Trešdiena, 23. Jūnijs, 2021
Līga

Muižas aicina uz svētkiem

19.07.2018

Augustā trīs Jelgavas novada muižas – Lielvircavas, Lielplatones un Abgunstes ielūdz uz muižu svētku pasākumiem. Katra ar savu programmu vērs apmeklētājiem durvis, piedāvājot atraktīvā un saistošā veidā iepazīties ar muižu vēstures notikumiem. Lielvircavas muižā viesiem būs iespēja vērot teatrālu vēstures stāstījumu par kādreizējo muižas dzīvi, Lielplatones muižā noritēs dažādas radošas aktivitātes un senās mūzikas koncerts, savukārt Abgunstes muižas saimnieku sagatavotā svētku programma iepriecinās gardēžus, jo būs iespēja baudīt dažādus pasaules valstu ēdienus, kā arī vakara daļā viesus priecēs koncerti, izstāde un radošas nodarbības.

Unikālais Jelgavas novada muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, kuras to apmeklētāji ir aicināti iepazīt, apskatīt, izbaudīt un saklausīt ik dienu. Savukārt svētku reizēs rīkotie noskaņu tematiskie pasākumi, mākslas un vēsturiskās izstādes, izglītojošās lekcijas ļauj viesiem piedzīvot nebijušas emocijas. Dažas novada muižas svētkus rīko jau vairāku gadu garumā, kā, piemēram, Lielvircavas muižā viesi 18.augustā aicināti jau uz trešajiem muižas svētkiem. “Šķiet, mums ir maza kungu māja un nav daudz ko skatīt, bet mūsu pērles slēpjas detaļās un stāstos par tām,” norāda  Lielvircavas muižas gide Zanda Zariņa. Viņa atklāj, ka šogad tāpat kā iepriekšējos gados apmeklētāji tiks iepazīstināti ar 19.gadsimta modi, bet tomēr priekšplānā vairāk izvirzīsies muižas vēstures izzināšana.

Pl. 18.00 muižā  norisināsies opermūzikas koncerts "Gadsimtu skaņu mirkļi" . Dziedās Evita Pehlaka (soprāns) un Andris Ludvigs (tenors), spēlēs Ventis Zilberts (klavieres). Koncertā skanēs Žila Masnē, Žorža Bizē, Šarla Guno, Džakomo Pučīni, Franča Lehāra, Eriha Wolfganga Korngolda, Frančesko Sartori un citu komponistu skaistākās operu un operešu ārijas un dueti, kā arī Frederika Šopēna, Franča Šūberta un citu autoru klaviermūzikas šedevri.

“Pirmo reizi muižas svētkos “izspēlēsim” Lielvircavas muižas vēstures notikumus, proti, esam iestudējuši izrādi. Teatrālā un humoristiskā veidā apspēlēsim dzīvi muižā. Pašreiz neatklāsim izrādes būtību, bet ieskicēšu pāris atslēgvārdus, kas ļaus nojaust galveno domu - “Ir 1826. gads, Lielvircavas muiža pēc ūtrupes nonāk Dītriha Fon Grothusa rokās…'' Izrādi esam veidojuši kopā ar Tiņģeres muižas amatierteātri “Īve,” turpina Z. Zariņa.

Muižas vēstures izrāde ieplānota no pulksten 19.30 līdz pulksten 21.00, bet svētku atklāšana notiks pulksten 19.00, kad apmeklētājiem tiks reprezentēta jaunizveidotā Baronietes Kornēlijas Frīderikes Apolonijas Luīzes fon Hānas kleitas replika (kopija), kas kādreizējai muižas īpašniecei redzama mugurā 1860.gadā Džona Klārka gleznotajā portretā.

Dienu vēlāk, 19. augustā muižas svētki tiks atzīmēti Zaļenieku pagasta Abgunstes muižā. Saimnieki – Asnāte un Jānis Avotnieki trīs gadu laikā, piesaistot projektu līdzekļus, ieguldot biedrības finanses un gūstot arī pašvaldības atbalstu, muižu pārvērtuši līdz nepazīšanai. Muižā saglabājot senās muižas liecības, atjaunotas vairākas telpas un iekārtots amatniecības centrs. Saimnieki muižu prezentē kā radošuma rezidenti. Arī Abgunstes muiža šogad ielūdz apmeklētājus jau uz trešajiem muižas svētkiem.

“Abgunstes muižas svētki šogad tiks svinēti visas dienas garumā. Dienas pirmā daļa būs veltīta keramikas simpozija "Mālēdiens" noslēgumam - vēlajām brokastīm, kur dažādu pasaules virtuvju ēdieni tiks servēti uz divu nedēļu laikā radītiem mākslas darbiem. Vēlos norādīt, ka šai aktivitātei nepieciešama obligāta rezervācija. Savukārt no pulksten 17.00 muiža gaidīs viesus uz koncertu, radošām darbnīcām, izstādi un vakariņām, kuras šoreiz piedāvās vairāki pavāri. Pasākuma kulminācija gaidāma pēc pulksten 21.00, kad paredzēts ugunsskulptūru dedzināšanas noslēgums! Ieeja  pasākumos ir par ziedojumiem,” stāsta biedrības “Radošuma meka” pārstāve Asnāte Avotniece.

Savukārt 25.augustā Lielplatones muižā uz balli aicina pats barons Lībhābers. Šogad, kad Latvija svin savu simtgadi un Lielplatones muiža atzīmē savu 280. gadadienu, Lielplatones muižā atskanēs svētku fanfaras - tā svinēs savus pirmos muižas svētkus. Svētku programma sāksies no pulksten 15.00.

“Svētku apmeklētājiem būs iespēja darboties dažādās radošās darbnīcās, baudīt senās mūzikas grupu Musica Fresca un vēsturisko deju kolektīva Senvedere priekšnesumus, apskatīt izstādes “Karaļa krāsnkuris” un “Cilvēka pieskāriens laikmetam.” Muižas svētku norises laikā būs iespējams iegādāties dažādas piemiņas lietas un doties neaizmirstamā pastaigā pa mīlestības aleju… Ar ko? Lai tas pagaidām paliek noslēpums!  Jāpiemin, ka pasākumā tiks godināti izstāžu “Karaļa krāsnkuris” un “Cilvēka pieskāriens laikmetam” veidotāji un atbalstītāji. Abas izstādes muižā tapušas šovasar. Izstāde “Karaļa krāsnkuris” apkopo aizgājušo laiku liecības, proti, mīlestības vēstules, aploksnes, veidlapas no lopkopības izmēģinājumu stacijas, kā arī ​vēl daudz citu vērtību. Vēstules un dokumentus muižā atradām pērnajā gadā, kad tika restaurēta podiņu krāsns barona telpā. Atrastās liecības “atputekļojām”, sagludinājām un izveidojām izstādi, kas Lielplatones muižas salonā apskatāma līdz pat rudenim. Kas attiecās uz otru izstādi, tā tapa jūlijā ar Lielplatones muižas labvēļu atbalstu, kuri ziedoja dažādas, savas privātās laika liecības,” komentē Lielplatones muižas tūrisma informācijas centra vadītāja Ingūna Pranka.

Jāpiemin, ka 2018.gads ir Eiropas kultūras mantojuma gads, kad muižām tiek pievērsta īpaša uzmanība, turklāt 7 Jelgavas novada muižas – Lielplatones, Lielvircavas, Zaļenieku, Abgunstes, Berķenes, Blankenfeldes un Elejas Tējas namiņš piedalās Baltijas valstu muižu apceļošanas akcijā, kas nodrošina muižām ievērojamu tūristu pieplūdumu.