Sestdiena, 17. Aprīlis, 2021
Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Valsts vides dienests apstiprina - Platones upē savairojušās zilaļģes

20.09.2018

Jau iepriekš ziņots, ka Lielplatones un Platones pagasta teritorijā Platones upē ir savairojušās ziļaļges tādā koncentrācijā, ka ūdens kvalitāte nav uzskatāma par atbilstošu normai. 19.septembrī ir saņemts Valsts vides dienesta analīžu rezultātu novērtējums. Platones upes parauga fitocenozes strukturālie pētījumi norāda uz masveida planktonaļģu savairošanos, kas izpaužas kā ūdens ziedēšana. Fitoplanktona paraugā vērojama 100% zilaļģu dominance.

Jelgavas novada pašvaldības Vides aizsardzības speciāliste Dace Gražule aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un brīdina: "Platones upē konstatētā zilaļģu suga ir iekļauta potenciāli toksisko sugu sarakstā, tādēļ atkārtoti aicinām iedzīvotājus nepeldēties un nelietot upes ūdeni ne dārzu laistīšanai, ne mājlopu un mājdzīvnieku dzirdināšanai. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu u.c. gļotādu kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Tāpat netiek izslēgta toksīnu uzkrāšanās zivīs, līdz ar to, ūdeņos, kur notikusi masveida zilaļģu savairošanās, neiesaka makšķerēt un noķertās zivis izmantot uzturā."

Aļģu masveida attīstību veicina silts un mierīgs bezvēja laiks. Līdz ko laiks kļūst vēsāks, vējaināks un lietaināks, zilaļģu „ziedēšana” mazināsies, jo atkarībā no laika apstākļiem mainās gan „ziedēšanas” intensitāte, gan piesārņojuma ilgums.