Piektdiena, 25. Jūnijs, 2021
Maiga, Milija

Abgunstes muižas amatniecības darbnīcas pielāgos cilvēkiem ar kustības traucējumiem

31.08.2017

30. septembra domes sēdē deputāti atbalstīja lēmumprojektu līdzfinansējuma piešķiršanai biedrībai “Radošuma meka”, kas ieplānojusi īstenot unikālu un nebijušu projektu Latvijā un pat Baltijā. Zaļenieku pagasta Abgunstes muižā uzstādīs ne tikai tehniskos palīglīdzekļus, lai cilvēki ar īpašām vajadzībām varētu ērti pārvietoties pa muižu, bet amatniecības darbnīcas muižas telpās aprīkos  arī ar darbarīkiem un ierīcēm, kas ļaus cilvēkiem ar redzes un kustību traucējumiem nodarboties ar kokapstrādi, keramiku un tekstilmākslu. 

Biedrība “Radošuma meka” savā ziņā ir pionieri Latvijā, kuri savā apsaimniekotajā īpašumā – valsts kultūras nozīmes piemineklī Abgunstes muižā piedāvās iespēju darboties atvērtajās amatniecības darbnīcās cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, tai skaitā gados vecākiem cilvēkiem. Muižas ēkas pieejamību panāks gan ar vertikālo un mobilo pacēlāju, piemērotām labierīcībām - tualeti un aprīkotu dušas telpu, stāvvietām un celiņiem. Vēl jo svarīgāk, ka amatniecības darbnīcās cilvēki ar redzes un kustību traucējumiem varēs darboties ar speciāli piemērotu šūšanas un izšūšanas mašīnu, kā arī izmantot galda gobelēna un pērļošanas stelles.

“Kopš paša sākuma, kad iesākām darboties muižā un pakāpeniski to atjaunot, mūsu mērķis ir bijis to padarīt pieejamu visai sabiedrībai neatkarīgi no fiziskās veselības stāvokļa vai vecuma. Iekļaujošā izglītība, kultūras un aktīvās atpūtas piedāvājumi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem arvien ir neatrisināts jautājums tieši sabiedrības iekšienē. Mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi ir pārspējuši cilvēku primitīvo vajadzību robežas un to ieviešanai praktiskajā dzīvē arvien pieejami jauni tehnoloģiskie risinājumi. Mūsu pārliecība ir, ka ēkai vai jebkurai arhitektoniskai formai, kas atrodas publiskajā telpā, ir jābūt publiski pieejamai ikvienam. Vēl jo vairāk tad, ja ēkā esošās iestādes darbība saistīta ar pakalpojumiem”, stāsta biedrības “Radošuma meka” pārstāve Asnāte Avotniece.

ELFLA projekta kopējās izmaksas sastāda 15 000 EUR, pašvaldības līdzfinansējuma daļa – 1500 EUR. 

Biedrība par Abgunstes muižas saimniekiem kļuva tikai pērn, un šobrīd visi spēki veltīti, lai atjaunotu muižas kompleksu un tur izveidotu Abgunstes radošuma rezidenci.