Pirmdiena, 18. Novembris, 2019
Doloresa, Aleksandrs

Sesavā svinēs latviešu teātra tēva dzimšanas dienu

01.10.2018

11. oktobrī aktierim, režisoram un dramaturgam, ko dēvē arī par latviešu teātra tēvu, Ādolfam Alunānam apritēs 170 gadi. Godinot viņu, amatierteātri visā Latvijā 11. oktobrī aicināti spēlēt Ā.Alunāna lugas. Viņa dzimšanas dienu atzīmēs arī Jelgavas novadā – Sesavas tautas namā, kur Vilces amatierteātris rādīs Ā.Alunāna lugu «Pašu audzināts», bet Vircavas amatierteātris – iestudējumu «Mūsu pokāls».

«Šogad atzīmējam Ādolfa Alunāna 170. dzimšanas dienu. Jau Dziesmu un deju svētku laikā, godinot dramaturgu, Latvijas amatierteātri no dažādiem novadiem, tostarp Jelgavas novada, Vērmanes dārzā spēlēja viņa darbus. Šobrīd esam rosinājuši visus amatierteātrus, kuri iestudējuši Alunāna darbus, 11. oktobrī – Ā.Alunāna dzimšanas dienā – visā valstī atkal priecēt skatītājus ar viņa lugām, tā kopā svinot teātra tēva dzimšanas dienu,» stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru mākslas eksperte režisore Dace Vilne, piebilstot, ka Ā.Alunāna lugas šobrīd ir iestudējuši vairāk nekā 30 Latvijas amatierteātru kolektīvi.

Idejai atsaukušies arī Jelgavas novada amatierteātri. 11. oktobrī pulksten 19 Sesavas tautas namā tiks rādītas divas Ā.Alunāna lugas: Vircavas teātris uzstāsies ar joku lugu vienā cēlienā «Mūsu pokāls», kas uzrakstīta pirms vairāk nekā 120 gadiem – 1890. gadā –, bet Vilces teātris skatītājus priecēs ar vienu no populārākajām Ā.Alunāna lugām «Pašu audzināts», kas vēsta par sava laika dzīvošanu kādās lauku mājās. Pārskatīšanās un pārteikšanās, cerēšanās un dabūšanās, bet tajā pašā laikā autors caur jokiem ļoti nopietni runā par izglītības un gara gaismas nozīmi.

Jelgavas novada pašvaldības Kultūras pārvaldes kultūras darba speciāliste Nelda Ķikute stāsta, ka Ā.Alunāna dzimšanas dienas svinības Sesavas tautas namā ar muzikāliem priekšnesumiem papildinās ansamblis «Tandēms trijatā», kas piedalās Vilces amatierteātra izrādē, kā arī skatītājiem būs iespēja dzirdēt interesantus stāstījumus par Ā.Alunānu, viņa darbiem un dzīvi. «Tas nebūs vēsturisku notikumu virknējums, bet gan dažādi saistoši fakti par teātra tēvu un viņa lugām. Piemēram, interesants stāsts ir par lugu «Mūsu pokāls», proti, Alunānam pārmeta, ka tas ir plaģiāts – viņš no vācu valodas esot pārtulkojis kāda vācu dramaturga darbu, uzdodot par savējo. Alunāns pārmetumu raidītājus iesūdzēja tiesā, un izvērtēšanā piedalījās Jānis Pliekšāns jeb Rainis,» vienu no faktiem atklāj režisore D.Vilne.

Ieeja uz Ā.Alunāna dzimšanas dienas svinībām Sesavas tautas namā ir bez maksas, un piedalīties aicināts ikviens novada iedzīvotājs, kas vēlas izzinoši un ar humoru pavadīt šo vakaru. Jāpiebilst, ka Jelgavas novada amatierteātri iesaistīsies arī Ā.Alunāna Teātra festivāla norisē Jelgavā. Proti, 14. oktobrī Vilces un Vircavas amatierteātris savas iestudētās Ā.Alunāna lugas spēlēs uz Jelgavas kultūras nama lielās skatuves. Savukārt Svētes amatierteātris kopā ar režisori Lūciju Ņefedovu ir iestudējis bibliogrāfisku vēstījumu «Par Alunānu», ko 12. oktobrī rādīs teātra tēva mājās – Ā.Alunāna memoriālajā muzejā Jelgavā.