Sestdiena, 6. Marts, 2021
Vents, Centis, Gotfrīds

Teātra svētki Vircavā

19.09.2017

No 29. septembra līdz 1. oktobrim Vircavā notiks lauku amatierteātru festivāls «Bīne 2017», kas šoreiz aizritēs ievērojamā scenogrāfa vircavnieka Arvīda Spertāla un viņa dzīvesbiedres kostīmu mākslinieces Margas Spertāles zīmē. Trīs dienu laikā varēs noskatīties desmit pirmizrādes, kā arī skatītāju vērtējumam tiks nodota filma par Spertālu dzimtu. 

Šogad aprit 120 gadi, kopš dzimis ievērojamais scenogrāfs vircavnieks A.Spertāls, kurš 20. gadsimta 20.–30.gados bija Jelgavas Profesionālā teātra dekorators, pēc kara – arī Akadēmiskā drāmas (tagad Nacionālā) teātra galvenais mākslinieks un Latvijas Mākslas akadēmijas Skatuves glezniecības darbnīcas vadītājs. Radot izrāžu scenogrāfijas un kostīmus Jelgavas teātrī un vēlāk Nacionālajā teātrī, A.Spertāls kopā ar dzīvesbiedri M.Spertāli, kas ir pirmā kostīmu māksliniece Latvijā, ierakstījuši Latvijas teātra mākslas vēsturē tikai un vienīgi Spertālu mākslas rokrakstam piederošas spožas lapaspuses. Viņu abu radošā darbība, profesionalitāte un inteliģence cēla teātra izrāžu māksliniecisko līmeni ne tikai vizuāli.

«Ņemot vērā šo aspektu, šogad «Bīne» tiks aizvadīta Spertālu zīmē. Proti, festivāla laikā esam iecerējuši arī īpašu piemiņas sarīkojumu, veltītu Spertāliem, kurā teātra pazinēji dalīsies atziņās par Spertālu devumu latviešu teātrim. Vēl kāds zīmīgs notikums – pirmizrādi festivāla laikā piedzīvos filma, kas veltīta Spertāliem,» stāsta Jelgavas novada pašvaldības Kultūras pārvaldes kultūras darba organizatore Nelda Ķikute, uzsverot, ka festivāla noslēgumā arī pirmo reizi tiks pasniegta A.Spertāla balva par labāko izrādes scenogrāfiju un M.Spertāles balva par labākajiem teātra kostīmiem, kuras ieguvējus noteiks trīs ekspertu komisija – žūrijas komisijas vadītājs ir Jelgavas novada amatierteātru virsvadītājs režisors Valdis Lūriņš.

Trīs dienu laikā Vircavā skatītāji varēs novērtēt desmit dažādu teātru sniegumu, tostarp pašmāju aktieru no Vircavas, Bērvircavas, Valgundes un Līvbērzes amatierteātra. Festivālu ar Rūdolfa Blaumaņa lugas «Pazudušais dēls» pirmizrādi atklās vircavnieki. Jāpiebilst, ka arī Vircavas amatierteātra režisore Sarmīte Sustrupe šomēnes svin nozīmīgu dzīves jubileju.

Kultūras pārvaldē atzīst, ka lauku amatierteātru atsaucība bijusi ļoti liela, bet, domājot par kapacitāti, izraudzītas tikai desmit izrādes, kas ekspertiem šķita interesantākās un, domājams, būs saistošas arī skatītājiem. Jāpiebilst, ka žūrija apbalvos ne tikai Spertālu balvu, bet arī oriģinālākās izrādes režijas un labākā aktierdarba balvas ieguvējus.

Ieeja uz visām izrādēm un atceres sarīkojumu – bez maksas.