+A A
Svētdiena, 5. Aprīlis, 2020
Vidaga, Aivija, Vija

Piešķir augstāko valsts apbalvojumu bijušajai Elejas skolotājai

25.11.2019

Valsts svētku ietvaros Valsts apbalvojumu – Atzinības krustu piešķir ilggadējai Elejas vidusskolas ģeogrāfijas un bioloģijas skolotājai Zentai Lukševicai  par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā.

Zenta darba gaitas uzsāka kā ģeogrāfijas skolotāja, laikā, kad 1950.gadā Elejas pamatskola atradās Elejas muižas ēkās, pēc tam turpināja jaunuzceltajā ēkā Elejas ciematā, kur vēlāk izveidojās Elejas vidusskola.  

Skolotāja Elejas vidusskolā strādāja no 1950.gada līdz 1985.gadam par ģeogrāfijas un bioloģijas skolotāju. Paralēli darbam Zenta ieguva augstāko pedagoģisko izglītību, absolvējot toreizējo Daugavpils pedagoģisko institūtu bioloģijas skolotāja specialitātē.

“Zenta kā skolotāja un klases audzinātāja ir nodevusi savas zināšanas, darba mīlestību un tikumu daudziem jo daudziem saviem audzēkņiem, kas vēlāk šīs zināšanas un vērtības ir izmantojuši, gan lai atjaunotu un stiprinātu mūsu valsts neatkarību, gan dotu savu devumu tās turpmākā attīstības sekmēšanā vēl šobaltdien. Starp šiem cilvēkiem ir visdažādāko profesiju pārstāvji un sabiedrībā arī zināmas personības, kas Zentu Lukševicu šodien atceras kā savu mīļāko skolotāju un audzinātāju, skolotāju ar lielo burtu, savu paraugu. Uzdodot jautājumu sev, kas ir Zentas lielākais devums Latvijai? Tā ir pirmās brīvvalsts laika gara un vērtību pārņemšana, saglabāšana un nodošana saviem skolēniem, saviem bērniem, mazbērniem un mazmazbērniem, mudinot mīlēt savu darbu, savu ģimeni un savu dzimteni, nemitīgi tiecoties pēc jaunām zinībām”, tā par savu vecmammu stāsta Jānis Lukševics.

Pēc vairāk kā 40 gadu darba mūža Zenta beidz savas skolotāja gaitas un ir pelnītā atpūtā. “Kolēģi Zentu atceras kā atsaucīgu, gudru, inteliģentu, sirsnīgu cilvēku. Sevi visu skolotāja veltīja darbam un ģimenei, audzinot savus un skolas bērnus” piebilst Elejas vidusskolas direktore Sarmīte Balode.  

Ar Atzinības krustu apbalvo par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā. Par nopelniem uzskatāma uzticīga un uzcītīga kalpošana valsts vai pašvaldības dienestā, priekšzīmīga un godīga darba izpilde, ikviena sabiedriska kalpošana, tautas gara, pašdarbības un saimniecisko spēku attīstīšana.

Foto: Valsts prezidenta kancelejas mājas lapa www.president.lv