+A A
Sestdiena, 26. Septembris, 2020
Kurts, Knuts, Gundars

Sumināti projekta konkursa “Mēs savai videi - 2019“ laureāti

16.12.2019

Aktīva pilsoniskā iniciatīva apkārtējās vides labiekārtošanā, kas ik gadus vainagojas ar labiem rezultātiem pašvaldības finansētā projektu konkursā “Mēs savai videi - 2019” ir iemesls, kāpēc Jelgavas novada pašvaldība piektdien - 13.decembrī plkst. 18.00 Līvbērzes kultūras namā organizēja pateicības pasākumu konkursa dalībniekiem. Šogad konkursā bija saņemti 36 projektu pieteikumi, bet atbalstītas 33 iedzīvotāju idejas. Apbalvojamo sarakstā ir 6 projekti, kas saņem naudas balvu un vēl 7 projektiem godam pelnīta pateicība par veiksmīgu projektu īstenošanu.

Jelgavas novada pašvaldība projektu konkursu organizē jau astoto gadu, un tā mērķis ir sniegt pozitīvu ieguldījumu apkārtējās vides uzlabošanā un teritorijas sakopšanā, veicināt iedzīvotāju aktivitāti un atbildību par savas dzīves vides kvalitātes uzlabošanu.

“2019. gadā projektu konkursā “Mēs savai videi - 2019” tika iesniegtas 36 idejas un projekti īstenoti 11 pagastos. No visām realizētajām projektu konkursa idejām, Jelgavas novada pašvaldības vērtēšanas komisija šogad izcēlusi 3 projektus - Atspulgu ielas kājceliņa atjaunošanu Platonē, Atpūtas vietas nojumes ierīkošanu "Pelītēs" un Austrumu ielas 5 kāpņu telpas remontu,” stāsta projekta vadītāja Inese Skromane.

 “Kopējais piešķirtais projektu finansējums ir 23 000 EUR, kas ļāva īstenot 33 iedzīvotāju ieceres ar maksimālo finansējumu vienam projektam līdz 700 EUR. Kopumā šogad projektu konkursa rezultāti priecē ar 17 labiekārtotiem daudzdzīvokļu namiem, sakārtotiem 6 rotaļu laukumiem, 2 stāvlaukumiem un 2 gājēju celiņiem, atjaunoti tiltiņi Vircavas parkā un Tīreļos, uzstādītas 3 atpūtas vietu nojumes, kā arī izveidota gadskārtu rituālu ugunskura vieta," paturpina projekta vadītāja Inese Skromane.

Skaists projekts, kas īstenots Vircavā – ar nosaukumu “Vircavas parka laipiņu atjaunošana”.Projekta finansējums izlietots impregnētu koka brusu, terases dēļu, skrūvju iegādei – rezultātā Vircavas parkā tapušas divas laipiņas un visi darbi izdarīti godam kā plānots. Neatlaidīgā darba un skaistu mērķu vārdā pagatavotas un uzstādītas-sākotnēji plānoto divu laipiņu vietā – trīs, lai parks var būtu plašāk pieejams un sakoptāks.

“Tāpat ka teātris sākas ar priekškaru, daudzdzīvokļu mājas sākas ar kāpņu telpu. Tieši kopējā ”ieejas telpa” rada atmosfēru: vai nu tie ir dažādi uzraksti uz sienām, skrāpējumi, vai svaigas krasas smarža kāpņu telpā. Lielākā mūsu kāpņu telpas problēma bija kāpnes. To grīdas segums - linolejs savu laiku jau bija nokalpojis un izskatījās ļoti neestētisks un bīstams — deformējies un bojāts”. Tāpēc iniciatīvas grupa no Bērvircavas īstenoja projektu “Sapņi, kas piepildās”. Kāpņu telpas kosmētiskais remonts prasīja gana daudz darba – vispirms vecais linolejs, kas 70 gados bijis pielīmēts ar piķi, bija jādemontē, un tad atsegtais laukums jānoklāj ar neslīdošas virsmas grīdas flīzēm, kas ilgāk kalpos, ir ērtākas, drošākas lietošana un kopšanā, izskatās daudz estētiskāk nekā ierastā betona grīda. Projekta īstenošanas laikā teju visi kāpņu telpas iedzīvotāji arī iesaistījās. Pētera vadībā tika notīrīts vecais sienu un griestu krīta balsinājums. Lielākos darbus, kas saistīti ar griestu un sienu gruntēšanu, špaktelēšanu un slīpēšanu, veica Andris. Z/s ”Rudeņi” nodrošināja ar stalažām, trepēm un citiem palīgmateriāliem. Griestu un sienu krāsošanā piedalījās visi kāpņu telpas vīri. Sievietes, savukārt, veica telpu uzkopšanu, metāla margu un elektrosadales skapju krāsošanu. Vēl tika nomainīti vecie elektrības slēdži un uzstādītas jaunas ekonomiskās sienas lampas.

Elejas pagastā  ar atjaunotu smilškasti, soliņiem, sētiņu, lai atdalītu automašīnu stāvvietu no bērnu rotaļu laukuma var priecāties parka ielas iedzīvotāji.  Projekts tā arī saucās “Rotaļu laukuma labiekārtošanas Elejas pagasta Parka ielā”

Iniciatīvas grupai viss ir izdevies kā plānots, tik laika posmā no plāniem līdz reālajiem darbiem paspēja pakāpties cena materiāliem. Arī apstādījumiem plānotos ceriņus nav sanācis iegādāties, taču to no pašu naudiņām plānots paveikt pavasarī. Tagad Parka ielas mājas iedzīvotājiem ir atbilstoša un droša smilšu kaste, ar glītu sētiņu rotaļu vieta norobežota no mašīnu stāvvietas.

Vilces pagastā atzinīgi novērtējams projekts “Austrumu ielas 5 - kāpņu telpas remonts”

Līdzšinējā kāpņu telpa nebija remontēta vairāk kā 30 gadus – tad no projekta ietvaros nomainot vecos logus pret jauniem stikla pakešu logiem, renovējot sliekšņa nojumītes jumtu, veicot kāpņu telpas ugunsdrošību un informatīvo drošības uzlīmju izvietošanu – panākts pavisam cits rezultāts. Ienākot kāpņu telpā un ieraugot tik skaistu un gaišu atmosfēru, varot pat saklausīt ovācijas un slavinājumus.

Valgundē, - lai taptu brīvdabas mācību klase, iecere bija izveidot atpūtas vietas nojumi - kā lapeni. Tā kalpos gan tad, kad tiek rīkotas nometnes, gan kā atpūtas vieta, lai patvertos no karstuma vai lietus. Gatavojot šo nojumi, dzima vēl daudz jaunu ideju, kā paplašināt teritorijas iekārtošanu.

Platones pagastā – Atspulgu ielas mājas iedzīvotāju iniciatīvas grupa atjaunoja gājēju celiņu. Esošais betona celiņš bija izdrupis, galu galā - būvēts 1969. gadā, arī kanalizācijas akas vāks tā zonā kļuvis apdraudošs. Projekts vienoja divu māju iedzīvotāju saliedēšanos un ar sava darba ieguldījumu viss izdevies tāmes ietvaros gauži labi. Atjaunojamais laukums sanāca 59 m2. Kas ir būtiski  - atjaunojot celiņu tajā iemūžināts iniciatīvas grupas nosaukums jeb saīsinājums. Un ziniet, kas ir atšifrējums? Galvenie darbu veicēji bija – pensionārs, galdnieks un policists, tāpēc iniciatīvas grupu sauc PenGalPols19.

Jāpiebilst, ka pēdējos trīs pieminētos projektus pašvaldība izvirzījusi Latvijas pašvaldību savienības izveidotās apvienības “Sabiedrība ar dvēseli –Latvija” konkursam, kur šādi iedzīvotāju iniciatīvas projekti sacenšas jau Latvijas mērogā.

Sumināti projekta konkursa “Mēs savai videi - 2019“ laureāti