Svētdiena, 16. Maijs, 2021
Edijs, Edvīns

Piecas novada skolas ieguvušas ekoskolas statusu

12.09.2017

Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās šodien, 12. septembrī,  notika ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu piešķiršana. 132 skolas saņēma prestižo starptautisko Zaļo karogu, bet vēl 69 - Latvijas Ekoskolas sertifikātu. Šīs balvas skolām tiek piešķirtas uz vienu mācību gadu un katru reizi jāizcīna no jauna. Uz apbalvošanas ceremoniju šogad ieradās arī piecas Jelgavas novada skolas – trīs ieguva Zaļo karogu, bet divas sertifikātus.

Ekoskolu programmas atpazīstamākais elements ir starptautiskā "Zaļā karoga" balva, ko saņem tikai tās skolas, kas ilgstošā laika posmā spēj demonstrēt izcilas aktivitātes vides jomā. Viena no pirmajām skolām, kas ne tikai Jelgavas novadā, bet arī Zemgales mērogā aizsāka zaļā dzīvesveida popularizēšanu, ir Aizupes pamatskola. Ekoskola programmā skola darbojas jau kopš 2004./2005. mācību gada, izpētot visas ekoskolu tēmas - transportu, veselīgu dzīvesveidu, atkritumus, klimata izmaiņas, enerģiju, skolas vidi un apkārtni. Šī gada tēma ir- "Ēdam atbildīgi!" 2005./2006. mācību gadā ekoskolas programmā sāka darboties arī Šķibes pamatskola, sākotnēji skola ieguva "Zaļo diplomu", savukārt pirmo augstāko apbalvojumu izcīnīja jau 2008./2009. mācību gadā. Līdzās abām skolām šogad "Zaļo karogu" saņēma arī Vilces pamatskola

Viens no ieguvumiem, iesaistoties Ekoskolas programmā, ir iespēja skolēniem saprast dabu un izturēties pret to saudzīgi. Tā ir balva par videi draudzīgu rīcību, iesaistoties gan dažādos vides projektos, gan piedaloties konkursos, gan arī, piemēram, šķirojot atkritumus, vācot makulatūru un plastmasas pudeles, vai arī piedaloties papildus dažādās sportiskās nodarbībās.  

Latvijas Ekoskolas nosaukums un sertifikāts ir nacionāla līmeņa balva skolām, kuras ir ceļā uz "Zaļo karogu". Šogad starp laureātiem ir arī Kalnciema vidusskola, kura projektā iesaistās jau no 2012. gada un Sesavas pamatskola, kura Ekoskolā darbojas no pērnā gada.

Iegūstot jebkuru no apbalvojumiem skola drīkst sevi saukt par Ekoskolu.

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk nekā 49 000 skolas. Iepriekšējā mācību gadā Zaļā karoga apbalvojumu Latvijā saņēma 125 skolas. Lēmumu par skolu apbalvošanu pieņēmusi Ekoskolu programmas Nacionālā žūrija, kuras sastāvā ir VARAM, IZM un citu valsts institūciju, kā arī sabiedrisko vides aizsardzības un izglītības organizāciju pārstāvji.