Trešdiena, 11. Decembris, 2019
Valdis, Voldemārs, Valdemārs

Latvijā un Jelgavas novadā atzīmē Eiropas dienu

09.05.2018

9. maijā visā Eiropā plaši tiek atzīmēta Eiropas diena jeb Eiropas savienības dzimšanas diena. Latvijā šogad piedāvāto pasākumu programma īpaši daudzveidīga un paver plašas iespējas gan iepazīt Eiropas kultūras mantojumu, gan dažādu Eiropas valstu tradīcijas, izzināt Eiropas fondu finansējuma dažādību un iesaistīties citās ar Eiropas dienas svinībām saistītās aktivitātēs.

ATVĒRTO DURVJU DIENA RĪGĀ UN NOVADOS

Atzīmējot Eiropas Kultūras mantojuma gadu, interaktīvas un izzinošas aktivitātes Atvērto durvju dienā piedāvās ES māja, LR Ārlietu ministrija, Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes birojs, LR Saeima un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija un daudzas citas organizācijas. Atvērto durvju dienas kustībai pievienoties aicināta ikviena iestāde un uzņēmums, kas vēlas parādīt savus ieguvumus no Eiropas, un ir gatavi uzņemt apmeklētājus, atzīmējot Eiropas dienas svinības Latvijā.

ES dalībvalstu un Eiropas Austrumu partnerības valstu vēstniecības iepazīstinās ar savu darbu Latvijā, rīkos tikšanās ar diplomātiem, stāstīs par savu valstu kultūru, ģeogrāfiju un tūrisma iespējām.

EIROPAS EKSĀMENS

Par Eiropas dienas neatņemamu sastāvdaļu Latvijā jau vairākus gadus ir kļuvis Eiropas eksāmens. 9. maijā jau no 8.00 rītā līdz pat 21.00 vakarā ikviens tiešsaistē www.esmaja.lv var kārtot Eiropas eksāmenu, kas ir tests, lai cilvēki dažādos vecumos varētu pārbaudīt savas zināšanas un izpratni  par dzīvi Eiropā. Testu iespējams pildīt jebkura veida ierīcēs – telefonos, planšetēs, datoros. Tas veidots, lai zināšanu pārbaude būtu interesanta, aizraujoša un arīdzan izklaidējoša. Testa dalībniekam jāatbild uz 20 jautājumiem. Katrs eksāmena dalībnieks saņem apliecinājumu par dalību testā un uzzina savu sasniegto rezultātu. Labākie testa dalībnieki saņems arī vērtīgas balvas.

EIROPAS DIENAI VELTĪTS KONCERTS “ES UN KINO”

Tradicionālais Eiropas dienas koncerts šogad veltīts Eiropas kultūras nozīmīgai daļai – kino. Tā ietvaros labi zināmi mākslinieki izpildīs mūziku no Eiropā zināmām kino filmām. Koncerta vizuālajā noformējumā būs skatāmi šo filmu fragmenti, ilustrējot Eiropas kultūras daudzveidību un bagātību. Koncertu no Latvijas Nacionālā teātra ikviens varēs skatīties 9. maijā LTV1 plkst. 21.20. Koncertā piedalās Simfonietta Rīga diriģenta Normunda Šnē vadībā, pavadošā grupa Kristapa Krievkalna vadībā, Ralfs Eilands, Elza Rozentāle, Dita Lūriņa, Evija Martinsone, Veronika Plotņikova un daudzi citi iemīļoti mākslinieki.

EIROPAS DIENA JELGAVAS NOVADĀ

8. maijā Zaļenieku muižā notika Jelgavas novada jauniešu tradicionālais Eiropas dienas pasākums, ko organizē Europe Direct Informācijas centrs kopā ar jaunatnes koordinatoriem.  Norises vieta bija izvēlēta, lai akcentētu Eiropas kultūras mantojuma gadu 2018 un iepazīstinātu jauniešus ar novada kultūrvēsturiskajām vērtībām. Pasākuma īpašais viesis bija radošā personībā Kaspars Blūms-Blūmanis, pazīstams kā Kašers, kura viena no sabiedriskajām aktivitātēm ir darboties, atraktīvā veidā informējot jauniešus par Eiropas Savienības aktualitātēm. Kaspars dalījās ar savu dzīves stāstu – uzdrīkstēšanos, sevis pārvarēšanu un aicināja jauniešus būt radošiem un darbīgiem.

Savukārt 9. maijā Kalnciema pagasta skolēni piedalās Eiropas atvērto durvju dienas pasākumā un devušies uz interesantiem objektiem Bauskas pusē  - Bauskas rātsnamu,  Bauskas pils muzeju un Viļa Plūdoņa muzeju "Lejenieki".