+A A
Ceturtdiena, 28. Janvāris, 2021
Spodris, Kārlis

Ielūdz uz Ģederta Eliasa dzimšanas dienas svinībām “Zīlēnos”

22.08.2017

Septembra otrajā pusē izcilajam latviešu māksliniekam Ģedertam Eliasam aprit 130 gadi. Eiropas kultūras mantojuma dienā, 9. septembrī, mākslinieka dzimtas mājas “Zīlēni” (Platones pagastā) aicina kopā nosvinēt viņa dzimšanas dienu pasākumā “”Zīlēni” toreiz un tagad”. Spēlēs “Hāgenskalna muzikanti”, piedalīsies novada dziedātāji un dejotāji, būs izstāde un kopīgs cienasts, kā arī iespēja redzēt dokumentālo īsfilmu par mākslinieku un apskatīt viņa dzimtas mājas. 

Mākslinieks “Zīlēnos” dzimis 1887.gada 23.septembrī, un šogad viņam apritētu 130 gadi. Šo notikumu iecerēts atzīmēt viņa dzimtas mājās ar jubilejas pasākumu, uz kuru aicināts ikviens interesents.

Jelgavas novada Kultūras pārvalde informē, ka 9.septembrī pulksten 12.30 būs piemiņas brīdis pie Eliasa dzimtas kapavietas Strupdeguņu kapos, bet jubilejas svinības “Zīlēnos” sāksies pulksten 13.00.

Šajā dienā toreizējo “Zīlēnu” ciemiņu lomās iejutīsies Ādolfa Alunāna teātra un Jelgavas novada amatierteātru aktieri, un viesos gaidīts ikviens novada iedzīvotājs.

 Ciemiņi varēs baudīt Jelgavas novada dziedātāju un dejotāju priekšnesumus, kā arī uzstāsies “Hāgenskalna muzikanti”. “Zīlēnos” būs apskatāma Jelgavas mākslinieku vasaras plenēra gleznu izstāde “Tepat Platonē” – darbi jūnija beigās tapuši tieši Ģ.Eliasa dzimtas mājās. Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis stāsta, ka tūlīt pēc Jāņiem trīs dienas Jelgavas mākslinieki dzīvoja “Zīlēnos” un gleznoja tās tuvāku un tālāku apkārtni. “20. gadsimta 20. un 30. gados izcilais novadnieks savos darbos bieži iemūžināja gan ābeļdārzu ziedonī vai rīta un novakares stundās, gan Platones upīti dažādos gadalaikos, gan diennakts maiņu pļavās un norās. Tāpat viņš krāsās atainojis sava laika lauku sētas dzīvi – govju dzirdināšanu un slaukšanu, siena vešanu, lauku kopšanu pavasaros un rudeņos. Šobrīd dzīve laukos mainījusies, bet daba ir tikpat skaista un krāšņa kā Eliasa laikā. Mūsdienu pārmaiņas un mūsdienu mākslinieku skatījumu un attēlošanas veidu apliecina jaunā izstāde,” tā M.Brancis. Izstādē būs apskatāmi astoņu autoru darbi. Ciemiņiem “Zīlēnos” tiks demonstrēta arī Latvijas Mākslas izstāžu hronikas dokumentālā filma par Ģ.Eliasu. Tāpat iecerēts Jelgavas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu plenērs, kura laikā varēs redzēt skolēnus darba procesā. Ieeja pasākumā – bez maksas.

Jāpiebilst, ka Ģ.Eliasa jubilejas gadā Jelgavas pilsētas pašvaldība nodibinājusi Ģederta Eliasa balvu par lauku tēmu Latvijas glezniecībā un jūnijā pirmo reizi izsludināja konkursu par labāko lauku tēmai veltīto darbu, lai veicinātu lauku tēmas tradīcijas attīstību Latvijas glezniecībā. 5. Septembrī pulksten 15.00 Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā Jelgavā tiks atklāta konkursa laureātu darbu izstāde un paziņots Ģ.Eliasa balvas – medaļas un 3000 eiro – saņēmējs. Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs un viens no žūrijas pārstāvjiem M.Brancis stāsta, ka pavisam konkursā saņemts 51 autora pieteikums no visas Latvijas un izstādē būs apskatāmi ap 60 darbu ar lauku ainavām. Viņš piebilst, ka savu simpātiju balvu izstādes atklāšanā pasniegs arī Jelgavas novada pašvaldība. Konkursam iesniegtie darbi būs apskatāmi arī īpašā kopkatalogā.