Otrdiena, 13. Aprīlis, 2021
Egils, Egīls, Nauris

Grāmatu svētki Sesavā

03.08.2017

Jau 16. reizi novada iedzīvotāji augustā aicināti uz Jelgavas novada Grāmatu svētkiem. Grāmatu cienītāji 19. augustā gaidīti Sesavā, kur varēs iepazīties ar jaunākajām grāmatām, satikt vairākus literāro darbu autorus, piedalīties paneļdiskusijā par Latvijas tautsaimniecības vēsturi. Lai aptvertu plašāku svētku apmeklētāju pulku, šoreiz svētki organizēti sestdienā. Pirmo reizi Grāmatu svētkos darbosies atvērtā bibliotēka, kurā apmeklētāji varēs mainīties ar grāmatām.

“Līdz šim Grāmatu svētki notikuši piektdienā, taču, lai varētu piedalīties visa ģimene, nolēmām, ka šogad tie notiks brīvdienā – sestdien,” stāsta Jelgavas pilsētas bibliotēkas direktores vietniece un novada bibliotēku metodiskā darba vadītāja Dzintra Punga, aicinot Jelgavas novada iedzīvotājus piedalīties Grāmatu svētkos, kas notiks Sesavas tautas namā un tam līdzās.

Jau tradicionāli Grāmatu svētkos apmeklētājiem būs iespēja iegādāties grāmatas par zemākām cenām grāmatu apgādu tirdziņā. Dz.Punga norāda, ka piedalīsies apgāds “Jumava”, “Avots”, kā arī uzrunātas vairākas citas pazīstamas izdevniecības. Grāmatu tirdzniecība notiks no plkst. 9.30 līdz 15.00 pie Sesavas tautas nama. Turpat darbosies arī neliels mājražotāju tirdziņš. Oficiālā svētku atklāšana Sesavas tautas namā būs plkst. 10.00, vēlāk arī programma pieaugušajiem un bērniem.

Pieaugušie aicināti uz paneļdiskusiju, kuru vadīs Eiropas kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš. "Maijā apgāds “Jumava” izdeva monumentālu izdevumu “Latvijas tautsaimniecības vēsture”. Diskusijā esam aicinājuši piedalīties Latvijā pazīstamus cilvēkus, kuri piedalījušies grāmatas tapšanā. 2017. gadā ES svin savu 60 gadu jubileju  un 2018. gadā Latvija savu 100-gadi sagaida situācijā, kas ir izaicinājumu pilna gan ES kopumā, gan dalībvalstīm, un liek meklēt risinājumus gan ekonomikā, gan sociālajā jomā. Par to, kādas iespējas paveras un kādi izaicinājumi jāsastop un jārisina diskutēsim kopā ar Eiropas un Latvijas ekspertiem paneļdiskusijā. Tāpat aicinām iedzīvotājus iesaistīties un uzdot savus jautājumus,” tā Dz.Punga. 

Savukārt pusdienlaikā pieaugušie aicināti uz tikšanos ar farmācijas zinātņu doktori Viju Eniņu, kurai maijā iznāca grāmata “Veselība pie mājas sliekšņa”. Dz.Punga stāsta, ka šī šobrīd ir viena no pirktākajām un lasītākajām grāmatām, kas vēsta par dažādiem ārstniecības augiem, turklāt grāmata izceļas ar kvalitatīviem fotoattēliem.

“Līdz šim dažādās grāmatās augi ir zīmēti, tāpēc grūti tos dabā pēc attiecīgās bildes atpazīt, taču šajā grāmatā ir ļoti kvalitatīvas fotogrāfijas. Jāpiebilst, ka cilvēku interese par ārstniecības augiem, kas aug mūsu dārzos, pļavās un var noderēt veselības uzlabošanai, šobrīd ir ļoti liela, tāpēc gribas ticēt, ka tikšanās ar autori būs saistoša Grāmatu svētku dalībniekiem,” tā Dz.Punga.

Interesenta solās būt literāri muzikālā programma “Skeleti skapī”, kuru piedāvās šobrīd Latvijā populārākā un ražīgākā detektīvromānu autore Dace Judina un komponists Artūrs Nīmanis. Vēl nebijis Grāmatu svētku projekts – biodeja, kurā aicināti piedalīties vecāki kopā ar 4 – 12 gadus veciem bērniem.

Lai runātu par atbildību pret dzīvniekiem, uz tikšanos bērnus aicina suņu meitene Lote un viņas saimniece Zanda Radziņa, kura pirms vairākiem gadiem sunīti pieņēma no patversmes un šobrīd strādā par brīvprātīgo lielākajā Latvijas dzīvnieku patversmē “Ulubele”. Dz.Punga piebilst, ka bērni visas dienas garumā tautas nama pagalmā un pie skolas aicināti piedalīties arī radošajās darbnīcās, izmēģināt Mārtiņa koka spēles. Svētkos darbosies īpašs fotostūrītis un varēs tuvāk iepazīt Sesavas vēsturi, ielūkojoties Dzidras Šulcas veidotajā vēstures krātuvītē.

Pirmo reizi Grāmatu svētkos darbosies Brīvdabas bibliotēka, kurā lasītājs aicināts dāvināt lasītājam. “Līdz šim Brīvdabas bibliotēka mums ir labi darbojusies Dzejas dienās Jelgavā, un šķiet, ka tā varētu būt saistoša arī Grāmatu svētku dalībniekiem. Proti, ideja ir tāda, ka apmeklētājs uz svētkiem atnāk ar savu grāmatu, kuru izlasījis un labprāt gribētu, lai izlasa vēl kāds. Viņš šo grāmatu ieliek īpašajā plauktā, no kura savukārt paņem kāda cita atnestu grāmatu. Tā teikt – cilvēki atnāk un apmainās grāmatām,” tā Dz.Punga.

Ieeja Grāmatu svētku pasākumos ir bez maksas un no pagastiem tiks organizēts transports uz Sesavu. Par transportu var interesēties sava pagasta bibliotēkā.

 

Grāmatu svētku programma:

9.30 -15.00 grāmatu komercizstāde un mājražotāju tirdziņš (pie Sesavas t/n)
10.00-14.00 Europe Direct informācijas centra stends ar ES informācijas materiāliem un atraktīvām nodarbībām bērniem un jauniešiem
10.00 Grāmatu svētku atklāšana (t/n Lielajā zālē)
10.30 -12.00 paneļdiskusija par Latvijas tautsaimniecības vēsturi, vada Andris Gobiņš (t/n Lielajā zālē)
10.30 “Iepazīsim biodeju!” – aicināti piedalīties vecāki ar bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem (t/n Mazajā zālē)
12.30 “Veselība pie mājas sliekšņa” – saruna ar grāmatas autori, farmācijas doktori, Grindeļa prēmijas laureāti Viju Eniņu
12.30 “Atbildības stunda” – stundu vada suņu meitene Lote un viņas saimniece, žurnāliste, brīvprātīgā dzīvnieku patversmē “Ulubele” Zanda Radziņa (t/n Mazajā zālē)
14.00 literāri muzikāla programma “Skeleti skapī”. Piedalās populāro detektīvu autore Dace Judina un komponists Arturs Nīmanis (t/n Lielajā zālē)