Pirmdiena, 8. Marts, 2021
Marga, Margita, Dagmāra

Ir sācies ugunsnedrošais laikposms mežos

23.04.2019

Valsts meža dienests ar 19. aprīli ir noteicis meža ugunsnedrošā laikposma sākumu visā valsts teritorijā, kas paredz, ka cilvēkiem, uzturoties mežā, ir jāievēro pastiprinātas ugunsdrošības prasības.

Uzturoties mežos un purvos ir  aizliegts:

• nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;
  • kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotas vietas, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas;
  • atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
  • dedzināt atkritumus;
  • braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;
  • veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Papildus tam, bez saskaņošanas ar Valsts meža dienesta mežniecībām mežos nedrīkst veikt jebkādu dedzināšanu, kas rada dūmus, jo dūmi var maldināt uguns novērošanas torņu dežurantus. Par aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu vainīgajiem var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību.

Pieredze rāda, ka ugunsnedrošo periodu būtu ieteicams attiecināt ne tikai uz mežu un purvu teritorijām, bet arī uz pļavām un mazdārziņiem, kur nereti cilvēku neuzmanības vai pārgalvības dēļ izceļas ugunsgrēki.

“Vēlos vērst novadnieku uzmanību uz to, ka nopietnas problēmas var rasties situācijās, kad cilvēki pavirši izturas pret uguni ne tikai mežos un purvos, bet arī pļavās, mazdārziņos un piknika vietās. Nav noslēpums, ka sākoties gada siltākajam laikam, liela daļa cilvēku atpūšas pie dabas, piemēram, sakopjot savus mazdārziņus, tajā skaitā veicot pērno lapu dedzināšanu, vai atklājot pikniku sezonu un kurinot ugunskurus. Šādas it kā ikdienišķas darbības bieži vien ir nelaimju cēlonis, jo cilvēki, uzturoties pazīstamā teritorijā, pietiekami nenovērtē vēja ātrumu un spēku, kas nelielu dzirksteli spēj pārvērst lielā ugunsgrēkā. Jāsaprot, ka, darbojoties ar uguni, ir nepieciešams nodrošināt pastāvīgu uzraudzību un gatavību dzēst liesmas, ja sākotnēji nelielais ugunskurs vēršas plašāks kā iecerēts. Ņemot vērā to, ka brīvdabas atpūtas sezona ir tikai sākusies, aicinu iedzīvotājus atbildīgi izturēties pret uguni, kā arī būt gataviem operatīvi rīkoties nelaimes gadījumā - zvanot 112” uzsver Jelgavas novada Pašvaldības policijas priekšniece Inese Tarvida.