+A A
Sestdiena, 23. Janvāris, 2021
Strauta, Grieta

Iniciatīvas “Nacionālo dārgumu jaunatklāšana’’ aktīvākie dalībnieki viesojas Rīgas pilī

02.10.2018

2018. gada 28. septembrī Rīgas pilī ar Latvijas Valsts prezidenta kundzi Ivetu Vējoni, iniciatīvas patronesi, tikās aktīvākie jaunieši, kuri Latvijas valsts simtgades svinību programmā iekļautās iniciatīvas “Nacionālo dārgumu jaunatklāšana’’ trešajā posmā sasniedza vislabākos rezultātus. Aktīvāko vidū bija un Rīgas pilī viesojās arī Jelgavas novada Vircavas vidusskolas 9.a klases skolēni. Iniciatīvas ietvaros līdz pat 2018.gada septembrim skolēniem no Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novada bija iespēja apmeklēt ne tikai 20 nacionālās nozīmes objektus, bet arī lokālas nozīmes objektus, veikt tajos uzdevumus.

Iniciatīvas “Nacionālo dārgumu jaunatklāšana’’ patronese, Latvijas Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone ielūdza pirmsskolas izglītības iestādes "Zemenīte" 6.grupiņu, Jelgavas 4.vidusskolas 7.c klasi, Jelgavas tehnikuma 210.grupu un Vircavas vidusskolas 9.a klasi doties ekskursijā pa Rīgas pili. Valsts prezidenta kundze, Rīgas pilī tiekoties ar jauniešiem, uzsvēra: “Jūs esat bijuši šī projekta posma visaktīvākie un zinātkārākie. Savām acīm esat redzējuši gan vietējā, gan nacionālā mēroga Latvijas dārgumus. Šodien nacionālo dārgumu jaunatklāšana jums turpināsies, visiem kopīgi būs iespēja iepazīt vienu no izcilākajām viduslaiku pilīm Latvijā - Rīgas pili”.  Uzrunājot iniciatīvas uzvarētājus, Iveta Vējones kundze uzsvēra, ka būtiski arī turpmāk saskatīt kultūras, vēstures un dabas dārgumus visapkārt, atzīmējot, ka klases ar savu dalību rāda priekšzīmi saviem vienaudžiem.

Viesi, kopā ar iniciatīvas patronesi, devās izzinošā un aizraujošā ekskursijā pa Rīgas pili. Jauniešiem tā bija lieliska iespēja ielūkoties visās svarīgākajās Rīgas pils telpās, uzzināt to vēsturi un nozīmi, paplašinot zināšanas ar ļoti interesantiem faktiem.  Pēc pasākuma gan jaunieši, gan to skolotāji, atzina, ka pasākums ir bijis brīnišķīgs un izteica lielu pateicību iniciatīvas patronesei par sirsnīgo uzņemšanu. Vircavas vidusskolas 9.a klases skolnieks Artūrs atzīmēja, ka  īpašu apbrīnu radīja pils skaistā un greznā arhitektūra, kā arī visi cilvēki, kuru darbs ir saistīts ar pili, jo ekskursijas laikā bija iespēja uzzināt ne tikai par pils vēsturi, bet arī par norisēm pilī mūsdienās.

Iniciatīvas ietvaros iesaistījušās vairāk nekā 290 klases no 27 izglītības iestādēm. 3 gadu laikā klašu kolektīvi pieteica vairāk nekā 850 lokālos dārgumus un apmeklēja 20 nacionālos dārgumus, kas 3 gadu laikā uzņēma skolēnus, dodot tiem īpašus uzdevumus: Gaujas Nacionālais parks, Ķemeru Nacionālais parks, Latvijas Nacionālais Arhīvs, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālā opera un balets, Rāznas Nacionālais parks, Slīteres Nacionālais parks, Mākslas muzejs „Rīgas Birža”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, izstāžu zāle Arsenāls, Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta ”Airītes”, LKA Rīgas Kino muzejs, Romāna Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Latvijas Republikas Zemessardze,  Ziemassvētku kauju muzejs.

Nacionālo dārgumu jaunatklāšanas noslēgumā skolēni pasniedza dāvanu Latvijai – laika kapsulu, kurā būs laba vēlējumi valstij un dokumenti par iniciatīvas norisi. Šī laika kapsula, kas tika dāvāta Latvijas Valsts prezidentam 2018.gada 5.septembrī, ir dāvana Latvijai nākotnē, ar vēlējumu to atvērt valsts 150. dzimšanas dienā, tādējādi ikviens iniciatīvā iesaistītais kļūst ne tikai par nākotnes, bet arī vēstures vēstnesi. Laika kapsulā ievietoti vairāk nekā 8000 attēli no jaunatklāšanas procesa un 150 vēlējumi Latvijai!

Latvijas valsts simtgades svinības notiks laikā no 2017.gada līdz 2021.gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir „Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. Skolu jaunatnes iniciatīva „Nacionālo dārgumu jaunatklāšana” ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Miķelsone, iniciatīvas ''Nacionālo dārgumu jaunatklāšana'' vadītāja
 
Foto: Latvijas Valsts prezidenta kanceleja