+A A
Piektdiena, 26. Februāris, 2021
Mētra, Evelīna, Aurēlija

Jauktā kora "Sidrabe" 100 gadu jubilejai veltīts koncerts

22.10.2018

«Jauktais koris «Sidrabe» ir Latvijas vienaudzis un šogad svin simto dzimšanas dienu. Patiesībā koris ir pat dažus mēnešus vecāks, jo uz pirmo mēģinājumu dziedātāji sanāca pirms simts gadiem septembrī,» saka Jelgavas novada Lielplatones, Platones un Elejas pagasta jauktā kora «Sidrabe» diriģents Guntis Pavilons, 3. novembrī pulksten 18 Lielplatones tautas namā aicinot uz viņa un kolēģes Annijas Rencbergas vadītā kora «Sidrabe» nozīmīgās jubilejas koncertu.

Diriģents G.Pavilons atzīst, ka šis korim ir ilgi gaidīts notikums, kuram tas ļoti nopietni gatavojas jau krietnu laiku. «Ja pagājušajos svētkos, ko atzīmējām pirms pieciem gadiem, iztikām tikai saviem spēkiem – mūsu kora programmu –, tad šoreiz nolēmām pieaicināt arī individuālos mūziķus, kuri ir no mūsu vidus vai šo gadu laikā mums kļuvuši par ļoti labiem draugiem. Kopā ar mums uzstāsies dziedātāji Jānis Kurševs un Endijs Rožkalns, pianiste Edīte Kivila, kura šobrīd kļuvusi arī par mūsu koncertmeistari, topošā akordeoniste Anta Puķīte,» stāsta diriģents, piebilstot, ka svētku koncertā kopā sanāks arī Jelgavas vokālais kvartets, kas gan kopš diriģentes Ilvas Krauzes aiziešanas mūžībā 2016. gadā vairs neuzstājas. Kvartetā spēlē G.Pavilons, Edgars un Māra Ansonski, bet kā soprāns tiks pieaicināta dziedātāja no kora «Sidrabe». Simtgades koncertu vadīs režisore Elīna Apsīte.

Diriģents atzīst, ka, domājot par jubilejas koncerta repertuāru, koris izvēlējies dziedāt darbus, kuros atklāsies kora sajūtas dažādos laika griežos. «Katram skaņdarbam ir sava nozīme, un tas atspoguļo konkrētu laiku «Sidrabē». Koncertā tiks izklāstīts arī tas, kāpēc izvēlēts tieši šis skaņdarbs,» stāsta G.Pavilons, piebilstot, ka izvēle, lai noteiktu tās 17 dziesmas, kas tiks izpildītas koncertā, bija ļoti grūta, jo «Sidrabes» pūralāde ir ļoti bagāta.

Jāteic, ka šis koris ir īpašs ar to, ka apvieno trīs pagastu dziedātājus un par savām mājām sauc visus trīs pagastus – Lielplatoni, Platoni un Eleju –, jo joprojām kora mēģinājumi reizi nedēļā notiek citā vietā. «Nenoliegsim, tas, ka mums nav vienas mājas, rada zināmas neērtības, jo ne visiem dziedātājiem ir ar ko nokļūt blakus pagastā. Šī braukāšana savā ziņā nosaka arī to, ka mums mēģinājums ir tikai vienu, tuvāk koncertam – divas reizes nedēļā,» stāsta diriģents. «Sidrabe» šobrīd apvieno ap 30 dziedātāju, kuru vadību uzņēmušies divi diriģenti – G.Pavilons un A.Rencberga. «Kopumā šo 100 gadu laikā korim ir bijuši 12 diriģenti, un visilgāk – 46 gadus – ar «Sidrabi» uz vienas stīgas bijusi diriģente Zita Kurševa,» stāsta G.Pavilons, piebilstot, ka viņas vīrs un J.Kurševa tētis Māris Kurševs joprojām dzied «Sidrabē» un ir galvenais priekšdziedātājs ar lielāko repertuāru neoficiālajos kora pasākumos, kuros arī spēlē ģitāru. «Tā ir mūsu kora bagātība,» nosaka diriģents.

Runājot par dziedātājiem, G.Pavilons atzīst, ka koris izceļas ar pastāvību. «Mums tādu gadījuma dziedātāju nav. Galvenokārt kora kodolu veido ilggadējie dziedātāji, kurus saista kopīgas tradīcijas, tie, kuri notvēruši «Sidrabes» sajūtu un saprot: jā, tas ir mans. Dziedātāju staigāšana – tā nav mūsu kora īpatnība,» saka diriģents, uzsverot, ka koris ir saliedēts un dziedātāji ir ļoti saauguši cits ar citu: «Droši varam teikt, ka mēs visi esam Latvijas un Zemgales patrioti, kuri mīl dziesmu.» Daudzi dziedātāji «Sidrabē» dzied jau vairākus gadu desmitus. «Manuprāt, šiem dziedātājiem ir patiesa attieksme pret mūziku. Mēs nekad savā repertuārā neizvēlamies dziesmas, kuras nespējam saprast un līdz ar to šo vēstījumu aiznest klausītājam. Vienmēr esam centušies dziedāt tā, lai tas ir patiesi, nāk no sirds un saprotams mums pašiem,» saka G.Pavilons. Viņš gan atzīst, ka šobrīd svarīgākais ir ne tik daudz domāt par jubilejas koncertu, bet gan par to, kā turpināt strādāt arī pēc dzimšanas dienas, gadā, kad nav Dziesmu svētku, kā piesaistīt dziedātājus, jo tas neesot viegls uzdevums. «Jauniešiem mūsdienās ir daudz izaicinājumu, piedāvājumu, un tas, ka mēs esam starp trim pagastiem, mums mazliet traucē,» nosaka diriģents.

Jubilejas reizē viņš saviem dziedātājiem vēl, lai, gadiem ejot, viņi nezaudē ticību savai varēšanai un dziesmai. «Iespējams, vienam otram, kurš korī jau sasniedzis pieklājīgu vecumu, zūd ticība saviem spēkiem, tāpēc domā, vai vispār drīkst vēl dziedāt. Taču mūzikā nav vecuma ierobežojuma. Galvenais, lai ir ticība saviem spēkiem!» saka G.Pavilons.

Ieeja uz jubilejas koncertu Lielplatones tautas namā ir bez maksas.