Sestdiena, 15. Maijs, 2021
Sofija, Taiga, Airita, Arita

Igaunijas muižskolas - kultūrvēsturiskā mantojuma glabātājas

06.07.2017

Lielvircavas muižas  zālē no 6. jūlija līdz 5.augustam ikvienam interesantam ir apskatāma starptautiskā ceļojošā fotoizstāde no Igaunijas.

Fotoizstādē tiek atspoguļotas Igaunijas skolas pēc 1919. gada, kad noslēdzās muižu laikmets un tika atsavinātas vairāk nekā 1000 muižas, lai tās iekārtotu par skolām. Pateicoties Igaunijas muižu asociācijai, izstāde tiek demonstrēta Lielvircavas muižā, kā arī gada garumā tā būs pieejama citās Latvijas skolās pilīs un muižās. Līdz pat rudenim ceļojošo izstādi Zemgales reģionā varēs apskatīt vēl arī Vilces, Svitenes, Skaistkalnes un Dzimtmisas muižās. 

Šīs izstādes mērķis ir parādīt daļu no kultūras mantojuma, kas tiek izmantots arī mūsdienās. Šiem vēstures pieminekļiem ir atrast jauns pielietojums, un tas pilda funkcijas, kas atstāj ietekmi uz sabiedrību. Tādējādi šīs vietas un ēkas turpina dzīvot – vecajam stāstam pievienojot jaunas nodaļas.

Līdz ar skolu sistēmu reformu, skolas piedzīvoja telpu trūkumu, tādējādi pašvaldības tukšās muižas un to teritoriju varēja izmantot savām vajadzībām. Valsts lēmumam, izvietot skolas atsavinātajās muižu ēkās, bija pozitīvs rezultāts - bērniem bija iespēja mācīties labākos apstākļos kā arī muižas ieguva jaunu nozīmi.

Situācija Igaunijas valsts skolās uzlabojās, jo skolēniem vairs nebija jāmācās mazās, šaurās telpās, tagad bija iespēja mācīties labi apgaismotās, plašās muižas zālēs. Muižas ēkas tika pielāgotas tam, lai tās varētu pildīt savu jauno funkciju – tika apstrādātas sienas, tika izveidota sporta zāle, dažkārt ēkai tika uzbūvēti papildus stāvi tādējādi mainot muižas vēsturisko vidi.

Neskatoties uz pagātnes notikumiem, šodien muižu skolās vērtības ir mainījušās un tās ir devušas nozīmīgu ieguldījumu, lai saglabātu Igaunijas kultūrvēsturisko mantojumu. To galvenais uzdevums ir kalpot kā publiskajai izglītības iestādei vai apmeklētāju centram. Pašlaik 70 skolas, kas darbojas muižu telpās, ir lepnas par savu īpašo, iedvesmojošo studiju vidi un attiecas vērīgi pret mantojumu. Pēc neatkarības atjaunošanas, valstī populāras kļuva sarunas par mantojumiem, kur lielu nozīmi ieņēma arī jautājums par muižām. Tika ierosināts no jauna atklāt muižu dārgumus un likt aptraipītajiem dārgakmeņiem atkal spīdēt.

Kultūras Mantojumu padome un Kultūras ministrija (The Heritage Board and the Ministry of Culture) uzsāka muižu skolu atjaunošanas programmas. Lielu atbalstu Igaunijas kultūrmantojuma atjaunināšanai un muižu skolu attīstīšanai sniedza Eiropas Savienība un no 2004. - 2015. gadam tika atjaunotas četrpadsmit muižu ēkas, kā arī tika īstenoti tikpat daudz attīstības projekti.
Izstāde Lielvircavas muižā apskatāma no otrdienas līdz sestdienai 10.00- 17.00 iepriekš piesakoties pa tel. 22024127