Trešdiena, 13. Novembris, 2019
Jevgēņija, Jevgēņijs, Eižens

Aizvadīta tautas deju kolektīvu repertuāra pārbaudes skate-koncerts

30.04.2018

Nedēļas nogalē, svētdien 29. aprīlī Svētes pagasta Jēkabnieku kultūras namā norisinājās XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku lieluzveduma “Māras zeme” deju kolektīvu repertuāra apguves un svētku dalībnieku atlases skate. Tajā piedalījās kopumā 20 tautas deju kolektīvi.

Repertuāra pārbaude ir Dziesmu un deju svētku starplaika pasākums, kura laikā žūrija nosaka kolektīvu koprepertuāra apguves līmeni un piešķir tiem kvalitātes pakāpi. Katras dejas kvalitāti veido daudzi nozīmīgi aspekti. Žūrija vērtēs dejas māksliniecisko izpildījumu un rakstura atklāsmi, dejas horeogrāfiskā teksta precizitāti, izpildījuma muzikalitāti, tautas tērpa valkāšanas kultūru un pareizību, kā arī deju kolektīva skatuves kultūru un kopiespaidu.

Katram kolektīvam bija jādejo divas dejas – viena izlozes un otra izvēles deja. Bet trīs Jelgavas apriņķa tautas deju kolektīvi uzstājās ar trīs deju priekšnesumiem, jo pagājušā gadā SDK "Mārtiņš", apvienotais VPDK "Laimes lāči un "Pali" un SDK "Ozolnieki", saņemot augstāko pakāpi, ieguva tiesības piedalīties XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku koncertā "Vēl simts gadi dejai", līdz ar to svētdien šiem kolektīviem bija jāatrāda koncertam sagatavotā deja.

“Lai saņemtu ceļazīmi dalībai Dziesmu un deju svētkos, deju kolektīviem obligāts nosacījums bija piedalīties gan pagājušā gadā Dziesmu un deju svētku atlases skatē, gan šī gada skatē. Jelgavas novadā svētkiem gatavojas dažādu nozaru kolektīvi - dejotāji, kori, folkloras kopas, lietišķās mākslas studijas un amatierteātri, kopā 33 kolektīvi, kuros darbojas vairāk kā 700 dalībnieki. Jāteic, ka kopumā mūsu novadniekiem skatēs ir gūti salīdzinoši labi un augsti rezultāti. Patiess prieks par katru dalībnieku, jo viņi svētkiem gatavojušies vairāku gadu garumā un beidzot vasarā viņi varēs baudīt savus darba augļus. Jāpiebilst, ka Jelgavas novada pašvaldība, lai noorganizētu dalībnieku nokļūšanu uz Dziesmu un deju svētkiem un nodrošinātu papildus ēdināšanas naudu jau valsts piešķirtajai, šogad no budžeta līdzekļiem paredzējusi teju 53 000 EUR”, komentē Anita Liekna, Jelgavas novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja.

Kolektīvu sniegumu skatē vērtēja Latvijas nacionālā kultūras centra apstiprināta žūrija, astoņu cilvēku sastāvā.

Kopumā XXVI Vispārējos Latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos, kas notiks no 30. jūnija līdz 8. Jūlijam, piedalīsies vairāk kā 43 000 dalībnieku no 118 Latvijas pašvaldībām un 21 valsts.

Žūrijas komisijas protokols