu nometnēs, novadu svētkos, veidojot apmācības, kā arī pētot esošo sistēmu un par to stāstot semināros rudenī.

, tas ir vienkārši. Lai cik sarežģītas var būt norādes uz atkritumu konteineriem (vai to tur vispār nav) vai lai cik grūti būtu atcerēties apzīmējumus PET, HDPE u.c., mūsu katra kā patērētāja galvenais uzdevums šajā gadījumā ir nošķirot vieglo iepakojumu un stiklu no sadzīves atkritumiem. Tomēr, ja vēlies būt precīzs, seko norādēm uz konteineriem vai lasi vairāk sava novada atkritumu apsaimniekotāja mājaslapā! Konteineri tālu? Viens no projekta mērķiem ir uzlabot šķirošanas pieejamību, tāpēc ziņo mums uz info@janupe.lv vai atkritumu apsaimniekotājam par nepieciešamību.

, tas ir interesanti. Atkritumu šķirošanas konteineri var kļūt par interesantu interjera elementu. Vari veidot divus konteinerus — vienu konteineru sausiem un tīriem iepakojumiem (stikls, plastmasa, metāls) un otru — sadzīves atkritumiem. Ja atrodi iespēju, veido kompostu, bet mēs tieksimies uz to, lai būtu iespēja arī pilsētvidē nodot bioloģiskos atkritumus. Pagaidām vari tos izmantot dārzkopībā vai nodot kādā no jau esošajiem šķirošanas punktiem (meklē atkritumi.lv, www.zalais.lv vai tagad arī mobilajā aplikācijā “Atkritumu šķirošana”). Interesanti ir arī ikdienā aizdomāties, kā izvairīties no atkritumiem, kā pagatavot nepieciešamās lietas pašam vai kā interesanti piešķirt lietām otru un kārtējo dzīvi. Dažādus padomus meklē ar atslēgvārdiem #ZeroWaste.

, tu vari nodrošināt pārstrādājamā materiāla kvalitāti. Jā, atkritumi tiek pāršķiroti, jo kāds vienmēr tīši vai netīši būs sašķirojis nepareizi. Tomēr darbinieki, pāršķirojot tādus sašķirotos atkritumus, kuros samests kopā gan stikls un PET, gan pārtikas atkritumi, iegūst pārstrādei nederīgus materiālus un ar saplēstajiem stikliem nereti traumē savas rokas. Tu to vari mainīt — izskalo, saplacini un iemet atbilstošajā konteinerā. Pat, ja dažreiz iemetīsi ko lieku, tas būtiski nebojās izejmateriālu, no kura tiks veidotas jaunas lietas, taupot dabas resursus.

, tas ir lētāk. Šķirojot atkritumus, iespējams samazināt to apsaimniekošanas izmaksas vai vismaz apturēt to kāpumu. Kādas Rīgas daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji kopīgiem spēkiem nonāca līdz izdevumu samazinājumam līdz pat 20%! Kopā tas ir iespējams! Izmaksas samazināsies arī tad, ja aizdomāsies, cik daudz atkritumus ražojam ikdienā, un mēģināsi no liekām lietām izvairīties (kaut vai ņemot savu maisiņu uz veikalu).

, tā var kļūt par pozitīvu sāncensību. Vai vēlies kļūt par šķiratlona čempionu? Vai vēlies pacelt Latviju augstāk par 18. vietu ES dalībvalstu vidū atkritumu šķirošanā? Gan novadu mērogā, gan arī ģimenes savā starpā aicinām pozitīvi sacensties ne tikai iespējās samazināt savu ikdienas atkritumu daudzumu, bet arī spējā tos sašķirot. Aicināsim to darīt un mācīties bērniem, draugiem, vecākiem un darīsim paši! Lai šķiro mazs un liels!

Vairāk par projektu: www.janupe.lv

Projektu atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un līdzfinansē Olaines, Jelgavas un Ozolnieku novadu pašvaldības.