17.05.2022.

Valgundes sporta halle atzīta par vienu no 2018.gada Latvijas vērtīgākajām ēkām

21.09.2018

Trešdien, 19.septembrī biedrība “Building Design and Construction Council” un izdevumi “Latvijas Būvniecība” un “Latvijas Architektūra” rīkoja apbalvošanas ceremoniju ikgadējam konkursam “Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2018”. Šogad starp laureātiem godalgotu vietu ieguva arī Jelgavas novada pašvaldības izvirzīts objekts. Nominācijā “Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2018” 3. vietu-kategorijā “Publiskās ēkas” izcīnīja Valgundes sporta halle.

Konkursa “Ilgtspējīgākā ēka un projekts” mērķis ir meklēt un izcelt objektus, kuru vērtība izpaužas ekonomiskos ekspluatācijas izdevumos, pietiekamā gaisa apmaiņas daudzumā un draudzīgumā videi un cilvēkam, ko nosaka kvalitatīvu materiālu izmantojums. Konkursa devīze – “ilgtspējīgs=pārdomāts=pamatots”.

Konkursam ir trīs nominācijas: “Ilgtspējīgākā ēka”, “Ilgtspējīgākais projekts” un “Ilgtspējīgākā studentu ideja”. Pieteikumu sarakstā bija sabiedriskas ēkas, privātmājas, studentu idejas, ēku ieceres ar īpaši pārdomātiem risinājumiem un “zaļo tehnoloģiju” izmantojumu.

Valgundes sporta halle atzinību izpelnījās nominācijā “Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2018”. Šajā nominācijā bija iespējams pieteikt ēkas, kuras ekspluatācijā nodotas vismaz pirms gada un izturējušas vismaz vienu apkures sezonu. Objekti tika vērtēti divās kategorijās “Komercobjekts” un “Publiskās ēkas”.

Valgundes sporta halle ekspluatācijā tika nodota 2013. gadā. Būvprojekta izstrāde un būvniecība kopā aizņēma divus gadus. Halles projekts tapa piesaistot KPFI projekta finansējumu. Ēkas celtniecībā izmantoti visi galvenie energoefektīvas ēku projektēšanas principi: racionāli sabalansēts apjoms un precīza orientācija pret debess pusēm (ziemeļi-dienvidi), pārdomāts siltumizolācijas risinājums  visām ēkas ārējām un grīdas konstrukcijām. Ēkas plānojumā ievēroti principi, kas palīdz taupīt siltumenerģiju, izmantotas jaunākās logu izgatavošanas tehnoloģijas ar siltumizolāciju logu rāmja konstrukcijās un trīskāršo stikla paketi, efektīva ventilācijas sistēma ar siltuma atgūšanas risinājumiem, izvērtēts ēkas noēnojums kritiskajos laika posmos. Būvniecības darbus objektā veica SIA “Monum”, savukārt būvprojektu izstrādāja SIA “Belss”.

Konkursa rīkotāji norāda, ka labi būvēt nenozīmē būvēt dārgi, lielāka nozīme ir pārdomātiem risinājumiem. Saskaņā ar nekustamo īpašumu attīstītāju datiem, ilgtspējīgās jeb vērtīgās ēkas ir pievilcīgākas pircējiem un īrniekiem un izdevīgākas īpašniekiem. Latvija pagaidām ir vienīgā starp Baltijas valstīm, kur jau sesto gadu pēc kārtas tiek organizēts konkurss par ilgtspējīgāko jeb citiem vārdiem – vērtīgāko ēku.

Jānorāda, ka par ilgtspējīgāko ēku 2018.gadā tika atzītas divas ēkas – apakškategorijā “Komercobjekts” par labāko atzina biroju ēku “Place Eleven”, apakškategorijā “Publiskās ēkas” par labāko atzina Alojas novada uzņēmējdarbības centru – bibliotēku “Sala”.