Otrdiena, 19. Novembris, 2019
Liza, Līze, Elizabete, Betija

Z/s "Blūdži" saņems kultūras zīmi "Latviskais mantojums"

29.11.2017

30. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgā, notiks informatīvais seminārs „No kultūras zīmes “Latviskais mantojums” līdz UNESCO”, kura ietvaros tiks pasniegta kultūras zīme “Latviskais mantojums” 16 lauku tūrisma uzņēmējiem. Starp laureātiem šogad arī Jelgavas novada zemnieku saimniecības “Blūdži” vadītāja Ināra Mālkalne.

Kultūras zīme "Latviskais mantojums" izveidota pēc Latvijas lauku tūrisma asociācijas „Lauku ceļotājs” iniciatīvas, un sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību zīme kopš 2013. gada tiek piešķirta lauku tūrisma uzņēmējiem, kuri saglabā, iekļauj mūsdienu dzīvē un rāda apmeklētājiem latviskās kultūras un sadzīves tradicionālās vērtības. Pēc šīs zīmes var pazīt vietas, kur saimnieki apmeklētājiem ir gatavi rādīt un stāstīt, cienāt ar latviskiem ēdieniem, mācīt amatus un prasmes, svinēt latviskos svētkus.

Katrai saimniecībai zīme tiek piešķirta par kādu konkrētu prasmi vai latviskā dzīvesveida izpausmi, kas tiek iesaistīta arī tūrismā. Inārai Mālkalnei balva tiks pasniegta par tradicionālā ķimeņu siera daudzināšanu. Mālkanu ģimenes lolotajās lauku mājās Sesavā saimnieko visa ģimene – saimniece Ināra un viņas bērni. Siers ir saimniecības galvenais rūpals. Šobrīd tiek ražoti jau trīs desmiti dažādu siera šķirņu. Viesošanās "Blūdžos" sniedz iespēju izbaudīt īstenu Zemgales līdzenuma lauku ainavu, izjust latviešu viensētas burvību un iepazīties ar ražošanas procesu. Saimnieki paralēli siera ražošanai saimniecībā audzē arī dažādus dārzeņus un augļus, ko pēc tam konservē un tirgo. Vasarā tiek audzētas avenes, tomāti un gurķi. No avenēm top sīrups un avenes želejā, no tomātiem – tomātu sula, bet gurķi tiek sagatavoti ziemai gardā marinādē.

Kopumā zīmi saņēmušas  jau 88 saimniecības visā Latvijā.

Kultūras zīmi „Latviskais mantojums” par latviskā kultūras mantojuma saglabāšanu un demonstrēšanu tūrismā uzņēmējiem pasniegs Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēža vietnieks Gints Kukainis.