Trešdiena, 2. Decembris, 2020
Sniedze, Meta

Aicina piedalīties koku stādīšanā Staļģenes muižas parkā!

17.09.2018

19. septembrī no pulksten 13 Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenes muižas parkā norisināsies koku un krūmu stādīšanas akcija. Pagasta pārvaldē informē, ka stādīšanas darbos aicināts piedalīties ikviens. Kopumā aiz skolas, netālu no vecās sporta zāles, iecerēts iestādīt 34 kokus un krūmus.

Koku un krūmu stādīšana parkā notiks projekta gaitā. Proti, piedaloties izsludinātajā Latvijas Pašvaldību savienības projektā «Pašvaldību labie darbi parkos Latvijas simtgadei», Jelgavas novada pašvaldība guva finansiālu atbalstu 600 eiro apmērā.

«Par piešķirto finansējumu Staļģenes muižas parku izdosies papildināt ar 34 kokiem un krūmiem. Plānojam iestādīt četras sīklapu kļavas, desmit Eiropas segliņus, trīs parastās ievas, trīs lielziedu filadelfus, astoņus Amūras ceriņus, trīs balzama baltegles un trīs Eiropas ciedru priedes. Latvijas Pašvaldību savienības administrētā projekta mērķis ir, atzīmējot Latvijas simtgadi, ar koku stādījumiem padarīt valsti krāšņāku. Zināms, ka Jelgavas novada pašvaldība ir viena no 71 pašvaldības, kas piedalās šajā projektā,» stāsta pašvaldības izglītības un vides projektu vadītājs Gatis Kasparinskis.

Jaunsvirlaukas pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Strēlniece norāda, ka šie darbi ir pirmais solis apstādījumu risinājumu veidošanai parka ainavas zaļās struktūras atjaunošanai un skatu radīšanai. Staļģenes muižas parka teritorija līdz mūsdienām ir zaudējusi vēsturisko parka stilistiku. Teritorijā ir saglabājies dīķis un galvenās skatu līnijas no muižas ēkas. Pagasta pārvaldes mērķis nākotnē, ieguldot gan pašvaldības budžeta līdzekļus, gan piesaistot projektu finansējumu, ir veikt pamatīgus parka atjaunošanas darbus.

«Lai apzinātu parkā esošās un zaudētās vērtības, sadarbojāmies ar ainavu arhitekti Kristīni Dreiju. Jāatzīst, ka liela daļa vēsturisko koku gājuši bojā vētru laikā, tāpat galvenokārt saglabājušies tikai lieli koki, bet zemākie stādījumi – krūmu grupas – zuduši. Taču parkā ir atzīmēti astoņi dižkoki. Patiess prieks, ka beidzot aizvien vairāk varam pievērsties tieši muižas parka atjaunošanai. Vēl viena projekta gaitā – «Tūrisms kopā» – šoruden esam iecerējuši parkā izveidot divus vides objektus. Viens atradīsies starp parku un Lielupi, un plānots, ka tas būs fotorāmis ar skatu uz Lielupi un Lielupei piegulošo lauku ainavu. Savukārt parka teritorijā vēlamies iekārtot gadskārtu un tradīciju svinību vietu – ugunskura vietu, kas atspoguļotu Saules gadskārtas ritumu latviskajā dzīvesziņā. Šie ir tuvākie darbi, bet jāuzsver, ka nākotnē esam iecerējuši veikt vēl papildu labiekārtošanas darbus. Piemēram, piesaistot projektu finanses, vēlamies ne vien papildināt parku ar jauniem stādījumiem, bet arī iekārtot muižas priekšpusi, padarot to funkcionālu un vizuāli pievilcīgu un sakārtojot piebraucamo ceļu, kā arī izveidot autostāvvietas. Tāpat plānots atjaunot blakus esošo rotaļlaukumu un labiekārtot visu Staļģenes vidusskolas teritoriju,» skaidro I.Strēlniece.