Otrdiena, 28. Septembris, 2021
Sergejs, Svetlana, Lana

Veselības veicināšanas nedēļas pasākumi Jelgavas novadā

25.08.2017

Jelgavas novada pašvaldība īsteno Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu “Slimību profilakse un veselības veicināšanas pasākumi Jelgavas novadā”. Šāgada vērienīgākā projekta aktivitāte būs Veselības nedēļa novadā, kas notiks no 6. Līdz 9. septembrim, katrā pagastā interesentiem piedāvājot dažādas aktivitātes.

“Veselības nedēļā katram iedzīvotājam būs iespēja vairāk uzzināt par veselīgu uzturu, apzināt savu fizisko veselību un iepazīt sevi caur sajūtām un kustību prieku,” norāda Jelgavas novada pašvaldības Labklājības pārvaldes galvenā speciāliste Ieva Lazdiņa. “Projekta galvenais mērķis ir iedzīvotāju paradumu maiņa, ko mēģināsim veicināt dažādos veidos – rīkojot lekcijas un seminārus, piedāvājot sportiskas aktivitātes, organizējot dažādus pasākumus,” uzsver Jelgavas novada pašvaldības Labklājības pārvaldes vadītāja Ilze Brakmane, piebilstot: projekta aktivitātes notiks līdz 2019. gada 31.decembrim un tās plānotas tā, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk iedzīvotāju. Dalība visās nodarbībās ir bez maksas. Projekta aktivitātes paredzētas vairākām iedzīvotāju grupām: senioriem, jauniešiem, jaunajām ģimenēm, trūcīgām personām un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī katram novada iedzīvotājam, kurš ir gatavs mainīt savu dzīvesstilu uz veselīgāku. “Projekta laikā vēlamies parādīt un iemācīt, ka būt veselam nav ne grūti, ne dārgi. Daudz savas veselības labā varam darīt, ieviešot fiziskas aktivitātes kā ikdienas neatņemamu sastāvdaļu un mainot ēšanas paradumus. Vienīgais nosacījums – ir vajadzīga vēlme,” skaidro I.Lazdiņa. Viņa stāsta, ka pirmās projekta aktivitātes sākās vasaras vidū, pagastu svētku laikā piedāvājot sportiskas nodarbes, speciālistu konsultācijas, piemēram, fizioterapeita ieteikumus vingrošanai mājās vai darbā. Bērniem un jauniešiem augustā bija iespēja piedalīties nometnēs ar akcentu uz fiziskām aktivitātēm un izglītošanos, savukārt sievietes iesaistījās Vasaras skolā, veltot laiku sev, relaksējoties, kā arī apmeklējot speciālistu vadītas nodarbības un apgūstot dažādas tehnikas sevis līdzsvarošanai un sakārtošanai.

Šogad plānots uzsākt vēl vairākas aktivitātes. Piemēram, notiks lekcijas un praktiskas nodarbības – senioriem būs iespēja iegūt zināšanas par veselīgu uzturu, jaunās ģimenes varēs apmeklēt lekcijas par reproduktīvo veselību un praktiskās nodarbības par jaundzimušo kopšanu, krūts barošanu, vecāku ēšanas paradumiem un to izpratni saistībā ar bērna ienākšanu ģimenē. Ziemā iedzīvotājiem plānots bez maksas piedāvāt vingrošanas un deju nodarbības, kā arī pasākumu ciklu par sirds veselību. Rudenī četru pagastu skolu skolēni sāks apmeklēt peldēšanas nodarbības (tās par projekta finansējumu tiks apmaksātas trīs mēnešus), un arī senioriem būs iespēja izmantot LLU peldbaseina celiņu vienu reizi nedēļā trīs mēnešu garumā. Interesenti aicināti pieteikties savā pagastā pie senioru biedrības pārstāvja. I.Lazdiņa skaidro, ka šobrīd ir apstiprināts projekta aktivitāšu plāns, bet visām nodarbībām vēl nav zināms precīzs norises laiks. Informācijai var sekot līdzi mājas lapā www.jelgavasnovads.lv, pasākumu plānā, kā arī sadaļas “Sabiedrība” apakšsadaļā Veselība. Informācija būs izvietota pie informācijas stendiem pagastos, kā arī to var jautāt veselības veicināšanas speciālistei Innai Legzdiņai (tālrunis 25627518, e-pasts inna.legzdina@jelgavasnovads.lv).

 
VESELĪBAS NEDĒĻA JELGAVAS NOVADĀ  - PROGRAMMA
6. septembris:  "Ēd vesels"
 • Pulksten 15 – "Veselīgs uzturs bērna acīm": veselīgu našķu gatavošana (aktivitāšu centros "Kalnciems", "Līvbērze", "Birztaliņas", "Tīreļi", "Zemgale", "Zaļenieki")
 • Pulksten 16 – lekcija "Veselīgie augi" (pie Kalnciema pagasta vidusskolas)
 • Pulksten 16 – lekcija "Garšvielas aptieka manā virtuvē" (pie Elejas vidusskolas)
 • Pulksten 17.30 – veselīga uztura meistarklase (pie Līvbērzes kultūras nama); (pie Elejas vidusskolas)
 • Pulksten 17.30 – meistarklase: veselīgie kokteiļi (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos"; pie Kalnciema pagasta vidusskolas)
 • Pulksten 17.30 – psihologa lekcija par ēšanas psiholoģiskajiem aspektiem (pie Līvbērzes kultūras nama)
 • No pulksten 19 līdz 20 – psihologa konsultācijas par ēšanas traucējumiem – emocionālo ēšanu (pie Līvbērzes kultūras nama)
 • Pulksten 19 – uztura speciālista lekcija par veselīgu uzturu (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos")
 • Pulksten 20 – veselīga uztura meistarklase (pie Kalnciema pagasta vidusskolas)
 • Pulksten 20 – meistarklase: veselīgie kokteiļi (pie Līvbērzes kultūras nama; pie Elejas vidusskolas) 
7. septembris: "Esi vesels"
 • Pulksten 15 – vingrošana bērniem un jaunajām māmiņām imunitātes stiprināšanai (visos pagastos)
 • No pulksten 16 līdz 19 – veselības stāvokļa profilaktiskās pārbaudes: asinsspiediena mērīšana, svēršanās, mērīšanās, svara indeksa rēķināšana (aktivitāšu centros "Kalnciems", "Līvbērze", "Birztaliņas", "Tīreļi", "Zemgale", "Zaļenieki")
 • Pulksten 17 – "Mugura un tās veselība": vingrošana sēdoša darba darītājiem (visos pagastos)
 • Pulksten 18.30 – kardiologa lekcija par sirdij veselīgu dzīvesveidu (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos")
 • Pulksten 19.30 – kardiologa konsultācijas nelielās grupās (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos") 
8. septembris: "Sajūties vesels"
 • Pulksten 15 – bērnu darbošanās ar rokām  (aktivitāšu centros "Kalnciems", "Līvbērze", "Birztaliņas", "Tīreļi", "Zemgale", "Zaļenieki")
 • Pulksten 16 – mandalu krāsošanas meistarklase (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos"; pie Kalnciema pagasta vidusskolas; pie Līvbērzes kultūras nama; pie Elejas vidusskolas)
 • No pulksten 17 līdz 19 – pagasta mandalu veidošana no dabas materiāliem (visos pagastos)
 • Pulksten 17 – biodejas meistarklase (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos"; pie Kalnciema pagasta vidusskolas)
 • Pulksten 18 – meistarklase: deja un kustība ķermeņa apzinātībai (pie Elejas vidusskolas)
 • Pulksten 18 – meistarklase: mandalu deja (pie Līvbērzes kultūras nama)
 • Pulksten 19.30 – psihologa lekcija "Brīvs no atkarībām" (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos")
 • Pulksten 20.30 – nodarbības "Relaksācijas metodes ikdienā" (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos" – par meditāciju; pie Kalnciema pagasta vidusskolas – par cigun; pie Elejas vidusskolas – par Tibetas dziedošajiem traukiem; pie Līvbērzes kultūras nama – par YIN jogu
9. septembris: "Kusties vesels"
 • Pulksten 11 – rītarosme (visos pagastos)
 • Pulksten 11.30 – ģimeņu velotūre: 5,7 km maršruts, pietura ar fiziskām aktivitātēm un atpakaļceļš (no Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenes, "Līdumiem")
 • Pulksten 12 – nūjošana: interesenti apgūs iemaņas nūjošanā un izies nelielu maršrutu (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos")
 • No pulksten 12.30 līdz 13.30 – "Kusties bez maksas": sporta organizatori demonstrēs, kā izmantot pagastu sporta infrastruktūru (visos pagastos)
 • Pulksten 14 – lekcija "Laika menedžments" (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos")
 • Pulksten 15 – noslēguma pasākums "Vingro viss novads" un veselīga uztura meistarklase "Salāti" (Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, "Līdumos")

Projekta “Slimību profilakse un veselības veicināšanas pasākumi Jelgavas novadā” (Nr.9.2.4.2/16/1/033) kopējās izmaksas ir 292 357 eiro, tostarp ESF finansējums ir 248503,45 eiro un valsts budžeta finansējums – 14 617,85 eiro. Jāatgādina, ka novads 2015.gadā iestājās Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā, kas deva iespēju piesaistīt ESF finansējumu slimību profilakses un sabiedrības veselības veicināšanas pasākumiem. Arī novada attīstības programmā 2017.–2023. gadam būtiska loma atvēlēta tieši veselības veicināšanas pasākumiem.

"Slimību profilakse un Veselības veicināšana Jelgavas novadā" 9.2.4.2/16/I/033