+A A
Pirmdiena, 1. Marts, 2021
Ilgvars, Ivars

Amatniece Inta Bendrupa saņem kultūras zīmi „Latviskais mantojums”

30.11.2018

29. novembrī  Latvijas Lauku tūrisma asociācija 18 lauku tūrisma uzņēmējiem pasniedza kultūras zīmi „Latviskais mantojums” kā pateicību par līdz šim paveikto kultūras mantojuma kopšanā un daudzināšanā.  Par skalu grozu pinumu turēšanu godā  apbalvojumu saņēma arī Jelgavas novada Sesavas pagasta amatniece Inta Bendrupa.

Amatniece izgatavo visdažādāko veidu skalu grozus un pinumus no melnalkšņa, liepas, priedes un apses, kā arī piknika grozus, grozus sēņošanai un ogošanai. Vispieprasītākais produkts esot sīpolu un ķiploku groziņi, kurus Inta pati apglezno ar uzrakstiem, augļu un dārzeņu zīmējumiem un latviešu spēka zīmēm. Vasarās skalu pinumu darbnīcā apmeklētāji var ielūkoties arī grozu tapšanas procesā. Šajā arodā tika apmācīti arī  ģimenes locekļi, kuri vajadzības gadījumā labprāt nāk talkā un kopīgi palīdz radīt šo paliekošo vērtību.

„Šis apbalvojums man bija liels pārsteigums. Jutos ļoti pagodināta, jo savu amatu aizsāku pavisam nejauši. Laikā, kad vēl strādāju Jelgavā un domāju par papildus ienākumu iespējām, vienā jaukā dienā, dodoties uz māju pusi, man salūza mašīna. Apstājos pie saimniecības turpat pagastā, kur kāda ģimene nodarbojās ar kokapstrādi. Taujāju pēc darba iespējām un tā vārds pa vārdam, tiku uzaicināta pīt groziņus. Un pēc mēneša jau pie viņiem strādāju. Ar laiku sapratu, ka vēlos pamēģināt kaut ko citādāku, tad nu sāku pīt groziņus arī pati savās mājās,” stāsta Inta Bendrupa. 

Kultūras zīme "Latviskais mantojums" izveidota pēc Latvijas lauku tūrisma asociācijas „Lauku ceļotājs” iniciatīvas, un sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību zīme kopš 2013. gada tiek piešķirta lauku tūrisma uzņēmējiem, kuri saglabā, iekļauj mūsdienu dzīvē un rāda apmeklētājiem latviskās kultūras un sadzīves tradicionālās vērtības.  

Uzņēmējus sveica Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāja vietnieks Gints Kukainis,  “Lauku ceļotāja” valdes priekšsēdētāja Asnāte Ziemele, klātesot zīmes saņēmēju draugiem un atbalstītājiem.

Foto autors: tūrisma asociācija "Lauku Ceļotājs"