Piektdiena, 25. Jūnijs, 2021
Maiga, Milija

Jaunieši un seniori popularizēs atkritumu šķirošanu

18.08.2017

Šī gada 9.—10. augustā Zaļenieku komerciālajā un amatniecības vidusskolā notika apmācības “Mācies, lai mācītu” Ozolnieku, Olaines un Jelgavas novadu jauniešiem un senioriem. To mērķis bija motivēt šīs tik atšķirīgās iedzīvotāju grupas veltīt savu brīvo laiku, lai izzinātu atkritumu samazināšanas un šķirošanas iespējas un popularizētu tās citiem novadu iedzīvotājiem.

Pirmajā dienā, izmantojot neformālās izglītības metodes, jaunieši un seniori vērtēja savu ikdienā radīto atkritumu apjomu, iespējas tos mazināt un aizstāt. Dalībnieki pētīja simbolus uz iepakojumiem, plānojot, kā mainīt savu ikdienas izvēli veikalā. Tostarp izskanēja ierosinājumi ūdens pirkšanu aizstāt ar krāna ūdens uzpildīšanu stikla pudelēs, samazināt atkritumu skaitu, pērkot lielākus iepakojumus, un vēl daudzas citas idejas. Plašās diskusijās klātesošie iepazina katra novada sistēmu dalīto atkritumu apsaimniekošanā, kā arī meklēja pamatojumu, kāpēc vispār būtu jāšķiro.

Dienas otrajā pusē vieslektors Ārons Tolands (Aaron Toland) no Apvienotās Karalistes dalījās savā pieredzē, iesaistoties dažādos ar vides aizsardzību saistītos projektos un maziem soļiem mainot savus ikdienas paradumus atkritumu mazināšanai. Viņš, piemēram, iet uz lielveikaliem ar savu maisiņu, kur ielikt smalkmaizītes, ņem līdzi koka dakšiņu, lai izvairītos no vienreizējiem traukiem, un īsteno citus vienkāršus, bet efektīvus veidus, lai tērētu mazāk savus un dabas resursus.

Savukārt apmācību otrajā dienā dalībnieki domāja, kā atkritumu šķirošanai pievērst arī citu novadnieku uzmanību. Projekta “Šķiro mazs un liels” veiktajā pētījumā apkopota informācija, ka šķiroto atkritumu īpatsvars visos novados pēdējo gadu griezumā sasniedz tikai no 3 līdz 6 procentiem. Kā to mainīt?

“Dalībnieki plāno īstenot tādas lieliskas idejas kā šķirošanas aktivitātes Ozolnieku novada Jauniešu dienā, Dārza svētki un senioru neformāla tikšanās par šo tēmu Olaines novadā un šķirošanas orientēšanās sacensības. Daudzi apņēmās par šo tēmu aktīvāk runāt savās ģimenēs un draugu lokā. Atliek novēlēt dalībniekiem izdošanos arī ideju realizēšanā un ikvienam iedzīvotājam motivāciju ikdienā mazināt un šķirot atkritumus!” stāsta viena no apmācību vadītājām Brigita Medne.

Apmācības bija viena no aktivitātēm projektā “Šķiro mazs un liels”, ko sadarbībā ar Ozolnieku, Olaines un Jelgavas novadu pašvaldībām organizē biedrība “Jāņupes iedzīvotāji” un atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds. Drīzumā tiks publicēts plašāks apmācību metodoloģijas un pieredzes apraksts, lai šāda veida apmācību varētu organizēt arī citos novados. Tuvākās projekta aktivitātes — Ozolnieku novada Jauniešu dienā un Olaines novada Dzērveņu festivālā, kā arī izglītojoši semināri rudenī. Sekojiet līdzi informācijai www.janupe.lv un sociālajos tīklos fb.com/janupe!

Apmācības par atkritumu šķirošanu “Mācies, lai mācītu”