+A A
Sestdiena, 27. Februāris, 2021
Līva, Līvija, Andra

Svētki ķermenim, garam un dvēselei

12.07.2018

Pulcējot pirts meistarus un pirts mīļus no Latvijas un kaimiņu zemēm, Glūdas pagasta Nākotnes ciemā - teritorijā ap ūdens baseinu jūlija beigās notiks tradicionālais “Latvju pirts un veselības festivāls 2018” – dabas skaņu, smaržu, krāsu un izjūtu ceļojums. Šie ir svētki ikvienam, kuru interesē latvju pirts tradīcijas un veselīgs dzīvesveids. Arī šogad festivāls trīs dienu garumā - no 27. līdz 29.jūlijam  sniegs iespēju tuvāk izzināt sevi, apmeklēt tematiskās lekcijas, vērot pirts un veselības speciālistu meistarklases, izbaudīt pirtis, masāžas un muzikālo programmu, kā arī piedalīties citās izzinošās aktivitātēs un rituālos visai ģimenei.

Jelgavas novada pašvaldības atbalstītais un biedrības “Latvju pirts un spa asociācija” organizētais pasākums ar katru gadu vēršas plašumā, apmeklētājiem piedāvājot gūt arvien daudzveidīgākas un dziļākas zināšanas dažādās ar veselīgu dzīvesveidu saistītās jomās.

“Cilvēkus šajā festivālā uzrunā esības brīvība – iespēja atrast tēmas, kas interesē, un izzināt tās tuvāk. Tas ir baudījums garam un dvēselei! Gadu gaitā festivāls ir kļuvis par saliedēšanās pasākumu – tā ir platforma, kur satiekas cilvēki, kuri interesējas par latvju pirti un latvisko dzīvesziņu, personīgo un ģimenes veselību. Domāju – nav labākas vietas, kur atrast savu pirtnieku,” par Latvju pirts un veselības festivālu stāsta biedrības “Latvju pirts un spa asociācija” valdes locekle Aija Stepanova.

Festivāla svētku programma sadalīta vairākās “Takās”, proti, visas trīs dienas apmeklētājiem būs iespēja piedalīties un izbaudīt kopumā sešas takas -  svētku taku/uz lielās skatuves, meistarības taku/uz mazās skatuves, rotaļu taku bērniem, pirts taku, labsajūtas taku un tirgus taku.

Svētku takā (Lielā skatuve un pļava) – būs dažādas tematiskās lekcijas, radošās darbnīcas un ekspertu diskusijas, un vakarā - iedvesmojoši muzikālie baudījumi. Meistarības takā (Mazā skatuve jeb "stikla" pirts) – varēs redzēt pirts meistarus darbībā jeb savām acīm skatīt, kas parasti notiek pērtuvē aiz aizvērtām durvīm, jo šeit to varēs labi apskatīt demonstrāciju pirtiņā ar lielu stikla logu. Pirtnieku demonstrācijas notiks visas trīs dienas. Savukārt Rotaļu takā - mazie apmeklētāji varēs izzināt latvju pirti un veselīgu dzīvesveidu, piedaloties pirts slotiņu siešanas meistarklasē, mācoties pļavā atpazīt zāles un koku lapas, klausoties pirts gariņa stāstos, darinot rotas un saules pinumus, tapinot gaismas lukturus, zīmējot uz stikla un pavadot laiku dažādās izzinošās aktivitātēs. Festivāls ir draudzīgs ģimenēm ar bērniem, jo brīvdienas zaļā pļavā noteikti ir iedvesmojošs un ģimeni saliedējošs pasākums, kurā darboties cieši kopā ar saviem bērniem. Pirts takā būs sabraukuši pirtnieki no Latvijas malu malām, arī no kaimiņu zemēm. Varēs iepazīties un aprunāties, iztaujāt un izvaicāt pirtniekus, noskaidrot katra pirtnieka “odziņu”  un, pats galvenais – baudīt īstus pirts rituālus, kā arī īsos iepazīšanās pērienus kā individuāli, tā nelielās grupās. Labsajūtas takā lutinās un masēs labsajūtas meistari un konsultēs dažādi veselīga dzīvesveida un latviskās dzīvesziņas praktiķi. Festivāla viesi tiks gaidīti arī Tirgus takā, kurā būs iespēja atrast skaistus, noderīgus un veselīgus vietējo ražotāju, mājražotāju un amatnieku darinājumus,” turpina A. Stepanova.

Pasākuma atklāšana būs 27.jūlijā, piektdienā. No plkst. 17.00, kad pasākums vērs durvis apmeklētājiem, festivāla teritorijā varēs baudīt skaņas un vibrācijas seminārus un meistardarbnīcas. Latvijā zināmi zintnieki uzstāsies uz lielās skatuves, sniedzot lekcijas par pašizaugsmi un sevis izzināšanu. “Vēdiskajā pasaulē ir labs teiciens – “Viss, kas nāk no Dieva, ir man”. Festivāla gaitā papildus lekcijām, meistarklasēm un komunikācijai ar pirtniekiem ikviens varēs vairāk izprast sevi, savas garīgās attīstības ceļus, iespējams, gūt ierosmi kādu personīgās pilnveides kursu apmeklējumam, jo festivāla mērķis ir ne vien iepazīstināt ar latvju pirti un veselīgu dzīvesveidu, bet arī vērst cilvēku uzmanību uz sevis izpratni, kas ir viens no latviskās dzīvesziņas pamatiem,” komentē biedrības “Latvju pirts un spa asociācija” pārstāvis Igors Stepanovs, piebilstot, ka piektdienas vakars aizritēs meditatīvā gaisotnē. Meditatīvu programmu “Ceļojums pie saknēm” sniegs Kārlis Rudra Jirgens, kā arī vakara noslēgumā apmeklētāji aicināti piedalīties uguns attīrīšanās rituālā ar uguns tuneļiem un ogļu mīšanu.

Savukārt sestdiena, 28.jūlijs būs rosīga un krāšņa, izzinot cilvēka komforta un laimes robežas, gardas ēšanas, dziļas elpas un brīvas kustības prieku, un citas saistošas tēmas, kas tiešā mērā saistītas ar veselīgu, latvisku dzīvesveidu. Sestdienas vakarā ierasti varēs baudīt arī klasiskās mūzikas koncertu mājīgā atmosfērā, kam sekos zaļumballe.

“Sestdien festivāls apmeklētājiem būs atvērts no plkst. 9.00 un rīta cēlienā dalībnieki aicināti piedalīties kopīgās vingrošanas sesijās. Tās būs gan stiepšanās, gan arī dejas un cita veida nodarbības, kas būs saistošas cilvēkiem, kuriem interesē veselīgs un aktīvs dzīvesveids. Savukārt no plkst.12.00 uz festivāla lielās skatuves notiks izglītojošas lekcijas par uzturu, psiholoģiju, vērtīgiem augiem, kā arī par mājas kopšanu un laika plānošanu. Šogad runāsim arī par to, kā veselīgu dzīvesveidu ienest vidē, kas mūs aptver, kā samazināt plastmasas patēriņu ikdienā, kā arī diskutēsim par citām nozīmīgām tēmām. Jānorāda, ka sestdienas vakarā festivāla apmeklētāju dienu muzikāli bagātinās sirsnīgi viegls latviskās mūzikas koncerts operdziedātājas Evitas Zālītes izpildījumā,” norāda A. Stepanova.

Ja sestdiena būs vairāk veltīta tēmai par veselīgu uzturu un garīgo veselību, tad svētdienā, 29.jūlijā festivālā vairāk tiks runāts par fizisko veselību. Tā būs rāmi rosīga diena, kad apmeklētāji varēs mācīties spēlēt šahu un baudīt kustību prieku.  Šajā dienā notiks arī konkurss “Nākotnes pirtnieks”, kad jaunie pirtnieki cīnīsies par Ozollapas balvu.

Līdztekus tradicionālajam jauno pirtnieku konkursam festivāla gaitā notiks vēl divi konkursi – konkurss pirts meistariem un konkurss bērniem.

“Sadarbībā ar Latvijas Pirts savienību notiks Latvijas pirtnieku meistarības skate, kuras gaitā festivāla apmeklētāji varēs vērot pieredzējušu pirts profesionāļu paraugdemonstrējumus – tie notiks uz festivāla otrās skatuves jeb stikla pirtiņā. Savukārt bērni no 7 līdz 12 gadu vecumam aicināti pieteikties un piedalīties bērnu pirtnieku konkursā. Šie abi konkursi notiks sestdienā. Visiem trim konkursiem dalībnieki var pieteikties līdz 25. jūlijam pa e-pastu latvjupsa@gmail.com,” stāsta A.Stepanova.

Pateicoties Jelgavas novada pašvaldības atbalstam, dalība festivālā – lekciju, meistarklašu, radošo darbnīcu, koncertu un balles apmeklējums – būs bez maksas. Par simbolisku samaksu būs pieejami individuālie pirts rituāli un dažādas masāžas. Jāpiebilst, ka ikvienam interesentam būs arī iespēja bez maksas nakšņot telšu pilsētiņā, kas atradīsies pie festivāla norises teritorijas – pļavā otrpus dīķim. Vietu telšu pilsētiņā var pieteikt līdz 25. jūlijam pa e-pastu latvjupsa@gmail.com – norādot cilvēku skaitu un informāciju par automašīnu, jo tiem festivāla apmeklētājiem, kuri plāno nakšņot teltīs, paredzēta atsevišķa autostāvvieta.