Piektdiena, 25. Jūnijs, 2021
Maiga, Milija

Vilces muižai veiks arhitektoniski māksliniecisko izpēti

31.10.2017

Jelgavas novada vēsturiskajam objektam – Vilces muižas kungu mājai gūts apstiprinājums Valsts Kultūrkapitāla fonda rīkotajā konkursā. Izstrādājot kvalitatīvus kritērijus, pašvaldības pieprasītais finansējums apstiprināts pilnā apmērā. Iecerēts, ka par 1148 EUR muižas pirmajam stāvam veiks arhitektoniski māksliniecisko izpēti.

Muižas kungu māja - medību pils - celta 18. gadsimtā pēc barona Mēdema pasūtījuma. Baroka laika muižas apbūve veidota kā simetrisks ansamblis un līdz mūsdienām saglabājusies arī muižas kalte, klēts un smēde. Pašreiz lielāko muižas daļu aizņem skolas vajadzībām pielāgotie kabineti.  Muižā ir arī Tūrisma informācijas punkts un pirmajā stāvā neliela vēstures ekspozīcija par muižu un skolu. Piesaistot dažādu projektu finanses, iecerēts muižu pakāpeniski atjaunot, bet pirms atjaunošanas darbu veikšanas nepieciešams izpētīt muižas arhitektoniski māksliniecisko potenciālu.

“Šobrīd muižas pirmajā stāvā ir izveidotas divas ekspozīciju telpas – vienā ir vēstures apkopojums par muižu un tās saimniekiem, otrajā var iepazīties ar skolas vēsturi. Izpētes laikā arhitekti strādās ar vēstures materiāliem, kas pieejami arhīvos, muzejos un publicēti dažādos izdevumos, lai noskaidrotu muižas pirmā stāva kādreizējo izskatu. Paralēli tam noritēs darbs arī pie konstrukciju plānojuma izpētes, stāva plāna uzmērīšanas, būvdetaļu un interjera apdares izpētes”, stāsta Jelgavas novada pašvaldības Kultūras un sporta projektu koordinatore Ella Jerofejeva.

Arhitektu darbs pie izpētes ilgs aptuveni pusgadu, sākot no 2017. gada novembra līdz 2018. gada maijam.

Līdz šim arhitektoniskās mākslinieciskās izpētes veiktas arī muižas ieejas portāla ģerbonim, ēkas galvenajam lievenim, ārdurvīm, otrā stāva zālei un muižas pagrabam. Darbs pie pagrabu izpētes tika aizsākts jau 2012. gadā, šogad izdevies pagrabam un muižas parkam izstrādāt būvprojektus, kuri paredz pamatīgu pagraba restaurāciju, lai tajā izvietotu interaktīvu ekspozīciju par muižu un dabas vērtībām dabas parkā “Vilce”, un izveidotu semināru telpas. Savukārt muižas parkā iecerēts izveidot vides izziņas taku, iekļaujot tajā baskāju sajūtu taku un “atdzīvinot” to ar koka skulptūrām.