Svētdiena, 16. Maijs, 2021
Edijs, Edvīns

Novada svētki – vēl viens skaists mirklis, ko ielikt laika rāmītī

02.05.2018

19. maijā – Elejas muižas parkā Jelgavas novads svinēs astotos novada svētkus, sniedzot iespēju novada iedzīvotājiem un viesiem dienas garumā baudīt plašu pasākumu programmu – sākot ar amatierkolektīvu un skolēnu kolektīvu lielkoncertu, līdz pieklusinātas mākslas baudīšanai mūzikas pavadījumā pie Tējas namiņa un radošām, izzinošām un fiziskām aktivitātēm visai ģimenei Elejas parkā, kā arī Latvijā iemīļotu mūziķu koncertiem, ielu vingrotāju un uguns šoviem, kas notiks uz parka lielās skatuves. Pirmo reizi svētkus bagātinās uguņošana, kuras norisi ar ziedojumiem aicināti atbalstīt novada uzņēmēji un iedzīvotāji.

Svētku ideja jeb svētku moto jau otro gadu ir “Mirklis laika rāmītī”. Tas aicina apzināties, ka savas dzīves laikā nepieciešams kolekcionēt pēc iespējas vairāk atmiņās paliekošus brīžus. Svētku noformējumā šogad dominēs spoguļi, Elejas parks uzplauks kustīgā, mirdzošā atspulgā – tagadnes atspulgā. Spoguļi ietērps parku, ļaujot ieraudzīt sevi un citus mirklī!

“Organizējot Jelgavas novada svētkus, domājam par to, lai Elejas parku un kopā būšanu varētu izbaudīt ikviens, īpaši amatiermākslas kolektīvu dalībnieki, tādēļ viņu koncerts plānots dienas pirmajā pusē, bet pēc tam dziedātāji un dejotāji varēs kopīgi izbaudīt pārējo svētku programmu un balli. Tas ir koncepts, ko par labu atzinuši novada kultūras darba vadītāji,” Jelgavas novada svētku ideju ieskicē novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja Anita Liekna.

Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad aktivitātes un koncerti aptvers visu parka teritoriju. Uz  Elejas parka galvenās ieliņas atradīsies informācijas punkts, kur ikviens varēs iepazīties ar svētku programmu un pasākumu  norises  vietām.

“Esam centušies  saglabāt  tradicionālās aktivitātes, pie kurām pērn veidojās pat rindas. Tāpat esam pagarinājuši aktivitāšu visai ģimenei norises laiku –tās  Elejas  parkā  būs  atvērtas  no pulksten  14:00  līdz  21:00, paredzot  gan aktīvas  izklaides,  gan  arī  atpūtas zonas,” turpina A.Liekna.

Māksla romantiskās noskaņās

“Mūzika  un  romantiska  gaisotne  piestāv  Tējas  namiņam,  tādēļ arī  šogad  svētkos  tā  būs  vieta,  kur baudīt  mākslu,  mūziku,  iedzert tēju un relaksēties”, stāsta Jelgavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas speciāliste Annija Klovāne. 

No  pulksten  14:00  līdz  17:00  pie  Tējas namiņa svētku dalībniekiem būs iespēja vērot mākslas darbu tapšanas procesu – Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi veidos mākslas aleju, skatītāju acu priekšā radot  gleznas  par  vienotu  tematu. Tāpat  mākslas  alejā  atradīsies vairākas teltis, kurās būs apskatāmi audzēkņu  iepriekš  radītie  darbi, - tās  būs  kā  nelielas  mākslas  galerijas.

“Interesenti  varēs  ne vien vērot jaunos māksliniekus darba  procesā,  bet arī iesaistīties tajā paši  –  pie  Tējas namiņa atradīsies liels  audekls,  uz kura  māksliniece būs  ieskicējusi darba  fonu  un motīvu,  aicinot ikvienu  papildināt  gleznu  ar kādu elementu. Šogad atmosfēru pie Tējas namiņa bagātinās arī muzikāli priekšnesumi – klātesošie varēs baudīt  elektriskā  čella  skanējumu “Elemental  Cello”  izpildījumā,  kā arī  citu  instrumentālistu  sniegumu –  muzicēs  Alise Bētiņa,  Anda  Silgaile,  Viktorija Žukova  un  Elīza  Sestule , papildina A. Klovāne.

Pērn lielu interesi raisīja  iespēja  tapt  iemūžinātiem karikatūrās,  tādēļ  šogad  pie  Tējas namiņa  darbosies  divi  pazīstami karikatūristi – Gatis Šļūka un Jūlija Bulikina  –,  svētku  dalībniekiem sniedzot  iespēju  ieraudzīt  sevi  karikatūrista acīm. Apmeklētāji būs aicināti arī iemūžināt  savas  svētku  sajūtas fotostūrītī,  iedzert  tēju.

No kora mūzikas līdz džezam

“Daces Vilnes režijā svētku lielkoncerts  veidots,  iesaistot  visu paaudžu  kolektīvus  –  skolēnu dziesmu un deju kolektīvus, pieaugušo  dziesmu  un  deju  kolektīvus, Jelgavas  koru  apriņķa  kori  no Jelgavas novada, Jelgavas pilsētas, Ozolnieku  un  Olaines  novada,  kā arī  vieskorus  “Mežotne”  un  “Tērvete”. Svētku koncerts noslēgsies ar daļu repertuāra no XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku noslēguma koncerta “Zvaigžņu ceļā”.  Lielkoncertā  piedalīsies  arī divi solisti – mūsu novadniece Anete Kotoviča un Daumants Kalniņš,” Jelgavas  novada  svētku  koncertprogrammu raksturo A.Liekna.

Savukārt  vakara  daļā  koncertā uzstāsies  grupa  “Carnival  Youth”, kas  pērn  izdeva  mūzikas  albumu latviešu  valodā,  un  dziesmas  no  šī albuma  viņi  sola izpildīt arī novada svētku  koncertā. Tāpat klausītājus priecēs grupa “Auļi”, kuru  caurvij latviskums  un uzlādējoša  enerģētika. Turpinājumā uzstāsies Jelgavas  novada  un pilsētas  jauniešu bigbends ar solistiem  Aiju  Vītoliņu un Daumantu Kalniņu.

“Gatavojoties novada svētkiem un Latvijas valsts simtgadei, Jelgavas novada un pilsētas jauniešu bigbends strādāja pie sava pirmā studijas albuma izdošanas – mūzikas albums apkopo latviešu džeza mūziku no klasikas līdz mūsdienu jaunajiem autoriem. Tajā var dzirdēt Gunāra  Rozenberga,  Raimonda Paula, Daumanta Kalniņa, Kristapa Vanadziņa un citu mūzikas autoru darbus. Domāju,  ka  šis latviešu džeza mūzikas albums būs augstvērtīgs  mūsu  novada  reprezentatīvais materiāls,” tā A. Liekna.

Koncertprogrammu, kas uz Elejas estrādes skatuves notiks no pulksten 15:00 līdz 23:00, noslēgs balle ar grupu “Tērvete”, kas kopā ar dejot gribētājiem būs līdz pat pulksten 03:00.

Parks – lieliem un maziem

Svētku  gaitā  parkā  notiks  aktivitātes  visai  ģimenei.  Interesenti varēs gan apmeklēt dažādas radošās darbnīcas, piemēram, automodeļu darbnīcu, ko  īpaši  iecienījuši puiši,  keramikas,  vizuāli  plastiskās mākslas  darbnīcas,  gan  piedalīties izzinošās  aktivitātēs,  ko  piedāvās Zaļenieku  Komerciālā  un  amatniecības  vidusskola,  Valsts  policija un  “Europe  Direct”  informācijas centrs  Jelgavā.

“Parkā  būs piepūšamās  atrakcijas  lielākiem  un mazākiem svētku apmeklētājiem. Tāpat varēs spēlēt lielās koka galda spēles un piedalīties veiklības atrakcijās, kā arī izmēģināt savus spēkus mobilajā virvju trasē, kas šogad būs nevis horizontāla, bet vertikāla. Būs arī klinšu siena un mini zoo. Bet ekstrēmo sporta  veidu  cienītāji  varēs  dzīvot  līdzi  velotriāla šovam, kas parkā notiks no pulksten 14:00  līdz  15:00,  interesentiem  sniedzot iespēju arī pašiem izmēģināt savus spēkus  velo  līdzsvara  atrakcijās. Sadarbībā  ar  “Greentrials”  esam izveidojuši velo līdzsvara trenažieru jeb atrakciju komplektu, kas katram ļaus izbaudīt divriteņu, triku un līdzsvara maģiju. Velobraukšana un triku izpildīšana no cilvēka prasa labu līdzsvara izjūtu un ķermeņa kustību brīvību, tāpēc atrakcijas veidotas kā līdzsvara  trenažieri  veloformātā. Bet uz lielās skatuves svētku  dalībniekus  priecēs  “Street Warriors” šovs, kurā ielu vingrotāji uz stieņiem demonstrēs spēka vingrinājumus un akrobātiku mūzikas pavadījumā. Šoreiz parkā būs arī sajūtu teltis, kurās  lieli  un  mazi  varēs  izbaudīt relaksācijas rituālus pirtnieces, dūlu, SPA speciālistu vadībā, kā arī radoši darboties.  Būs  arī  vigvama  tipa teltis, kurās ikviens varēs atpūsties no  svētku  dunas,  atsēsties  un  pat atgulties, lai uzņemtu spēkus tālākai svētku baudīšanai”, svētku aktivitātes raksturo Jelgavas novada pašvaldības  Attīstības  nodaļas  vadītājas pienākumu izpildītāja Inese Cinovska.

Būs iespēja rast jaunas idejas, noderīgas lietas un garšas mājražotāju un amatnieku tirdziņos. Jelgavas novada svētku tirdziņš ir kļuvis par iecienītu notikumu gan apmeklētāju, gan pašu tirgotāju vidū.

No pulksten  16:00  līdz  18:00  sadarbībā ar  Jelgavas  Māmiņu  klubu  notiks arī mazuļu rāpošanas sacensības. Rāpošanas čempionāts paredzēts vairākās vecuma  grupās  –  no  vecuma,  kad bērniņš  sāk  rāpot,  līdz  pat  gadu veciem  un  vecākiem  puišiem  un meitenēm. Vecāki mazos sacensību dalībniekus varēs reģistrēt uz vietas – iepriekš nav jāpiesakās. Pasākumā aicināta  iesaistīties  visa  ģimene  – ja  bērniņš  vēl  nerāpo,  distanci  ar bērnu mugurā var veikt arī kāds no vecākiem.

Skanīgs svētku noslēgums ar uguņošanu

Pirmo reizi Jelgavas novada svētkos debesis virs Elejas parka iekrāsos uguņošana,  ko  muzikāli  bagātinās dziedātājas Antras Stafeckas dziesma “Maldugunis dzēšot”.

“Klausoties  šo  dziesmu,  mūs  uzrunāja  tās patriotiskais teksts, tādēļ uguņošanu esam ieplānojuši kā priekšnesumu, kas pastiprinās dziesmas vēstījumu,” skaidro  A.Liekna,  papildinot, ka uguņošana ieplānota  dziesmas  garumā. Bet pirms tās uz svētku lielās skatuves notiks uguns šovs – uguns mākslas  meistari  demonstrēs  elpu aizraujošus trikus ar uguni.