Otrdiena, 13. Aprīlis, 2021
Egils, Egīls, Nauris

Kalnciemā – grafiti māksla “atdzīvina” ēku

02.10.2017

Šovasar kādreizējā sarga būda pie sociālās aprūpes un rehabilitācijas centra (SARC) “Kalnciems” ieguvusi jaunu izskatu – to ar saviem zīmējumiem atdzīvinājis kalnciemietis Rihards Amirovs.

“Manos darbos ir divas galvenās tēmas – daba un dažādas paaudzes. Uz galvenās sienas centos parādīt, ka mēs visi esam pārāk aizņemti gan ar dažādām tehnoloģijām un ierīcēm, gan ar dažādām darīšanām, nereti piemirstot par saviem bērniem un atstājot viņus novārtā. Un bērni dzīvo savā pasaulē. Dabas tematiku papildināju ar ideju, ka Kalnciems agrāk bija pilsēta, bet daudzi vietējie iedzīvotāji to pat nezina,” par savu darbu stāsta Rihards, piebilstot: “Sev par galveno uzdevumu biju izvirzījis to, ka zīmējumam jāliek citiem aizdomāties. Ar savu mākslu vēlos ietekmēt sabiedrības domāšanas veidu un ienest pozitīvas notis.”

R.Amirovu uzrunāja SARC “Kalnciems” vadītāja Ivita Jansone un piedāvāja izdaiļot kādreizējās sarga būdas sienas. 

“Pagājušajā gadā Rihards pats atnāca uz Kalnciema pagasta pārvaldi un piedāvāja apgleznot padomju laika drūmās pelēkās betona sētas Kalnciemā, tādā veidā padarot tās dzīvīgākas un jautrākas. Viņš to bija gatavs darīt bez atlīdzības. Kalnciema pagasta pārvalde nodrošināja krāsas, otas, rullīšus un krāsu aerosolus,” par sadarbību ar Rihardu stāsta Kalnciema pagasta pārvaldes vadītājs Dainis Keidāns. Vienīgais nosacījums, ko pašvaldība māksliniekam izvirzīja - uz mākslas darba jābūt senajam Kalnciema nosaukumam “Kalnzeem”. “Iecere ir, lai katrs iedzīvotājs, kurš izlasīs šo vārdu, aizdomātos par to, atrastu internetā, kas tas “Kalnzeem” ir, un, iespējams, palasītu kādu teikumu par Kalnciema vēsturi,” turpina D.Keidāns. 

Sarga māju Rihards apzīmēja no darba brīvajā laikā. Viņš stāsta, ka tad, kad darbs gāja uz beigām, viņam pievienojās vairāki pagasta jaunieši, kuri vēlējās palīdzēt. Riharda veikumu atzinīgi vērtē arī pagasta iedzīvotāji, kas pozitīvas atsauksmes pauduši gan laikā, kad zīmējumi vēl tapa, gan tagad, kad tie jau pabeigti.

“Jāatzīst, ka šis grafiti stils atšķiras no tiem, ko mēs redzam Rīgas iekšpagalmos vai zem tiltiem. Mākslinieks savos darbos ieliek to, ko zina par Kalnciemu, par Kalnciema vēsturi, Kalnciema dabas ainavām. Pieliekot klāt mazliet futūrisma, sanāk ļoti interesanti grafiti zīmējumi,” norāda Kalnciema pagasta pārvaldes vadītājs, piebilstot, ka sarga māja tiek izmantota kā darba instrumentu noliktava. 

R.Amirovs ir dzimis Daugavpilī, bet no 1989. gada dzīvo Kalnciemā. Viņš ir absolvējis Kalnciema pagasta vidusskolu, studējis mākslu Anglijā. Rihards saņēmis uzaicinājumu arī SARC “Eleja” Jauniešu mājā kopā ar jauniešiem nokrāsot sienas viņu istabās.

Kalnciemā apglezno kādreizējo sarga būdu