Otrdiena, 17. Septembris, 2019
Vera, Vaira, Vairis

Jelgavas novada Zaļeniekos norisinās 4. Latvijas Lauku kopienu parlamenta forums

06.06.2019

Laikā no 5. līdz 7. jūnijam Jelgavas novada Zaļeniekos satiekas vairāk kā 200 viedokļu līderi, lauku iedzīvotāji un uzņēmēji, kuri veido modernos, dinamiskos, inovatīvos un konkurētspējīgos laukus. Divu dienu garumā pasākuma dalībnieki diskutēs par aktuālām tēmām lauku teritoriju pilnveidošanā un attīstībā, kā arī dosies pieredzes apmaiņas braucienos, iepazīstot Jelgavas novada veiksmes stāstus. Šoreiz foruma pamattēma veltīta jaunu lauku paradigmu radīšanai un popularizēšanai, tā veicinot izpratni par aktuāliem pārmaiņu procesiem laukos.

Jau tradicionāli par Latvijas Lauku kopienu parlamenta norises vietu var kļūt jebkura Latvijas pašvaldība, kas izteikusi tādu vēlmi un kuras darbs lauku vides pilnveidošanā var kalpot kā piemērs un iedvesma visiem pasākuma dalībniekiem. Pilnībā atbilstot noteiktajiem kritērijiem, šogad pasākuma organizatoriskās rūpes uzņēmies Jelgavas novads, prezentējot sevi un aicinot iepazīt Zaļenieku muižas burvību, novada teritorijā esošo kultūras mantojumu un uzņēmējdarbības iespējas.

“Esam gandarīti par iespēju uzņemt Lauku foruma dalībniekus Jelgavas novadā. Tas ir gan izaicinājums, gan novērtējums, gūstot apstiprinājumu tam, ka mūsu novadā ir izdevies radīt uzņēmēju iniciatīvai labvēlīgus apstākļus, ko šobrīd jau varam prezentēt arī citiem interesentiem. Pašvaldība allaž ir gatava uzklausīt savus novadniekus, gan tos, kuri vēl ir tikai ideju pirmsākumos, gan tos, kuri jau īsteno savas ieceres. Kopīgi meklējot saskares punktus un iespējamās sadarbības formas, ir izdevies izveidot atbalsta sistēmu, kas ļauj mums satuvināties ar saviem uzņēmējiem, iedrošinot viņus ceļā uz panākumiem. Šobrīd ar pārliecību varu teikt, ka Jelgavas novada pašvaldība ir pozitīvs piemērs tam, kā ikdienas darbā un lēmumos rūpēties par mazo uzņēmējdarbību - organizējot konkursus un biznesa forumus, sniedzot starta kapitālus un bieži vien cilvēcisku atbalstu, lai pēc iespējas vairāk iekustinātu un veicinātu mazo uzņēmēju drosmi īstenot savas ieceres. Gadu gaitā gūtā pieredze ir vainagojusies ar neskaitāmiem pozitīvajiem piemēriem, ko Lauku foruma dalībniekiem būs iespējama skatīt klātienē, dodoties kādā no tematiskajiem pieredzes apmaiņas braucieniem,” atklāj Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte.

Piektdien, 7. jūnijā, papildus aktīvai līdzdalībai dažādās darba stacijās un domapmaiņu platformās, Lauku foruma dalībniekiem būs iespēja doties trīs dažādos pieredzes apmaiņas braucienos.

Maršruts “Vēsture veido nākotni – senā atdzīvināšana iekārojamai lauku telpai” aicinās apciemot Abgunstes muižu un Lielvircavas muižu, kā arī izstaigāt Elejas muižas parka teritoriju un apskatīt atjaunoto tējas namiņu.

Maršruts “Jaunu pieeju ieviešana šķietami zināmiem, tradicionāliem procesiem” vedīs uz zemnieku saimniecību “Trubenieki”, tālāk uz Lielplatones muižu un atjaunoto vešūzi, kur tiks prezentētas senās veļas mazgāšanas tradīcijas, izbraucienu noslēdzot ar SIA “Zeltlejas” apmeklējumu un smiltsērkšķu audzēšanas noslēpumu izzināšanu.

Savukārt maršruts “Saimniekošana laukos ar jaunu “asāku” garšu” vadīs no Zaļeniekiem uz  “Svētes Lejniekiem”, kur viesiem būs iespēja uzzināt informāciju par mūsdienīgiem bioloģiskiem produktiem, tālāk doties uz uzņēmumu “Burka & Ledus”, kur tiks prezentēts čili piparu audzēšanas process, noslēgumā apskatot vēl vienu aizraujošu objektu - tīreļu destilātu ražotni “Distillery TIRELI”, kur top brandvīni no augļiem un ogām.

Pasākuma organizatori, nevalstiskā organizācija “Latvijas Lauku forums”, ir pārliecināti, ka kopīgās diskusijās, iedvesmas un pieredzes stāstos, sarunās un praktiskā izziņā tiks radīta skaidra pārliecība, ka Latvijas lauki ir dinamiska, moderna, atvērta un konkurētspējīga telpa, kas vairs nav tikai pārtikas ražotāju un lauksaimnieku darbavieta, bet gan lieliska telpa, kur dzīvot, strādāt un viesoties.

Jāpiebilst, ka Latvijas Lauku kopienu parlamentu "Jaunās lauku paradigmas" organizē Latvijas Lauku forums sadarbībā ar Zemgales NVO centru, Jelgavas novada pašvaldību un Lauku partnerību „Lielupe”. Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

4. Latvijas Lauku kopienu parlamenta forums