+A A
Otrdiena, 27. Oktobris, 2020
Lilita, Irita, Ita

Zemūdens mednieki talko Lielupē, Jelgavas novadā

02.05.2019

2019. gada 27. aprīlī Lielās talkas ietvaros zemūdens medību cienītāji, biedrības "Latvijas Zemūdens Medību Klubs" un biedrības “Latvijas Zemūdens Sporta Federācija” dalībnieki veica Lielupes krasta un gultnes tīrīšanu Jelgavas novada Līvbērzes pagastā.

Jelgavas novada pašvaldība no 2017. gada rudens organizē zemūdens medības Lielupē Jelgavas un Ozolnieku novada administratīvajā teritorijā. Licencēto zemūdens medību laikā mednieki bija konstatējuši, daudzviet Lielupes ūdens slēpj atkritumus, kurus neviens nesavāc. 

Rūpējoties ne tikai par makšķernieku iecienītu Lielupes piekrasti, zemūdens mednieki no upes izcēla dažādas pudeles, plastmasas maisiņus ar nenosākumu saturu, norautas auklas ar pludiņiem un svina barotavām. Tika atrastas divas nogrimušas laivas, koka un metāla, kā arī automašīnas stikls. Ar nelielu humora piedevu un cerību zemūdens mednieki centās uzmeklēt arī pašu auto - visticamāk auto bija devies citos ceļos un to neizdevās atrast.

Kā norāda biedrības "Latvijas Zemūdens Medību Klubs" vadītājs Sergejs Vahtins: "Īsti nebijām sagatavojušies no ūdens izcelt ārā laivas. Noteikti nākošajā reizē rēķināsimies ar to, ka jāsarūpē dažādi rīki ar kuru palīdzību izcelt ne tikai dūņās iestigušos peldlīdzekļus, bet arī lielās traktoru riepas u.tml. priekšmetus."

Savukārt piekrastes zonā, nieka pārdesmit metros nācās savākt pudeles, zivju barību maisiņus, ēdienu iepakojumus un pat neskaitāmus bērnu pamperus. "Acīmredzot vecāki jau no zīdaiņa vecuma radina bērnus izbaudīt dabas dotās iespējas. Tomēr vajadzētu iemācīties gan pašiem, gan bērniem mācīt, pēc sevis savākt. Mazliet dīvaini jūtos, ja makšķernieku iecienītajā vietā kāds jau iepriekš bija parūpējies par zīmītes pielikšanu ar lūgumu nemēslot, neatstāt atkritumus un savākt aiz sevis, bet acīmredzot dažiem indivīdiem ar to ir par maz un viņi savus atkritums nav spējīgi savākt", norāda biedrības “Latvijas Zemūdens Sporta Federācija” valdes loceklis Edmunds Zemītis.

Savukārt zemūdens medību cienītājs, zvērināts advokāts Juris Beikmanis, norāda: "Makšķernieki neredz, bet zemūdens mednieki ļoti labi redz tos atkritumus, kurus kalniem varētu izcelt no ūdens." Juris Beikmanis atgādina: "Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi nosaka aizliegumu piesārņot ūdeņus un to piekrastes joslu, kā arī atstāt atkritumus piekrastes joslā, uz ledus vai ūdenī un uzliek pienākumu saudzīgi izturēties pret dabu, atstāt sakoptu vietu pēc makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību pabeigšanas." 

Zemūdens mednieki aicinu ikvienu atrodoties pie ūdens saudzēt dabu, nemest atkritums krūmos un ūdenī. Arī ūdenī atkritumiem nav vieta. Ūdens ir dabas resurss, kuru mēs gribām baudīt tīru.