Trešdiena, 11. Decembris, 2019
Valdis, Voldemārs, Valdemārs

Pasniegta Ģederta Eliasa balva glezniecībā

05.09.2017

5.septembrī svinīgā ceremonijā pirmoreiz tika pasniegta Ģ.Eliasa balva par lauku tēmas atspoguļojumu glezniecībā. Galveno balvu ieguva Edvīns Kalnenieks par darbu "Vakars dārzā". Savu simpātiju balvu Jelgavas novada pašvaldība dāvināja māksliniekiem Edvardam Grūbem, Uldim Rogam un Kristapam Priedem. Līdz ar balvas pasniegšanu, Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atklāta arī konkursa darbu izstāde.

Jelgavas pilsētas pašvaldība šogad iedibināja Ģederta Eliasa balvu par lauku tēmas atspoguļojumu Latvijas glezniecībā, jūnijā izsludinot konkursu par labāko lauku tēmai veltīto darbu, lai veicinātu lauku tēmas tradīcijas attīstību Latvijas glezniecībā.

5. septembrī Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā tika atklāta konkursa laureātu darbu izstāde un paziņots Ģ.Eliasa balvas – medaļas un 3000 eiro – saņēmējs: Edvīns Kalnenieks par darbu "Vakars dārzā". Savas simpātijas balvas pasniedza arī Jelgavas novada pašvaldība. Tās saņēma mākslinieki Edvards Grūbe, Uldis Roga un Kristaps Priede.

Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs un viens no žūrijas pārstāvjiem Māris Brancis stāsta, ka pavisam konkursā saņemts 51 autora pieteikums no visas Latvijas un izstādē apskatāmi ap 60 darbu ar lauku ainavām.

“20. gadsimta 20. un 30. gados izcilais novadnieks savos darbos bieži jo bieži iemūžināja gan ābeļdārzu ziedonī vai rīta un novakares stundās, gan Platones upīti dažādos gadalaikos, gan diennakts maiņu pļavās un norās. Tāpat viņš krāsās atainojis sava laika lauku sētas dzīvi – govju dzirdināšanu un slaukšanu, siena vešanu, lauku kopšanu pavasaros un rudeņos. Lai gan šobrīd dzīve laukos ir mainījusies, iesūtītie darbi konkursam apliecina, ka  daba ir tikpat skaista un krāšņa kā Eliasa laikā”, stāsta M. Brancis.

Ģ. Eliass ir atstājis bagātu radošo mantojumu – vairāk nekā 1 000 eļļas gleznu, ap 600 akvareļu, ap 200 pasteļu, ka arī pāris tūkstošus zīmējumu. Lielākā daļa viņa darbu atrodas Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja krājumā. Divās ekspozīcijas zālēs apskatāmas 67 dažādos daiļrades periodos tapušas gleznas, akvareļi, pasteļi, zīmējumi, fotogrāfijas un dokumenti no mākslinieka arhīva, daļa viņa bibliotēkas, mēbeles un bagātā austrumu mākslas kolekcija. Ģ. Eliasa darbi atrodas ne tikai Latvijas muzejos, bet arī vairākos Eiropas muzejos, piemēram, Modernās mākslas muzejā Parīzē, Maskavā, Helsinkos, Oslo un Malmē.

Ģederta Eliasa balvas pasniegšana

5.septembrī svinīgā gaisotnē pirmoreiz tika pasniegta Ģ.Eliasa balva par lauku tēmas atspoguļojumu glezniecībā. Galveno balvu ieguva Edvīns Kalnenieks par darbu "Vakars dārzā". Savu simpātiju balvu Jelgavas novada pašvaldība dāvināja māksliniekiem Edvardam Grūbem, Uldim Rogam un Kristapam Priedem. Līdz ar balvas pasniegšanu, Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atklāta arī konkursa darbu izstāde.