+A A
Pirmdiena, 26. Oktobris, 2020
Kaiva, Amanda, Amanta

Pasniedz pašvaldības piedzimšanas veltes

02.07.2018

Šonedēļ, trīs pasākumu ciklā, Jelgavas novada pašvaldība aizsākusi jaundzimušo sveikšanu. Pirmais pasākums aizvadīts 2.jūlijā, Vircavas tautas namā, kad domes priekšsēdētājs piedzimšanas velti pasniedza Jaunsvirlaukas, Elejas, Vircavas, Sesavas, Lielplatones un Platones pagastu jaundzimušajiem. Kopumā sudraba monētu ar pēdu nospiedumu aversā un pašvaldības ģerboni reversā šogad pirmajā pusgadā saņems 85 bērniņi.

Jaundzimušo sveikšana Jelgavas novadā aizsākās jau pirms septiņiem gadiem. Kā tradīcija tā turpinās, lai ik gadu Jelgavas novada ģimenēm teiktu paldies par Latvijas jaunās paaudzes veidošanu.  

“Katra monēta, kā īpaša un dziļi simboliska dāvana jaundzimušā vecākiem no pašvaldības puses, kalpo kā apliecinājums, ka katra bērniņa ienākšana šajā pasaulē, katra mazuļa pēdu nospiedums novada zemē ir īpašs un ar gandarījumu novērtēts notikums. Sena latviešu paraža vēsta, ka jaundzimušajam  kādreiz tika dāvāts sudraba gabaliņš, pēcāk monēta. Pirms dāvināšanas sudrabs ticis nospodrināts balts, jo balts. To apliecina arī latvju dainas:

Liec ,Laimiņa, baltu ziedu , mazajā rociņā
Lai ir balta tā dzīvīte, kura būs jādzīvo.

Šajā gadījumā zieds ir domāts kā ziedojums- sudraba vērdiņš, kas kalpo par sēklu bērniņa gaišai, gaismas pilnai dzīvei. Vēlamies, lai katrs bērniņš, līdz ar sudraba vērdiņu, saņem Laimes svētību”, stāsta Anda Strautniece, Jelgavas novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Vircavas tautas namā jaundzimušo sveikšanas pasākumā sumināti 39 bērniņi, 13 meitenes un 26 zēni.

Nākamie pasākumi notiks 3.jūlijā Zaļenieku kultūras namā par godu Zaļenieku, Svētes, Līvbērzes, Glūdas un Vilces pagastu mazuļiem un viņu vecākiem. Un 5.jūlijā - Valgundes pagastā IKSC “Avoti” par godu Kalnciema un Valgundes pagastu mazuļiem un viņu vecākiem.

“2018.gada pirmajā pusgadā visvairāk jaundzimušie ir Glūdas pagastam, kur ģimenēs sagaidīti 12 mazuļi, nedaudz mazāk bērnu reģistrēti Platonē, kur piedzimuši 9 bērni un Jaunsvirlaukā - 8 mazuļi. Vairākos pagastos piedzimuši 7 bērniņi – Elejā, Sesavā, Vilcē un Valgundē. Savukārt Svētē sagaidīti 6, Zaļeniekos un Kalnciemā 5, bet Vircavā, Lielplatonē un Līvbērzē 4 jaundzimušie. Pirmajā pusgadā reģistrēts arī viens dvīņu pāris”, turpina A. Strautniece.